Breda vierde feest Maar zag u de schaduw? 78 Moet het huis Westerstraat 201 te Enkhuizen gesloopt worden? Enkhuizen Enkhuizen tonen wij graag en terecht aan ónze buiten landse gasten. Daar is alle reden voor, redenen waar Enkhuizen trots op kan zijn. Toch is het poortershuis voor de Koepoort gesloopt... en toch dreigt nu eenzelfde gevaar voor het voorname 19de-eeuwse pand Westerstraat 201, dat het zo goed in het ritme en de maat van de gevelrij doet en voor welks sloping wij ons hart vasthouden. Extra aan dacht van het gemeentebestuur en initiatiefvolle bur gers vragen wij daarom wel. Banpaal langs de Amstel De banpaal in een weiland langs de Amstel blijkt na het weghalen van omringend gewas, niet in al te beste staat. Er is behoefte aan restauratie. Het stads bestuur van Amsterdam werd hier op gewezen. Pastorie der Friese Doopsgezinden te Wormerveer De aan de Zaan gelegen voormalige pastorie der Friese Doopsgezinden dreigt te worden afgebroken. Het be treft het pand Zaanweg 36, dat in 1836 werd gebouwd. Nu wil men het pand slopen ter uitbreiding van een naburige industrie. J. Aten, „Wormerveer langs de Weg en Zaan" vermeldt op bl. 181-182, dat in dit pand de dichter Herman Gorter werd geboren. Het is waar, het pand mist de schoonheid en charme van oudere monumenten, maar het heeft toch wel een zekere allure en voornaamheid. Het pand staat niet op de onlangs vastgestelde Monumentenlijst. Theoretisch zou het mogelijk zijn, bij een toekomstige herziening van de Wormerveerse monumentenlijst, een voorstel te doen, het betreffende pand alsnog op de lijst te plaatsen. Het behoud wordt de Zaankanters wel aan bevolen. Misschien kunnen zij met hun vindingrijkheid en begrip, dat zij ook getoond hebben bij de stichting van de Zaanse Schans, nog tot een bevredigende op lossing komen? Er zijn nog maar enkele Bredanaars, die zich kunnen herinneren de Grote of Lieve Vrouwekerk te Breda niet in de steiger te hebben zien staan. Het was nl. in 1904, dat de bouwkeet aan de voet van de kerk werd geplaatst, maar nu na 65 jaar is die afschuwelijke keet (hoeft dat?) eindelijk afge broken en de onderkomen maar gerestaureerde Grote Kerk met indrukwekkende mooie toren is in volle schoonheid herrezen. Bij het aannemen van de restauratie in 1904 schreven 12 aannemers in, de gemiddelde inschrijving draaide om de 20.000,de gunning lag om de 17.000, maar in 1912 verdiende een beeldhouwer dan ook maar 23,68 per week en voor een sjouwer was maar 11,52 beschikbaar! Op 6 mei opende de Burgemeester de Torenfeesten 1969, die zes weken geduurd hebben. Verheugende belangstelling, waarin wij van harte meeleven. Breda is rijker geworden door dit ongeëve naarde pronkstuk in zijn stad. Toch zullen wij nooit meer in Breda kunnen komen zonder een wat wrange bijsmaak na dit Bredase zoet. In de schaduw van de toren ligt de haven. Och, onze oudere leden weten het wel, maar het is zo overtuigend om nóg eens te horen wat Heemschut's strijd en aandeel in een burgerstrijd in Breda was met de schoonheid van deze historische en levende stad als inzet. De Bredase haven, esthetiscli-stedebouwkundig verzorgd, althans zoals het gemeentebestuur dat ziet.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 6