Heemschutberichten Natuurbescherming In ons vorige nummer gaven wij een overzicht van twaalf instellingen die huizen en grond beheren met het doel daarvan de culturele en wetenschappelijke waarde in stand te houden. Om volledig te zijn zouden wij aan een compleet Heemschut-nummer niet genoeg gehad hebben, zo talrijk zijn dergelijke organisaties in ons land. Gericht als Heemschut nu eenmaal is op architectonische en stedebouwkundige waarden kwam in ons overzicht de natuurbescherming toch te weinig naar voren. Gaarne geven wij daarom bekendheid aan een mededeling die ons van de zijde van het provinciaal bestuur van Gelderland bereikte over de belangrijke rol die de provincie daar vervult bij de natuurbescherming. In een periode van vijf jaar, van 1964 tot nu, verleende de provincie in dertig gevallen financiële steun bij aan kopen door hetzij de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten, hetzij de Stichting Het Gelders Landschap, hetzij de Stichting Vrienden der Gelder- sche Kastelen. De grootste bijdrage betrof het Deeler- woud, waarvan de provincie een vierde van de totale kosten die 8 miljoen bedragen, aan „Natuurmonu menten" toezegde. Bij verschillende kleinere objecten was de provinciale bijdrage naar verhouding nog ho ger: de helft of een derde. Ons bericht over de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten behoeft enige correcties: het leden tal is in enkele jaren van het vermelde getal 64.000 tot ruim 87.000 gestegen. Het Leuvenumse Bos, met het landgoed Hagenau genoemd als elk van de eerste aankopen van „Natuurmonumenten" op de Veluwe, is een afzonderlijk bezit gebleven, en behoort niet bij het Nationaal Park Veluwezoom. s-Gravenhagebestemmingsplan Nieuwe Kerk en om geving Bij de behandeling van dit ontwerp-bestemmingsplan in de gemeenteraad is aan één van de door Heem schut ingebrachte bezwaren tegemoetgekomen: het zal niet meer mogelijk zijn om, met toestemming van B en W, rondom de Nieuwe Kerk hoger dan 20 m te bou wen. Volgens Heemschut is de limiet van 20 m op zichzelf al te hoog. De goothoogte van de Nieuwe Kerk is immers 17 m, en de dominerende werking die dit bijzondere monument ten opzichte van zijn omgeving heeft, gaat bij een dergelijke omringende bebouwing verloren. B en W stellen daartegenover dat de hoogte van 20 m noodzakelijk is voor een parkeergarage; hetgeen slechts Heemschut's standpunt ondersteunt dat een dergelijk gebouw ter plaatse onaanvaardbaar is. Heemschut heeft in een brief aan G.S. zijn bezwa ren gehandhaafd, en opgemerkt: „Het plan wordt ken nelijk volledig beheerst door financiële factoren. Wij hebben voor dergelijke overwegingen zeker begrip, maar staan op het standpunt dat de Nieuwe Kerk daaraan niet mag worden opgeofferd en de opzet dit grootse monument voor het nageslacht te bewaren in het onderhavige bestemmingsplan zeer onvoldoende tot uitvoering wordt gebracht". Bergen op Zoom, bestemmingsplan Het Ravelijn" Heemschut is bij G.S. van Noord-Brabant in beroep gegaan tegen het door de gemeenteraad van Bergen op Zoom vastgestelde bestemmingsplan. Er bestaat volgens ons bestuur geen enkele noodzaak om dit be langrijke vestingbouwkundige monument te bestem men tot vestigingsplaats voor een muziekschool en eventueel een openluchttheater. Het monument zou daardoor niet een zinvolle gebruiksfunctie krijgen waf in het algemeen aanbeveling verdient maar in zijnEkarakter worden aangetast. Zwolle, stadhuis plannen Het Zwolse gemeentebestuur is ontstemd over het feit dat Heemschut in zijn advies over de stadhuisplannen gewezen heeft op een gebrek aan openheid bij de voorbereiding daarvan. De burgemeester acht dit inmenging in de functione ring van het locale bestuur, waarmee Heemschut niets te maken heeft. Ons bestuur heeft er in zijn antwoord op gewezen dat uit het raadsvoorstel zelf blijkt hoe de voorbereiding van het project geheel in besloten ver gaderingen heeft plaats gehad. Aan de openbare raads vergadering waarin het definitieve schetsplan werd aanvaard, ging verder alleen een bijeenkomst met de pers en de ambtenaren vooraf. De burgerij en de be langstellende organisaties konden dus slechts uit de pers en de raadszitting waar het besluit viel, vernemen wat er zou gebeuren. Heemschut blijft van mening dat aan dergelijke belangrijke ingrepen in het hart van een stad voor alle belangstellenden de gelegenheid moet voorafgaan om de plannen te bestuderen en een ge fundeerde mening naar voren te brengen. Overigens handhaaft Heemschut zijn bezwaren tegen de verplaatsing van de zuidelijke wand van het Grote Kerksplein. Roermond, structuurplan Van het v.m. Karthuizerklooster is behalve de kerk, de kapittelzaal en de refter ook nog de prachtige kruis gang en de door een muur omgeven tuin aanwezig. Heemschut heeft er bij de gemeenteraad voor gepleit deze tuin open te stellen voor het publiek, en er geen parkeerplaats te maken. Een tweede parkeerterrein dat door het ontwerp-structuurplan wordt aangege ven, n.1. aan de Jezuïtenstraat en de Lindanusstraat, is inmiddels achterhaald doordat het z.g. Christoffelhuis gehandhaafd blijft, wat dezerzijds van harte wordt toegejuicht. Als de belangrijkste parkeervoorziening geeft het plan een parkeergarage aan. Heemschut acht deze zeer ongelukkig gesitueerd, en beveelt een andere plaats aan, n.1. de terreinen waar thans nog het bedrijf V.D.B. is gevestigd. Deze terreinen liggen beter, vergen geen grove ingreep in de stedelijke structuur en komen binnenkort vrij. 91

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 19