Heemschutberichten Boekbesprekingen Rijswijk, bestemmingsplan bebouwde kom I Heemschut heeft B en W van Rijswijk zijn voldoening betuigd dat in het gewijzigde bestemmingsplan het Tollenshuis en het oude Raadhuis gespaard zullen blijven. Het spijt het Heemschutbestuur echter dat de zuidelijke gevelwand van de Kerklaan, die revali datie verdient en van belang is voor het dorpsbeeld, aan parkeerhavens zou worden opgeofferd. Daarvoor moet elders vervangende ruimte te vinden zijn. Koog aan de Zaan, bestemmingsplan Honig Hoewel Heemschut er waardering voor heeft dat in het ontwerp-bestemmingsplan de industriële bebou wing op enige afstand gehouden wordt van de molen „Het Pink", is de woningbouw deze molen al zo dicht genaderd dat de vraag rijst of het niet verstandiger zou zijn deze molen naar de Zaanse Schans te ver plaatsen. Hetzelfde geldt voor het Molenmuseum. Beide objecten zouden een grote aanwinst voor de Schans betekenen en daar ook op zichzelf meer be zoekers trekken dan thans. Deze suggesties heeft Heem schut aan de gemeenteraad voorgelegd. Groningen, structuurplan stadsdeel Noorddijk De bezwaren die Heemschut naar voren gebracht heeft tegen dit plan, zowel bij het gemeentebestuur van Groningen als in de inmiddels bij Groningen gevoegde gemeente Noorddijk, werden in een brief aan G.S. ge handhaafd. Schoorl, plan kabelbaan In 1960 signaleerden wij in deze rubriek drie kabel baanprojecten: in Rheden, in Scheveningen en in Renkum. Een nieuw geval van de kabelbaanse koorts doet zich nu voor in Schoorl. Heemschut heeft B. en W. verzocht géén vergunning ex art. 20 Wederop- 'bouwwet te verlenen voor dit project. Kabelbanen horen thuis in pretparken of in de bergen, niet in ons gevoelige landschap waar zij storend en schadelijk zijn. Een fotoboek als Oude Boerderijen dat onlangs ver scheen bij de uitgeverij N. Kluwer in Deventer, zal over een jaar of tien waarschijnlijk niet meer zó ge maakt kunnen worden. De Stichting Historisch Boer derij Onderzoek en de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg, die hun medewerking verleenden, kennen het terrein; de inventarisatie is in grote trekken gereed. De fotograaf Ger Dekkers reisde ruim een jaar lang het land rond om de mooiste voorbeelden in de goede belichting op te nemen, de heren A. A. C. Maaskant en Kees Post zorgden voor de samenstelling en de verklarende tekst. De merkwaardige verscheidenheid van de boerderijtypen in ons land komt in haar gehele rijkdom en schoonheid tot uiting. Nu is dit er nog, schaars geworden weliswaar, maar nog aanwezig. Wij weten echter dat bij geen groep monumenten het behoud zoveel problemen meebrengt als bij de boer derijen. Het zijn tenslotte óók bedrijfsgebouwen, hun vorm en constructie hangt nauw samen met methoden van agrarisch bedrijf die in een eeuwenlange ontwik keling groeiden maar nu in snel tempo veranderen. Het is nu eenmaal goedkoper een schuur af te dekken met golfplaten van kunststof dan met stro of riet, en een boer kan geen paarden in bedrijf houden als hij beter uit de voeten kan met een tractor. Deze omstandig heden maken dat het achteruitgaan van de karakte ristieke schoonheid van de oude boerderijen en hun harmonie met het omringende landschap, met de erven, beplanting en bijgebouwen, veelal een onver mijdelijkheid heeft die niet in die mate bij de stede lijke bebouwing bestaat. Vaak is een nieuwe, niet- agrarische bestemming als woonhuis of vakantieverblijf de enige oplossing om het bouwkundig karakter zo veel mogelijk te handhaven. Het mooi verzorgde boek doorbladerend komt de herinnering boven dat vóór 1940 het landschap nog in sterke mate werd bepaald door dergelijke boerde rijen. Nu wordt men getroffen door hun zeldzaam ge worden schoonheid. Wie daarvoor ontvankelijk is moet niet verzuimen zich dit boek aan te schaffen. Leden van de Bond Heemschut kunnen dit doen via ons bureau, Nieuwe- zijds Kolk 28, en krijgen het boek dan voor 65, i.p.v. de winkelprijs van 79, Heeren en Bueren, bijdragen tot de geschiedenis van Warmond, (uitgave van Kruseman's Uitgevers Mij NV Den Haag, onder redactie van A. G. van der Steur, met bijdragen van P. A. B. Bakkers en elf anderen) is een indrukwekkend voorbeeld van lokaal geschiede- nisonderzoek. Warmond heeft een eigen Historisch Genootschap, en het resultaat van hun belangstelling en speurzin is in deze uitgave neergelegd. De historie van dit oude dorp, met zijn feodale achtergrond in de kastelen Teylingen en Warmond, blijkt dan veel boeiender te zijn dan een leek kan vermoeden. Fibula-Heemschutreeks, Den Haag, vroeger en nu, door Dr. C. de Wit Nu de reeks enigszins op gang komt en de goede ver zorging van illustratie en naslaggegevens vanzelfspre kend wordt aanvaard, vallen de verschillen op in de manier waarop de verschillende auteurs hun onder werp hebben behandeld. Den Haag heeft het goed getroffen in de heer C. de Wit. Zijn verhaal is leven dig en boeiend, het geeft bijzonderheden over de bouwgeschiedenis maar tekent tegelijk de sfeer van het historische gebeuren dat met die gebouwen en straten verweven is. Het boekje over Den Haag is bovendien vanuit het Heemschut-standpunt geschre ven: hoe de Ridderzaal gered werd na eerst van een gietijzeren interieur te zijn voorzien, blijft een school voorbeeld van de mentaliteit waar wij dagelijks tegen strijden. 103

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 31