Europa Nostra vergaderde in Trippenhuis te Amsterdam Prins Claus, minister Schut en burgemeester Samkalden op deopeningszitting van het Congres van Europa Nostra. Op de laatste officiële zitting van het congres werd een motie aangenomen waarbij de aanwezigen „over wegende dat het succes van de zesde algemene verga dering grotendeels te danken is aan: de uitstekende wetenschappelijke voorbereiding door de Bond Heem schut, aan de perfecte technische organisatie van de bijeenkomst en aan de ondervonden hartelijke gast vrijheid; uiting geven aan hun grote erkentelijkheid jegens: de voorzitter en het bestuur van de Bond Heemschut, jegens de nationale en de plaatselijke overheden, en jegens de heer de Zwaan." Toen kwam nog zaterdagmiddag een wandeling door Amsterdam met onder meer bezichtiging van de restauratiewerken van het Claes Claesz Hofje en van de Nieuwe Kerk, en zondag een tocht door Noordholland, met bezoeken aan de Zaanse Schans, Edam, Volendam waar de lunch werd aangeboden in hotel Spaander en ten slotte het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. Dat was dan het slot van een paar dagen intensief vergaderen, van vruchtbare contacten en geslaagde ontvangsten, donderdagavond in het Muiderslot waar de heer Yperlaan het gezelschap ontving namens de minister van C.R.M., en vrijdagavond in het museum Amstelkring namens het gemeentebestuur van Am sterdam. In het intieme schuilkerkje Onze Lieve Heer op Zolder beluisterden de congresgangers een concert van het gezelschap Syntagma Musicum en na afloop konden zij vanuit een rondvaartboot de verlichting van de grachten zien. Deze zesde jaarvergadering van Europa Nostra toonde opnieuw dat de herstelgedachte in de oude stads- en dorpskernen veld wint. Onder de organisaties die als lid werden toegelaten bevonden zich uit ons land de Ned. Kastelen Stichting en de Stichting Diogenes. Het voorzitterschap werd overgedragen aan de Britse oud minister Duncan Sandys, de energieke organisator van de Civic Trust die door middel van een snel groeiend aantal plaatselijke dochterinstellingen grote invloed uitoefent op de verbetering van het stads- en dorps beeld in Engeland. In verband daarmee zal het secre tariaat van Europa Nostra dat totnogtoe in Rome was gevestigd ten kantore van Italia Nostra, voor de ko mende periode worden verplaatst naar Londen. Van de op het congres gehouden voordrachten moet in de eerste plaats het uitvoerige en heldere rapport worden genoemd dat mej. ir. J. H. Mulder als inlei ding van de besprekingen had opgesteld aan de hand van de schriftelijk binnengekomen antwoorden op de rondgezonden vragenlijsten. Het rapport gaf een over zicht van de stand van zaken in de verschillende lan den. Daarop sloten de volgende lezingen aan: over het werk van de Scottish National Trust die met een be perkt kapitaal opmerkelijke resultaten bereikt bij de regeneratie van een reeks fraaie vissersdorpen, over de moeizame strijd van Italia Nostra tegen machtige financiële belangen, onvoldoende gesteund door een gebrekkige wetgeving, over het herstelwerk in Amster dam dat optornt tegen verval en verouderde plannen, over winsten en verliezen die de Society for the Pro- tection of Ancient Buildings bereikte, over de toe komst van het Hallenkwartier in Parijs, over de her leving van het Schnoorviertel in Bremen en over de financieringsmethode van de Amsterdamse Mij. tot Stadsherstel. Zowel de inleidingen als de discussie wa ren voor de deelnemers uitermate leerzaam; moeilijk heden die in het ene land onoverkomelijk schijnen, blijken elders door een iets andere organisatievorm of wettelijke bepaling te zijn voorkomen. Enkele algemene wenselijkheden werden in resoluties vastgelegd om in het najaar in de ministersconferentie ter discussie te worden gesteld. Een daarvan had be trekking op de wettelijke en fiscale maatregelen ter 82

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 10