UITREIKING HEEMSCHUTOORKONDE THORN Op zaterdag 10 mei was een deputatie van Heem schut naar Thorn gekomen op de dag, dat de Vereni ging van Vrienden van Thorn zijn jaarlijkse samen komst in Thorn hield. De secretaris van de Bond, de heer Ton Koot, bracht in zijn toespraak naar voren, dat het gemeentebestuur van Thorn als geen ander recht heeft op de onderscheiding, gezien zijn inspan ningen, zelfs tegen tegenstromingen in, om het speciale karakter van Thorn te behouden. Dit manifesteert zich niet alleen in de restauratie van de huizen maar zelfs in de straatlantaarns en de bestrating. De Heemschutoorkonde, in 1961 ingesteld ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de Bond Heemschut, is een getuigenis van waardering. Waardering voor een Nederlandse instelling of ge meente, die zich verdienstelijk heeft gemaakt bij het bevorderen van de schoonheid van stad en land en op deze manier de Heemschutdoelstelling mede helpt verwezenlijken. Vier maal werd de oorkonde uitgereikt, het waren de gemeenten Amersfoort, Steenderen (Bronkhorst) en Sluis en de Stichting Diogenes, die voor deze onder scheiding in aanmerking kwamen. De Bond Heemschut gaat ervan uit, dat een monu ment zinvol moet zijn, maar ook dat het een passende bestemming moet houden. Niet alleen het omhulsel moet beschermd worden, het moet levend en bewoond blijven en het is niet de bedoeling van de beschermers om van monumenten musea te maken veel belang rijker dan het enkele monument is het behoud van stads- en dorpskernen en hiervoor moeten alle krachten worden ingezet. De door de graficus Pam Rueter gecalligrafeerde waarderingsoorkonde, thans aan Thorn uitgereikt, is bedoeld als een schouderklopje, dat de Bond van tijd tot tijd kan uitdelen, als tegenhanger tot de kritiek die helaas meestal moet worden uitgeoefend. Burgemeester mr. M. Schutgens wees er in zijn dank woord op, dat de schoonheid ondefinieerbaar is en vaak pas wordt gezien als zij is verdwenen. De toe gekende onderscheiding beschouwde hij als een sti mulans voor het gemeentebestuur, dat zich in de zorg voor het behoud van het monumentale Thorn ge holpen weet door het Kerkbestuur, de Stichting Abdij kerk, de Vrienden van Thorn en de V.V.V. Gelukkig wordt deze zorg tevens mede gedragen door een toenemend aantal inwoners van Thorn, die naar vermogen en op eigen terrein vaak waardevolle mede werking verlenen en begrip tonen voor datgene wat Thorn tot Thorn maakt. Een herontdekking van wat ons nagelaten is en een erkenning van het feit, dat toekomst en verleden van Thorn, harmonieus in elkaar kunnen overvloeien, kun nen een keerpunt betekenen. De wille huizen in het stille stadje Thorn. Juist in deze tijd van beton en bruggen, van gestroom lijnde auto's, Apollo's, van strakke structuur en koude cultuurvormen, kan worden geconstateerd dat de warme bewegelijke leefvormen van vroeger en vooral de menselijke maat van gebouwen, straten en pleinen als tegenwicht gaan fungeren bij de mens, die dage lijks meer zijn hersenen dan zijn hart moet laten be slissen. Het scheppen van een plek van harmonie en herken ning van zijn bestaan kan een belangrijke taak zijn voor het gemeentebestuur en voor onze plaats. Wij dienen ook voor ons zelf vandaag de overgang en synthese te vinden voor verleden en toekomst van Thorn. Beide elementen moeten in elkaar opgaan. Wij kunnen de oude kern niet losmaken van de toe komstige voorzieningen, evenmin kunnen wij de toe komst laten prevaleren boven het in het heden levend verleden. Dan zouden wij het hart wegsnijden uit Thorn en de toekomst harteloos maken. Het is de taak van Thorn vooral bij de zorg voor de monumenten groot in het kleine te zijn en daarbij in te calculeren dat in Thorn mensen anno 1969 wonen met moderne verworvenheden in techniek en hande len. Het toegekende certificaat, zo besloot de burgemeester, wil ik in dank aanvaarden en wij zullen ernaar bijven streven om het grijze verleden van Thorn wit en hel der te bewaren. Als teken van erkenning werd aan het bestuur van de Bond Heemschut een aquarel van Thorn aangeboden, geschilderd door Frans van der Berg, waarmede de goede samenwerking tussen de bestuurskamers in Am sterdam en Thorn werd onderstreept. Na de plechtigheid werd door alle aanwezigen ge luisterd naar de bazuinmuziek, die van de transen van de Stiftkerk werd geblazen en werd van het bordes van het stadhuis de parade gadegeslagen van het schuttersgilde van Thorn met kleurrijke vendels met trompetten en trommen. M.v.E. 89

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 17