De Fibula-Heemschutreeks 88 Petruskerk te Sloterdijk Een aktief comité heeft de strijd voor het behoud van dit kerkje met kracht voortgezet; wij vestigden daar in ons orgaan de aandacht op. Metro De stilte rondom de metroplannen verontrust ons. Meer openbaarheid in deze, voor geheel Amsterdam zo be langrijke zaak is geen loze vraag. Nog steeds is geen antwoord gekomen op de vraag welke de precieze tracé's in de binnenstad zullen zijn, welke monumenten en beschermde monumenten daaraan ten offer zullen vallen, hoe die drukmethode zal werken, die bij de bouw der tunnelgangen geen schade zou doen aan de fundering onzer monumenten in de slappe Amster damse bodem en waar die methode al eerder met succes is toegepast. Wij hebben uit de pers vernomen, dat uit de veel vuldige reizen van wethouder en ambtenaren de grote overeenstemming tussen het metroproject, in Stock holm en Amsterdam is gebleken. Wat wij niet hebben gehoord en wat ons allen in hoge mate interesseert is, of die overeenkomst ook de bodemgesteldheid betreft. Hoe staat het met die slappe veengrond onder de Stockholmse binnenstad? Tweede nota Binnenstad Het voorontwerp Tweede Nota Binnenstad gaf wel aanleiding tot bezorgdheid. Deze had zo'n brede om vang onder de burgerij, dat dit leidde tot beraad van niet minder dan 17 Amsterdamse verenigingen. Deze Heren XVII hebben zich na langdurig en diep gaand overleg in een „Gemeenschappelijk Commen taar" tot het Gemeentebestuur gewend, vertrouwend dat deze reactie uit de burgerij de resultaten zal heb ben, die men in de huidige behoefte aan inspraak er terecht van verwachten mag. Reeds zes delen van deze reeks verschenen, respec tievelijk Roermond, den Haag, Gouda, Delft, Amster dam I en Brugge. De verkoopprijs van deze delen be draagt 7,90, voor leden van de Bond Heemschut en besteld via het secretariaat is de prijs franco huis 6,90. Enige tientallen nieuwe delen voor deze reeks zijn in voorbereiding bij de redactie, die uit twee leden van de directie Fibula-van Dishoeck en twee leden van het Heemschutbestuur is samengesteld. Tot besluit mogen wij er onze vreugde over uitspre ken, dat de groei van het ledental nog immer gestadig voortgaat, maar toch niet in overeenstemming is met de ernst van de groeiende problemen rondom de mo numentenzorg. De overheidsfondsen zijn onvoldoende, een bedrag van 34 min., dat de regering beschikbaar stelt, is even groot als de totale kinderbijslag voor buitenlandse gastarbeiders. De voorfinanciering voor hen, die restaureren gaan, maar op hun subsidie moeten wachten, is een nijpende aangelegenheid. De financiële achtergrond is ernstiger dan menigeen zich voorstelt. Uit deze afschrikwekkende situatie komt slopingsnoodzaak voort. Eigenlijk is er a) een bedrag ineens nodig om de achterstand in te halen, b) een verhoging van de jaar lijkse bijdragen om, naast de grote monumenten, de kleine monumenten, woonhuizen, die zozeer het ka rakter der binnensteden bepalen, meer te restaureren èn c) een fonds dat de restauratie van stads- en dorps kernen als geheel ten doel heeft. Om dit te helpen be reiken moeten meer stemmen uit de burgerij opgaan, moeten meer akties gevoerd worden en Raadsleden, Statenleden en Parlementsleden beter voorgelicht wor den, zodat de betreffende Minister beter geruggesteund wordt dan tot nog toe in dit opzicht hét geval was. Heemschut speelt daar een rol bij, hij zou dit met méér kracht en méér invloed kunnen spelen, als het ledental aanzienlijk zou toenemen. U, leden van Heemschut, bent daartoe onze beste vertegenwoordigers. Helpt ons de leden bij duizenden werven. Het is eenvoudiger dan U denkt, want de bodem is rijp- Mag ik met deze wekroep dit jaarverslag besluiten. TON KOOT, Secretaris van de Bond Heemschut Aanbieding van de Heemschuloorkonde Ie Thorn, links Ton Kool, midden burgemeester Schutfzens.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 16