Op Heemwacht TON KOOT Buitenbrievenbussen, nieuw straatmeubilair 77 De dagbladen hebben ons laten weten, dat de Minister van Verkeer en Waterstaat het voornemen heeft, bin nenkort een voor-ontwerp van Wet bij de Staten- Generaal in te dienen, ten behoeve van wat nu nog is .Staatsbedrijf der PTT. Hierdoor zal het mogelijk worden om de bevolking te verplichten tot het aan brengen van buitenbrievenbussen, die ook wel boer derijbusjes worden geheten. Het is te verwachten, dat dit zal betekenen, dat de directeur-generaal van de PTT, dan wel de hoofd directeur Posterijen straks gaat uitmaken, waar en wanneer dergelijke buitenbrievenbussen geplaatst zul len worden. Eveneens het verplicht aanbrengen van ware batterijen van deze brievenbussen in flatgebouwen zal er wel in worden geregeld. Tegen het laatste is op zichzelf be schouwd uit overwegingen van schoonheid geen be zwaar in te brengen, al kunnen er voor ouden van dagen, zieken, moeders van kleine kinderen e.cl. wel bezwaren tegen in te brengen zijn. Daar staat tegenover, dat er van de zijde van de post- bestellers ook gerechtvaardigde bezwaren kunnen wor den aangebracht tegen het trappen klimmen e.d. Het is wel hun vak, maar misschien krijg je er de mensen niet meer voor, ja, wie weet. Uit een oogpunt van schoonheid dreigt er wel een ander gevaar. Namelijk de verplichting tot het plaat sen van de brievenbussen. Bij geruchte vernamen wij, dat gedacht wordt aan een afstand van 10 meter van de huisdeur met de huidige brievenbus tot aan de openbare weg. In een straat of laan met een open bebouwing met een voortuin van 10 meter betekent dit, dat men zijn brievenkastje op een paal moet plaatsen. Als deze allemaal gelijk worden, wordt het dan een aanvaardbaar geheel? Gaat men eigen gemaakte kastjes gebruiken, zoals men die o.a. in België wel ziet, dan is daar niet veel moois van te verwachten. Daar zijn bussen in de vorm van broodtrommels, poppenhuisjes, duiventillen, tot zelfs imitatie-woninkjes toe. Men denke aan villawijken of op het platteland de dorpen, waar boerderijen, landhuisjes, zomerhuizen, vakantiewoningen, enz. niet meer door de postbode worden bezocht. Aan het begin van de toegangsweg, oprijlaan, inrit, of het tuinpad aan het begin van on verharde wegen zullen kastjes met brievengleuven moe ten worden geplaatst. In de z.g. ongeorganiseerde zomerbungalowparken zul len tientallen van die kastjes op een rij komen te staan. Het landschapsschoon, het dorpsschoon en het lande lijke stedeschoon zullen er niet beter door komen uit te zien. Het is een PTT-oplossing, die in de maalstroom van deze zo op techniek en economie ingestelde tijd wel moeilijk tegen te houden zal zijn, maar wel zal met nadruk gevraagd mogen worden om zodanige waar borgen, dat de esthetische aantasting van het geheel worde voorkomen. Opneming in gemeentelijke ver ordeningen en inschakeling van schoonheidscommissies is het minste wat men kan vragen. De vraag rijst zelfs of het verstandig geacht moet worden het wetsontwerp goed te keuren. Het straatmeubilair is in ons land toch al een zaak, die veel schade doet aan ons stads-, dorps- en land schapsschoon en waar wel eens veel meer aandacht aan geschonken zou mogen worden, maar een element van verlelijking daar bij, is het laatste waar wij be hoefte aan hebben. Huis „De Oliphant" te Heenvlict Jarenlang al heeft Heemschut gepleit voor enig begrip tot het behoud van het belangrijke, historische huis „De Oliphant" te Heenvliet. En niet alleen het huis, maar daarmee onverbrekelijk verbonden de naaste omgeving. Er zijn toezeggingen gedaan, beloften, alles in het bekende „vage". Het huis staat er ten slotte dan nog wel, maar vraag niet wat men van de naaste omgeving heeft gemaakt, alle waarschuwingen ten spijt. Nu wordt allerwegen bepleit, dat verplaatsing de beste oplossing is, wat overigens niet betwist wordt door de gemeente Rotterdam, maar er wordt geen stap ge daan om dat te bewerkstelligen van officiële zijde. Intussen gaat de inknelling door opspuiting onver vaard door, dat wel. Amsterdam is ten slotte bereid gevonden, in een soort gelijk geval, zoals dat van de Bijlmerlust, mee te wer ken en wat te doen. Bijlmerlust zal verplaatst worden naar een plek, waar recht wordt gedaan aan dat zo merkwaardige en behoudenswaardige huis. Daar kan Rotterdam een voorbeeld aan nemen. Bomen Lange Vijverberg te 's-Gravenhage Verschillende onzer leden maakten zich zorg over het rooien van bomen aan de Lange Vijverberg, zijde Kneuterdijk. Toen dezer dagen, alle bezwaren ten spijt, werd begonnen met rooien, waren de klachten niet van de lucht. Het blijkt, na onderzoek, dat het hier twee bomen betreft, die slachtoffer zijn geworden van het aardgas. Aanvankelijk leek ingrijpen nog te helpen, later bleken de bomen toch te zijn dood gegaan en tot weghalen gedoemd. Aldus geschiedde.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 5