De haven van Breda vóór de demping. Het simpele bericht in ons aprilnummer van Heem schut in 1951 weerspiegelt niet de besprekingen en uitvoerige correspondentie en requestering die daaraan vooraf gingen. Wij meldden, dat het Bestuur van onze Bond aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant verzocht had het Raadsbesluit tot demping van de haven van Breda goedkeuring te onthouden. Gedeputeerden hebben dit verzoek ingewilligd. Heem schut was waarlijk niet de enige adressant. In Breda zelf was een aktieve beweging onder de burgerij voor behoud van de haven. En zij hadden daarvoor klinkende argumenten. Wij zullen niet in herhaling treden. Zo ziet het Havenplein er na de demping uit. De Kroon stelde Gedeputeerden (en ons) in het gelijk. Men zou zeggen dat is duidelijk en daarmee is de kous af. Niet deze kous. Opnieuw begon een lijdensweg en hoe is het mo gelijk in 1960 kwam het antwoord van de Kroon op ons adres aan de Kroon van 28 juli 1958, dat de toenmalige Minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid de desbetreffende gemeente-verordening tot demping van de haven niet in strijd met de wet of het algemeen belang achtte, zodat de Minister geen aan leiding kon vinden deze verordening voor vernietiging voor te dragen. Op grond van esthetisch-stedebouwkundige overwe gingen heeft de Minister er achteraf bij het gemeente bestuur op aangedrongen de grootst mogelijke aan dacht te besteden aan de verzorging van het ontwor pen havenplein. Het bestuur van de Bond Heemschut achtte het Bre dase plan wèl in strijd met het algemeen belang, na melijk met het onschatbare belang dat met het behoud van karakteristiek stedeschoon gemoeid is. In hoeverre Heemschut met deze opvatting gelijk had, kunt U opnieuw zien (U zag het toch al in Gronin gen, Leiden, Woerden, Gouda, Utrecht en waar niet?) als U de hierbij gaande foto's bekijkt. U ziet met hoeveel zorg en aandacht het gemeentebestuur het Havenplein behandeld heeft De tranen schieten je even in de ogen, maar niet van ontroering! T.K. 79

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 7