Sloop Wat de aspirant-zelfbewoners betreft worden thans door de vereniging Levend Monument de mogelijk heden onderzocht om grote panden in horizontale eigendom te splitsen, zodat enkele mensen samen de koopsom en de restauratie betalen en dus ook ieder van zijn belastbaar inkomen een deel van de kosten kan aftrekken. Dit is dan een variant op de reeds her haaldelijk door bouwondernemers uitgevoerde restau raties die horizontaal verkochte flats opleverden. Hoe wel deze initiatieven alle hun nut hebben door de vergroting van het particuliere kapitaal dat in restau ratie van woonhuismonumenten wordt geïnvesteerd, blijft de deelname beperkt tot mensen die een vrij groot bedrag kunnen besteden aan het kopen van een eigen woning. Bovendien komen voor dit doel vooral huizen op mooi gelegen punten in aanmerking, en niet de panden die door hun ligging en hun indeling zo moeilijk exploitabel zijn dat ook de monumenten- restaurerende instellingen met hun hogere subsidies aarzelen of zij er aan kunnen beginnen. Een nieuwe uitbreiding van de financieringsmogelijk heden wordt thans voorbereid door de stichting Diogenes. Deze bestaat uit een splitsing tussen de juridische eigendom van een beperkt aantal bouw vallige monumenten die in een afzonderlijke rechts persoon wordt ondergebracht, en de economische eigendom welke zal berusten bij een groep belang stellenden die samen het voor deze panden benodigde niet-gesubsidieerde kapitaal bijeenbrengen. Dit is een vorm die reeds gebruikt wordt door b.v. accountants en advocaten die samen een kantoorgebouw hebben maar ter voorkoming van omslachtige boedelscheidin gen en transporten bij mutaties onder firmanten de juridische eigendom in een aparte rechtspersoon onder brengen, een stichting bijvoorbeeld, waarin zij elk een gemakkelijk overdraagbaar aandeel bezitten. Toege past op te restaureren monumenten die niet nood zakelijkerwijs voor eigen gebruik van de economische mede-eigenaren bestemd zijn, betekent dit dat de stichting die juridisch eigenaar van de panden is, voor de restauratie aanspraak kan maken op het hogere subsidie-percentage van de monumenten-restaurerende instellingen, maar dat de deelnemers aan een zodanige combinatie ieder kunnen profiteren van de fiscale aftrek, wat er op neerkomt dat zij, afhankelijk van hun inkomen, van hun bijdrage een kwart tót de helft via de belasting terugkrijgen. Deze bijdrage of partici patie is bovendien geen weggegeven geld, het is een normale investering die na voltooiing van de restau ratie zijn rente opbrengt. Voor het eerste geval dat thans voorbereid wordt zal een bedrag van ca 400.000 nodig zijn, te verdelen in participaties van b.v. 2500 die in enkele termijnen naar gelang het werk vordert gestort moeten worden. Gedurende het werk genieten de participanten het belastingvoordeel, na afloop krij gen zij hun aandeel in de opbrengst, na aftrek van alle lasten en beheerskosten. Het gaat hier om 5 zwaar bouwvallige panden die ca 12 woningen zullen bevat ten. Slaagt deze proef dan zullen er nieuwe combinaties Het meisje met zwart haar en kleine tanden en een licht accent woonde in Wittenburg ze had geen stroom en ze had geen wc ze had een kast met een gat in de muur daarnaast woonde haar vriend en er was zoveel dat er niet was de bel deed het niet en geen papieren in de straat nog een bakker maar het huis en het plat waar ze in de zon lag en de kast met het gat en de petroleumlamp en de balken van het huis het was een huis van Amsterdam de gevel als in een boek en van binnen leven zo'n huis leeft om je heen het paste het meisje als een spijkerbroek het is gesloopt als we 's avonds gaan kijken kunnen we zien dat de plek waar het huis heeft gestaan nog alleen maar leeg is dat die plek nog steeds voor niets wordt gebruikt. RICHTER ROEGHOLT Uit: Spiegel van Sem gevormd worden van panden waarvan het herstel anders moeilijk van de grond zou komen. Wil het herstel van de woonhuismonumenten de vaart krijgen die nodig is om de oude stads- en dorpskernen hun eigen gezicht te laten behouden, dan moet het een zaak worden die in brede kringen leeft, en waar aan van alle kanten, door de overheid en vanuit de burgerij creatieve bijdragen worden geleverd. Er zullen nieuwe instellingen nodig zijn die plaatselijk het werk ter hand nemen, er zal een nauwe samenwerking tussen reeds bestaande en nieuwe instellingen moeten komen en er zal een veel ruimere subsidiebasis gelegd dienen te worden. Veel tijd hebben we niet meer, en geen geld voor herstel betekent de komst van de sloper. G.B. 115

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 15