Opname juni 1969, het Nieuwmarktgebiecl ziel er uit als een gebombardeerde stad. het plan-Nieuwmarkt uit 1953 nu niet meer zó zou worden geschreven. Het plan moet worden herzien, de oostlijn van de metro moet er door, en het struc tuurbeeld van de 2de nota-binnenstad geeft als hoofd bestemming wonen aan en niet meer kantoren en in dustrie. Ook met deze gegevens kan men echter meer dere kanten uit. Men kan gebruikmakende van de aanleg van de metrobuis, daarboven parkeergarages en een verhoogde weg projecteren, wat tot gevolg heeft dat de resterende bebouwing langs het tracé toch moet worden gesloopt om door moderne blokken te worden vervangen. Men kan verder gaan en stellen dat voor een aan hedendaagse eisen beantwoordende woonwijk het terrein te klein is, en dit dan door demping van de Kromboomssloot dóórtrekken tot aan de Oude Schans. Bij al deze varianten en zij zijn ter discussie ge weest blijft het uitgangspunt dicht bij dat van 1953, de methode analoog aan die welke bij het ont werpen van een nieuwe stadswijk gebruikelijk is, d.w.z. men stelt een programma op van verkeersvoorzienin- gen en bestemmingen, geeft hieraan volgens eigen in zicht een goede ruimtelijke vorm; en bevordert dat de realisering zich volgens de vastgestelde kring vol trekt. Men begint met een blanco papier, binnen de grenzen van het ontwerpgebied. De periode van onteigenen en slopen is in deze werk- Het merkwaardige scheve huis Keizersstraat 21 slaat ontruimd te wachten op restauratie. Of zullen de slopers het toch nog -winnen? wijze een onvermijdelijke voorbereiding tot het eigen lijke werk; het tot stand brengen van iets nieuws, waarbij de vraag of dit nieuwe beter is dan het oude, niet meer ter discussie staat. De strijd om bet plan-Nieuwmarkt als test-case van de saneringsmethodiek in de Amsterdamse binnenstad kan in de jaargangen van ons blad worden nagesla gen. Van de bezwaarschriften in 1953, tot de verzoe ken om herziening van het plan in 1959, en het laatste adres in december 1968. De molen maalde intussen langzaam door. Het onteigeningsplan werd vastgesteld voor een beperkter gebied dan volgens het plan moest worden gesloopt. Steeds weer is om herziening van het plan gevraagd. De handtekeningen-actie Amsterdaad gaf er nieuwe nadruk aan. In februari 1968 stuurden 13 organisa ties, waaronder Heemschut, Architectura et Amicitia en de BNA, kring Amsterdam, een telegram aan de gemeenteraad met het verzoek de slopingen op te schorten. Tijdens het daarop volgende overleg met de adressanten is dit verzoek ingewilligd, de machinerie van ontruimen en slopen kwam allengs tot stilstand. Onze lezers weten ook dat het voorstel om de herzie ning van het plan op te dragen aan een bekende architect buiten het ambtelijk apparaat, n.1. ir. H. Hertzberger, begeleid door een gemengde commissie van ambtenaren en vertegenwoordigers van de hierbij 98

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 26