84 bereiding van dit congres te Amsterdam, dat zeer succesvol is verlopen en dat allerwegen lof mocht ont vangen. Aller erkentelijkheid gaat ook uit naar de administra teur en medewerksters van het bureau van Heemschut, voor wie niets te veel of onmogelijk scheen. Uw algemene bestuursvergadering heeft in 1961 aan het bestuur de bevoegdheid gegeven, instellingen of gemeenten, die op het gebied van Heemschut een bijzondere prestatie hadden geleverd, deze te belonen met een getuigenis van waardering, een typografisch fraai uitgevoerde oorkonde van de hand van de gra ficus Pam Rueter. Het bestuur was van mening, dat daarvoor thans in aanmerking kwam het gemeentebestuur van Thorn (L.), een kleine gemeente, die zich grote inspanning getroost om zijn kern zo gaaf mogelijk te behouden en zelfs te verbeteren. Zij strekt zich niet enkel uit tot de panden in de kern, rondom zijn fraaie stiftkerk, maar ook tot de straatverlichting en de bestrating. Het was dan ook een voldoening op 10 mei jl. op de landdag van de Vrienden van Thorn aan burgemeester Schut- gens de oorkonde te mogen uitreiken. Bazuingeschal op de toren en een serenade door het schuttersgilde luisterden de plechtigheid op. Van de Thornse gemeenschap mocht Heemschut voor zijn secretariaat een aquarel ontvangen van de Thornse kunstenaar Frans van der Berg. Thorn zag de belangstelling voor zijn schoonheid direkt al gehonoreerd door een reportage van Polygoon. Leden De door ons bureau gevoerde ledenwervingsaktie le verde vele honderden nieuwe leden op. Bij de toe neming van nieuwe leden mag niet onvermeld blijven de steun, die wij ontvingen van onze leden. Sommige leden waren zeer aktief en ontvingen het boekje van mr. dr. C. A. van Swigchem „Afbraak of restauratie", dat als premie bij het aanbrengen van 5 nieuwe leden wordt beschikbaar gesteld. Zolang de voorraad strekt, zal dit interessante werkje worden verstrekt. Per 1 juni bedroeg het ledental 5650, waaronder 5205 gewone leden, 273 verenigingen en gemeenten en 172 donateurs. Bestuur Het dagelijks bestuur kwam geregeld en naar behoefte bijeen. De vergaderingen werden door de redacteur Brink- greve en de algemeen adviseurs ir. Ch. C. van der Vlis en ir. F. Ottevangers bijgewoond. De heren ir. J. D. M. Bardet, architect C. W. Schaling en mr. dr. C. A van Swigchem hebben hun plaats in het dagelijks' bestuur beschikbaar gesteld, maar zich tot onze voldoening bereid verklaard in het algemeen bestuur zitting te blijven houden, zodat hun grote kennis en ervaring ter beschikking blijft van het dage lijks bestuur. Wij zijn bijzonder erkentelijk voor de onschatbare zorg en aandacht die zij aan het dagelijkse beleid van onze Bond hebben willen geven. De algemene ledenvergadering, gehouden op 18 april 1968 te Amsterdam, koos als voorzitter dr. R. Hoegen, terwijl de heren ir. J. D. M. Bardet, architect C. W. Royaards, ir. F. W. Warnaars en J. A. de Zwaan voor een zittingsperiode van 5 jaar werden herkozen. Door overlijden ontvielen ons prof. dr. M. D. Ozinga, prof. ir. T. H. van Wisselingh en mr. S. J. Fockema Andreae. Zij waren allen hoog gekwalificeerde experts, die Heemschut jarenlang van hun bijzondere krachten hebben laten profiteren. Als vrienden en raadslieden met een warm hart voor de Heemschutzaak zullen wij hen zeer missen. Zij blijven in onze herinnering voortleven als standvastige, doelbewuste medestrijders. In de vakatures werden de navolgende heren benoemd prof. dr. H. de Vries Reilingh, ir. W. L. Jansen, bur gemeester mr. H. Greebe en mr. J. H. Engel. Commisies De verslagen van provinciale commissies „Stad en Dorp", van de Commissie „Cultuurleven 18151940" en van de Commissie „De weg in het landschap" zullen afzonderlijk in het orgaan worden opgenomen. Verschillende leden van deze commissies woonden de halfjaarlijkse vergaderingen van het algemeen bestuur bij- Teneinde het contact tussen dagelijks bestuur en pro vinciale commissies te verstevigen werd de taak van de Centrale Commissie beëindigd en deze werkzaam heden overgenomen door het dagelijks bestuur. Gestreefd wordt naar intensiever en doeltreffender optreden der commissies, waarvoor nieuwe voorstellen aan de commissies worden toegezonden. Heemschut Restauratie Hulpfonds Dit fonds, als afzonderlijke stichting, die op bescheiden wijze doorgaat met particuliere eigenaren van te res taureren panden bijstand te verlenen door middel van voorschotten, was zo gelukkig in het afgelopen jaar enkele bijdragen van leden te ontvangen waardoor deze zo noodzakelijke taak op beperkte schaal op be vredigende wijze kon worden voortgezet. Een drietal nieuwe leningen werd verstrekt (1 in 1968 en 2 begin 1969), één lening werd afgelost, zodat het totaal aantal leningen thans 10 bedraagt. De aflossin gen komen regelmatig binnen. Graag zouden wij meer doen, maar daarvoor is meer geld nodig; zoals men weet wordt het geld uitgezet tegen lage rente, maar blijft het kapitaal bijeen, door het terugkeren van de lening. Leden die ons daarbij met een fonds willen steunen doen constructief werk en worden daar graag toe aangemoedigd. Orgaan Het orgaan Heemschut verscheen in 1968 zes maal met een totaal van 148 bladzijden. De oplaag heeft de 6000 exemplaren overschreden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 12