De Goede Hoop Onder de indruk van het huidige welvaartsonbehagen, de onlust, lokale, regionale en andere rellen, die voor paginanieuws vormen en in de huiskamersfeer onze ge dachten indringend beïnvloeden, dringt zich de vraag op, of de grote lijnen van de betekenis en de invloed van de Nederlandse cultuur in de wereld, niet al te zeer in het gedrang komen. Er zijn geen koloniale rijken meer te besturen, die zorg is voor goed voorbij, maar er is een stuk Neder landse cultuur verspreid over de gehele wereld (taal, bestuurlijke en rechterlijke organisatie, architectuur, gewoonten en gebruiken, enz.) die naar het mij toe schijnt wel in het gedrang dreigen te komen en zeker te weinig de aandacht krijgen die zij verdienen. Frankrijk met zijn culturele missies, Engeland met zijn British Gouncil zien dat goed in en in landen, waar onze invloeden samenkomen, kan men goed mer ken, dat Nederland op dit gebied ernstig tekort schiet. Heemschut's taak beperkt zich tot het waken voor de schoonheid van Nederland, strikt genomen volgens zijn statuten, maar diezelfde Heemschut heeft nooit geschroomd zijn adviezen en hulp te bieden, binnen de grenzen van zijn mogelijkheden, overal daar, waai de Nederlandse cultuur in de wereld een accent heeft gelegd. De contacten met Vlaanderen zijn al oud en dateren van de stichting van Heemschut, niet minder die met het voormalige Nederlands-Oost-Indië en met Zuid- Afrika. Zo werd de grote tentoonstelling in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen in 1934 dan ook tezamen met de zusterverenigingen in die landen ge organiseerd. Contacten over en weer, bezoeken en drukke correspondentie is er voortdurend geweest, ook met de West, Ceylon, Brazilië, Holland Michigan (U.S.A.), om enkele voorbeelden te noemen. Niet zonder reden omvatte de Heemschutserie 1940 1954 ook deeltjes gewijd aan Antwerpen, Mechelen, Turnhout, Brugge en het voormalige Batavia. „iVfeerlusl"Kaaps-Hollandse boerderij nabij Slellenbosch, sinds 1757 bewoond door de familie Mijburg. Spier", Ka.aps-HoUand.se boerderij nabij Slellenbosch. EVënmin zonder reden werd de zomercursus „Heem schut en Monumentenzorg" in de septembermaand 1966 te Amsterdam gezamenlijk georganiseerd door de Belgische Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedenschoon te Antwerpen en de Zuid-afrikaanse Stigting Simon van der Stel te Pretoria en Kaapstad. Met de Belgische vereniging zijn, dank zij de gemak kelijke verbindingen, steeds nauwere contacten met de besturen over en weer, kleine congressen, bezoeken over en weer, enz. Met de overige gebieden waar de Nederlandse cultuur een rol speelt ligt dat zwakker, niet door gemis aan goede wil of besef, maar door de hoge kosten, die direkte contacten nu eenmaal met zich mee brengen. Er zijn uiteraard reeds particuliere contacten, zoals die door het Algemeen Nederlands Verbond en de Stichting Nederland Overzee. Bredere en hechtere grondslag op cultureel gebied ook weer in vergelijking met Frankrijk en Groot-Brit- tannië lijkt wenselijk, omdat duidelijk gaat worden, dat er onnodig terrein verloren gaat worden, als op dit gebied niet met meer begrip en besef zal worden opgetreden. Politieke tegenwind maakt dat niet gemakkelijker, maar het is wel opmerkelijk, dat vooral van particuliere zijde behoefte en het inzicht aanwezig zijn, maar die onvoldoende gedragen worden van overheidswege, althans niet in een mate zoals dat wel van Franse en Britse zijde gebeurt. Er zijn culturele akkoorden en zo is mijnerzijds, met instemming van het bestuur van Heemschut, in 1964 de gelegenheid dan ook aangegrepen, toen mij de eer te beurt viel binnen het kader van het Nederlands- Zuid-afrikaans cultureel akkoord voor drie maanden naar Zuid-Afrika uitgezonden te worden, op het ge bied van de Heemschut mij ter plaatse te oriënteren. Het effect was verrassend, de noodzaak tot nauwere culturele contacten overtuigend. De viering van het tienjarige bestaan van de Stigting Simon van der Stel, onze zustervereniging, die zich de bewaring van de historische monumenten in Zuid- Afrika ten doel stelt, was aanleiding om in april van 101

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 29