Om te onthouden en over na te denken 23 zoals recepties, ontvangsten, bruiloften, enz. Als alle gemeentebestuurders en hun personeel zo nodig met zijn allen bij elkaar in één gebouw moeten zitten, wat één van de belangrijkste redenen voor het initia tief tot de bouw van dat nieuwe stadhuis is, dan zie ik niet in, waarom dat dan op één van de mooiste plekjes van Amsterdam moet in een gebouw van 50.000.000,-." Men behoeft het niet met elk woord eens te zijn om toch verheugd te zijn over de reactie van deze jon geren, die men niet met de ons wel vertrouwde kreten als „behoudend, zich vastklemmen aan het verleden, oude-huisjes-liefhebbers" en al dat fraais, dat zelfs in raadsvergaderingen weerklinkt, kan be lasteren. Het strekt ons tot voldoening, dat waarschuwingen, die wij al meer dan twintig jaar publiceerden en adviezen, die wij als geïnteresseerde burgers aan de overheden meenden te moeten geven (zonder dat zwemen van „alleenzaligmakende gedachten" in onze hoofden opkwamen) nu fris van de lever van een opmerkelijk groeiend aantal jongeren komt. Er zou ook wel eens de waarschuwing in kunnen steken aan die politici in het lagere-overheiclsbeleid, dat hun stelling van de democratisch gekozen ge meenteraden die de burgerij rechtmatig vertegen woordigen op een systeem berust dat niet meer aangepast is aan de hedendaagse behoeften. In elk geval zijn er duidelijke tekenen, dat er niet „iets", maar „veel" mis is inzake de communicatie tussen de lagere overheid en de burgerij, die zij zo over tuigd meent te vertegenwoordigen. Wij zijn uit het stadium aan het geraken, dat adres sen uit de burgerij terzijde werden gelegd en zelfs niet beantwoord. Wij zijn in het stadium gekomen van na verloop van tijd ontvangen van vriendelijke briefjes, dat „men de adressen in zijn beraad zal be trekken." Het wordt tijd, dat men nu met goede adviezen uit de burgerij belangstellend rekening gaat houden. Eindhoven Burgemeester Witte van Eindhoven, die graag de vrije hand heeft om eventueel het huis Ravensclonck, dat op de monumentenlijst staat, te doen slopen, drong aan op een desbetreffend raadsbesluit met een argumentatie, die voor de geschiedenis van de mo numentenzorg in Nederland vastgelegd dient te worden: „Indien de raad dit voorstel niet aanneemt", aldus Burgemeester ir. H. Witte, „Staat ons straks een taaie administratieve strijd te wachten tegen niet-creatieve mensen, die zich daar een levenspositie hebben ver worven." Na deze creatieve zienswijze van de oud-minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zien de monumentenverdedigers rnet smart naar hun A.O.W. uit. s-Hertogenbosch De NRCrt van 23-l-'69 over de Binnendieze: „Een lijdensweg die volgens de meeste Bosschenaren wel moest eindigen in demping. Want men is over het algemeen niet gelukkig met het stinkende onding, dat weliswaar in vroeger dagen van groot nut was, maar dat thans een enfant terrible is geworden, dat de nek moet worden omgedraaid." Zou die Binnendieze helemaal uit zichzelf zo'n stin kend onding zijn geiuorden? Nee toch. Niet te veel oplappen Onder die titel schrijft ene Dick Jonker o.m.: „Het lijkt mij zeer wenselijk wanneer er grootscheeps de schaar wordt gezet in de dagelijks langer wordende lijst van panden, die zo nodig voor het nageslacht bewaard moeten blijven. Dat wij ons kunnen overtuigen van het artistieke vakmanschap van vroegere bouwmeesters zal wel een cultuur-historische taak zijn. Ook hier geldt dat de kwaliteit belangrijker is dan de kwantiteit. Kies bijvoorbeeld één Amsterdamse gracht uit om dat aan te tonen en pas de rest van de binnenstad aan de twintigste eeuw aan. Wat meer naar de toe komst kijken en wat minder naar het verleden, kan heus geen kwaad." Dit ruas dan het Algemeen Dagblad, van welk blad wij gelukkig waardevoller inhoud gewend zijn. Maar die Jonker moeten wij in de gaten houden, die kan het ver brengen, vooral in de onontiuikkelde gebie den. Daar is zo'n vooruitkijker zijn gewicht in voed sel waard. Sanering Oranjeplein „In het wijkgebouw van het wijk- en dienstencen trum Bijzonder Opbouwwerk aan de Falckstraat hebben ongeveer zeventig Oranjepleinbewoners (het merendeel bejaarden) hun mening op o.a. het sane ringsplan gegeven," aldus de Haagse editie van Het Vrije Volk, van 12-1 -'69. „De staffunctionaris van het Curatorium Bijzonder Opbouwwerk kon na afloop van deze bijeenkomst tot de slotconclusie komen, dat er een prachtige col lectie wensen, verlangens en stukken onzekerheid te voorschijn was gekomen." Hier is na de afbraak, een prachtig stukje opbouw werk te bepraten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 7