De Amsterdamse monumentenlijst Twee jaar geleden ontvingen de eigenaars van ca. 5650 monumenten in Amsterdam bericht van de minister van C.R.M. dat hun pand was vermeld op de ontwerp-lijst van beschermde monumenten. Aan deze mededeling was een omvangrijk inventarisatie- werk voorafgegaan. Men had als uitgangspunten de oude „voorlopige lijst van monumenten van geschie denis en kunst" uit de dertiger jaren waarvan on geveer een kwart sindsdien was verdwenen! en de aanvulling daarop die na 1953 door het gemeentelijk Bureau Monumentenzorg was samengesteld. De ge meenteraad stelde in 1967 een commissie in onder voorzitterschap van het raadslid D. Dooijes om de ontwerp-lijst nader te bestuderen. Op voorstel van de commissie-Dooijes werd de lijst uitgebreid met ruim 1300 panden die meer op grond van hun ligging en hun functie in het stadsbeeld dan wegens hun kunst historische waarde bescherming verdienen. Zo aange vuld ging de ontwerp-lijst terug naar den Haag, waar van de aanvulling 146 panden werden geschrapt we gens onvoldoende kwaliteit, maar 62 andere werden opgenomen, die door de gemeente weggelaten waren omdat zij volgens bestemmingsplannen zouden moeten verdwijnen. Terecht oordeelde de minister dat het voornemen om een monument te slopen niet inhoudt dat het geen monument meer zou zijn. Dan moet er sloopvergunning worden aangevraagd. Het eindresul taat is dat er nu 6845 panden op de lijst staan. Eige naars kunnen thans in beroep gaan, zij hebben daar voor twee maanden de tijd. Dan zal de Kroon beslis sen of de vermelding op de lijst gehandhaafd wordt of niet. Tot nog toe is de ervaring dat over het gehele land ongeveer 6 van de eigenaars in beroep gaat. De vaststelling van de monumentenlijst is ook dan nog niet zo definitief dat er geen mutaties mogelijk zouden zijn. Door sloopvergunningen kan het aantal verminderen. Omgekeerd bestaat de mogelijkheid dat bij verbou wing blijkt dat achter een verfomfaaide gevel een waardevol oud huis schuil ging dat plaatsing op de lijst verdient, of dat een bouwval herbouwd wordt met gebruikmaking van zoveel oude gegevens en fragmen ten dat het als monument moet gelden. Ook kan het gebeuren dat door wijziging van stedebouwkundige plannen van vroeger verstrekte sloopvergunningen geen gebruik wordt gemaakt, zodat die panden op nieuw op de lijst komen. Wat er verder veranderen moge, het vaststellen van de lijst van beschermde monumenten in Amsterdam is een belangrijke stap. Een woord van erkentelijkheid namens de Bond Heemschut voor de zorgvuldige wijze waarop deze zaak door de gemeente en het rijk werd behandeld is hier op zijn plaats. Wij hopen dat als volgende fase de te beschermen stadsgezichten en de bouwwerken uit de laatste 100 jaar die een plaats op de lijst waard zijn, met dezelfde aandacht en voortvarendheid bestudeerd zullen wor den. AmsterdamHerenmarkt 26, links foto van Jacob Olie uit .1860; midden, toestand na de verminking op het eind van de 19de eeuiu; rechts, de restauratie in 1967 die de oorspronkelijke toestand herstelde. 107

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 7