Heemschutdag 1969 's-Hertogenbosch Heemsehutberichten Er zijn vele mogelijkheden om een Heemschutdag te beleven. Men kan, trouw de gids volgend, gedurende de wandeling opmerkzaam worden gemaakt op allerlei bijzonderheden waaraan men anders was voorbijge gaan. De deskundige toelichting is voor velen als een goede saus bij het gerecht en ze wordt op hoge prijs gesteld. Anderen maken met de ontvangen toelichting of het Kunstreisboek in de hand zelf hun wandeling en ge nieten ervan iets te ontdekken waarvan ze de gege vens niet in de bescheiden kunnen vinden. Er zijn er ook die rustig meewandelend het geheel over zich laten komen, die de sfeer van het verleden trachten te proeven en jeugdherinneringen ophalen. Voor velen is de Heemschutdag een ontmoetingsdag, men hernieuwt een kennismaking van het vorig jaar, wisselt gedachten uit of maakt van -de gelegenheid gebruik eens te praten met een van de bestuursleden. De Commissie Stad en Dorp Noord Brabant had een uitstekend programma ontworpen. Een keus uit een drietal wandelingen, met zorg samengesteld, verschil lend van route maar alle met St. Jan als hoogtepunt maakte het voor een ieder mogelijk volop van deze kennismaking met Den Bosch (voor velen een her nieuwde kennismaking) te genieten. Er is nog veel schoons te zien maar voor het behoud ervan zal zeker gestreden moeten worden. De ontvangst op het Stadhuis was gastvrij en royaal. In zijn welkomstwoord toonde dc burgemeester zich verheugd over de belangstelling die zijn stad in 't verleden en heden van de Bond mocht ondervinden. Hij memoreerde naast enkele gevallen het vraagstuk van de Binnendieze. In een uitvoerig adres heeft de Bond verzocht het behoud van dit middeleeuwse waterwegennet te willen nastreven. Met een kort historisch overzicht van de oudste van de Noord-Brabantse steden besloot de burgemeester zijn toespraak. Voorzitter Dr. R. Hoegen sprak allereerst een woord van dank uit voor de moeite die het gemeentebestuur zich had getroost een zo groot gezelschap in het sfeer volle stadhuis te willen ontvangen. Hij benadrukte dat een goede samenwerking slechts dan kan worden verkregen wanneer begrip en waar dering voor eikaars standpunt kunnen worden opge bracht. Hij verzekerde de burgemeester dat Heem schut in deze geest gaarne zijn diensten wil verlenen. Voor de koffiemaaltijd was er nog gelegenheid het stadhuis te bezichtigen waarvan velen dankbaar ge bruik maakten. Na de koffiemaaltijd werden de 270 deelnemers ver deeld over 6 gidsen en kon er naar hartelust gewan deld worden. Voor een zeer klein aantal deskundigen was er gelegen heid een door het gemeentebestuur georganiseerde rondvaart door de Binnendieze te maken. Er werd een goede indruk gekregen van de gigantische omvang van een eventueel restauratieplan en de vele problemen die zich hierbij voor zullen doen. Misschien is het in de verre toekomst nog eens mo gelijk alle deelnemers aan de Heemschutdag voor een rondvaart uit te nodigen. Een belevenis zal dat zeker zijn, en een toeristische attractie waar menige stad jaloers op kan zijn. van E. Kollum, bestemmingsplan Het bezwaarschrift van Heemschut tegen het bestem- mingsplan-Kollum kon ingetrokken worden omdat door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in over leg met de gemeente een nieuw plan werd opgesteld voor de Grote Kerk en omgeving. Bunde, bestemmingsplan Ireneweg Aan G.S. van Limburg heeft Heemschut gevraagd bij de beoordeling van dit plan rekening te willen houden met de landschappelijke waarde van de Oude Rijksweg die in een fraai bochtig tracé voert langs hoogstam- boomgaarden, oude landhuizen met fraaie tuinen, twee als monument te beschouwen boerderijen en het kasteel Vaeshartelt. Uitvoering van het plan zou het land schap schaden en verdere ontluistering waarschijnlijk maken. Blaricum, Middenweg 17 Bij K.B. is gevolg gegeven aan het verzoek van de eigenaars om deze v.m. boerderij, thans als brandstof- fenhandel in gebruik, van de monumentenlijst af te voeren. Dat in sommige gevallen na afweging van de belangen, een dergelijke beslissing valt, ligt voor de hand. Heemschut heeft er echter tegenover de minister van C.R.M. zijn verontrusting over uitgesproken dat hier de bestemmingswijziging als argument werd ge hanteerd. Wanneer deze zienswijze ingang vindt blijft er van de monumentenbescherming weinig over. Voorschoten, ontwerp-bestemmingsplan „Centrum" Naar aanleiding van dit ontwerp heeft Heemschut bij B. en W. gepleit voor handhaving van de panden Treubstraat 21, Marinelaan 4, Molenweg 1, 3 en 5. Bovendien werd gewaarschuwd voor het toelaten van moderne gevels bij uitbreiding van winkels in de Voorstraat. Deze voor het dorpsbeeld zo belangrijke straat verdient een zorgvuldig bouwbeleid, waarbij de parcellering, de goothoogte en de materiaalkeuze in overeenstemming met het bestaande karakter blijven. 108

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 8