dit jaar opnieuw naar de Kaap te gaan, (nu vooi eigen rekening) om aanwezig te zijn bij deze her denking, die haar hoogtepunt vormde in het Kasteel De Goede Hoop op vrijdag 11 april jl. De invloed van de Nederlandse Heemschut op het werken, het beleid en de resultaten van de monumen- tenbewaring in Zuid-Afrika door middel van de Stig- ting Simon van der Stel zijn niet zonder betekenis geweest, zoals wij in alle bescheidenheid mochten constateren. Het groeien van de „bewaringsgedachte" is opmerkelijk, zoals op dat feest, waar ruim 1100 gasten aan deelnamen, met voldoening geconstateerd kon worden. De Nederlandse bijdrage daaraan kwam tot uiting, immers onder de luttele en door de organi satoren geselecteerde sprekers waren twee Nederlan ders, de Nederlandse ambassadeur Z. Exc. E. J. Baron Lewe van Aduard en schrijver dezes. Namens het bestuur van de Bond Heemschut werd aan het bestuur van de Stigting een door mevrouw M. Hofker-Rueter, in opdracht van Heemschut, ge- calligrafeerd boekje aangeboden met foto's en teksten, o.m. van een resolutie van de Heren XVII van de V.O.C. uit 1672, waaruit de grote betekenis blijkt van Isbrandt Goske, Goeverneur aan de Kaap, als inspi- Zijgevel van de woning van de landdrost in Graaff-Reinet. rator en bouwheer van het Kasteel De Goede Hoop, in welk kasteel dit feest werd gevierd, als oudst nog bestaande Nederlandse bouwwerk aan de Kaap. Tevens was bemiddeling verleend tot het doen na schilderen van de portretten van een andere Neder landse Goeverneur aan de Kaap, Joachim Ammema Baron van Plettenberg en diens vrouw. Beide schilderijen zijn in bezit van nazaten van deze Goeverneur in Nederland en waren zelf niet beschik baar. Reeds hangen in het kasteel kopieën van de schilderijen van Jan van Riebeeck en zijn vrouw, destijds gemaakt door de Nederlandse kunstschilder Jan Veth. De beide Plettenberg-portretten werden gemaakt door de kunstschilder Willem Hofker, die zijn moeilijke opdracht op bewonderenswaardige wijze heeft volbracht. Bij de herdenking kwam op treffende wijze tot uiting, hoe de Stigting Simon van der Stel gestuwd en tot ontwikkeling wordt gebracht door de inspirerende directeur van de Stigting dr. Willem Punt, groot his toricus en kenner van de Nederlandse invloed in Zuid- Afrika, onvermoeibaar strijder voor goede en vrucht bare culturele contacten, daarbij stevig gesecondeerd door mannen als dr. Jan Ploeger en prof. dr. F. Bos man, die wij allen tot oprechte vrienden van Neder land mogen rekenen en tot persoonlijke vrienden van de Bond Heemschut. In het bijzonder op de inspectiereis door de Kaap, maar ook door Oranje-Vrijstaat en Transvaal was het mogelijk, tezamen met dr. Willem Punt plaatselijke verenigingen en de plaatselijke besturen te wijzen op de wenselijkheid tot bescherming van dorpsgezichten, naast die voor speciale monumenten, waarvoor te vaak nog lokaal onvoldoende begrip voor de betekenis bleek te bestaan. In het bijzonder in Stellenbosch en Graaff- Reinet hadden hierover vergaande besprekingen plaats, die niet zullen nalaten gevolgen te hebben, zoals reeds in Stellenbosch mocht blijken. Het grote voordeel van de veeljarige ervaring met de monumentenzorg in Nederland bood hier zeer goed begrepen en aanvaard bare mogelijkheden. Dit geeft Goede Hoop. TON KOOT De foto's in dit nummer zijn gemaakt door Anefo: bh. 82. Maarten Brinkgreve: fotomontage omslag, blz. 90, 92, (onder), 97, 98, 99, 100 (onder). Ton Koot: bh. 79 (boven), 93, 101, 102. J. F. Maas: bh. 81. J. v. d. Palen: bh. 78 (onder), 79 (onder). Jac Heyen: bh. 89. Fotodienst P.W. dfd. 30, Amsterdam: bh. 100 (boven). Jac. B. Rieder: bh. 94 (boxien). W. Zilver Rupe: bh. 95. 102

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 30