Restauratie-nota Middelburg Rijnauwenfort Heemschut heeft bij G.S. van Utrecht bezorgdheid geuit over de persberichten dat er een bestemmings plan in voorbereiding zou zijn om toch de bouw van een sterrewacht op het fort Rijnauwen mogelijk te maken, hoewel aan een vorig plan met ongeveer ge lijke strekking de goedkeuring werd onthouden. Zevenaar, bestemmingsplan Hengelder 1969 Aan G.S. van Gelderland heeft Heemschut gevraagd rekening te willen houden met de dezerzijds reeds herhaaldelijk tegen de Zevenaarse bestemmingsplan nen naar voren gebrachte bezwaren dat het huis Sevenaer door de uitvoering daarvan zijn omgeving en zijn economische basis als waardevol agrarisch bedrijf van bijzonder karakter zou verliezen. Haarlem, speeltuin Schotersingel Hoewel Heemschut begrip heeft voor de beleidsover wegingen die voerden tot aanleg van een omheinde speeltuin aan de Schotersingel heeft ons bestuur er bij B. W. op aangedrongen voor deze nuttige voor ziening een betere plaats te zoeken, niet alleen omdat de schoonheid van de singelbeplanting hierdoor wordt aangetast, maar ook omdat de speeltuin vrij excen trisch ligt en alleen te bereiken is door een drukke rijweg over te steken. Franeker, Hotel „De Valk" De Coöperatieve Zuivelbank, eigenares van het hotel „De Valk" in Franeker, was van plan dit gebouw af te breken en door een bankgebouw te vervangen. Heemschut heeft er bij de eigenaren en bij de Minister van C.R.M. op aangedrongen „De Valk" te laten restaureren. Het gaat hier namelijk om een oude stins, een zeldzaam geworden soort gebouw. Dordrecht, Nieuwkerk Volgens persberichten zou het kerkbestuur ter plaatse, ondersteund door B. en W., van plan zijn om aan de minister van C.R.M. te vragen de Nieuwkerk van de monumentenlijst af te voeren. Heemschut heeft zich tot B. en W. en tot de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg gewend met het verzoek alles in het werk te stellen om dit belangrijke gebouw, een der eerste als zodanig gebouwde tlervormde kerken in Nederland, te behouden. s-Hertogenbosch, hoek Torenstraat-Kerkstraat Op nog geen 20 m. afstand van de St. Jan zouden vier op de ontwerp-monumentenlijst vermelde panden ge sloopt worden voor een bankgebouw dat ter plaatse in hoge mate zou detoneren. De omgeving van de St. Jan verdient zeker tot Beschermd Stadsgezicht ex art. 20 van de Monumentenwet te worden verklaard. Aangezien met de sloop reeds begonnen is heeft Heem schut zich tot H.M. de Koningin gericht met het ver zoek de sloopvergunning te schorsen en de bouwver gunning te schorsen dan wel te vernietigen. De gemeente Middelburg heeft ondanks de verwoes ting van de binnenstad in 1940 een groot aantal bij zonder gave straten en kaden bewaard, en kan als geheel, ook na de tot stand gebrachte restauraties van de grote monumenten, gelden als één van onze be langrijkste monumenten steden. Het aantal vanwege het rijk beschermde monumenten bedraagt omstreeks 1100, en ligt daarmee in dezelfde orde van grootte als Maastricht. Het is dan ook een buitengewoon gelukkige omstan digheid dat er bij het gemeentebestuur grote belang stelling is voor de staat waarin de oude binnenstad verkeert en gebracht kan worden. Een aantal recente besluiten betekenen thans een belangrijke stroomver snelling in de bevordering van de monumentenzorg van gemeentewege. Een „Restauratienota" aan de Raad aangeboden, geeft een samenvatting van één en ander. Deze nota met haar bijlagen is een belang wekkend stuk, in meer dan één opzicht. Het geeft, behalve enkele algemene beschouwingen, waarbij bij voorbeeld ook een paragraaf over de toenoemende be langstelling voor het wonen in de binnenstad, infor matie over hetgeen in de afgelopen tien jaren ten bate van de monumenten is geschied. Daarnaast, en hierin ligt stellig de grootste betekenis van de nota, worden lijnen uitgestippeld voor het beleid voor de naaste toekomst. Er wordt een opsomming gegeven van stedebouwkundige en bouwkundige uitgangspun ten, waarbij voorop gesteld is, dat de stad een gunstig woonklimaat moet bieden en dat de woningen naar moderne maatstaven gerekend aan de huidige eisen moeten voldoen. Ook wordt aandacht besteed aan het financiële aspect. De gemeente probeert op alle mo gelijke wijzen de middelen die voor de regeneratie en restauratie beschikbaar zijn tot een zo hoog mogelijk niveau op te voeren. Belangwekkend en voor andere plaatsen voorbeeldig -is de wijze waarop de beharti ging van de belangen is geregeld. Er is een restauratie-afdeling gevormd bij de Dienst van Gemeentewerken. Deze afdeling werkt met re presentanten van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg en met enige stedebouwkundigen samen in een regelmatig bijeenkomende commissie. Thans is deze opzet nog vervolmaakt, doordat B W voor de bin nenstad een „programmateam" in het leven heeft geroepen, dat de regeneratie en restauraties stedebouw kundig en bouwkundig zal stimuleren en begeleiden. Behalve de genoemde commissie en de restauratie-af deling van PW werken in dit team samen B W van Middelburg en ook de N.V. Stadsherstel Middelburg. Het is een uitnemende gedachte geweest op deze wijze ook het gebundelde particulier initiatief in de gehele opzet een vaste plaats te geven. Proficiat Middelburg! C. A. VAN SWIGCHEM 109

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 9