representatief gebouw in gebruik te nemen en elders de administratiefabriek te vestigen. Raadsverslag- gever van Het Algemeen Handelsblad merkt op 18 jan. op „Zowel binnen als buiten de gemeenteraad gaan steeds meer stemmen op om het Paleis op de Dam in het stedelijk geheel beter te laten functione ren. Afgezien van de irrevelante vraag, of het Paleis zich al dan niet voor stadhuis zou lenen, zou het toch best eens kunnen worden bekeken door b. en w. hoe het gebouw als representatieve ruimte dienst baar gemaakt kan worden aan de Amsterdamse be volking. De Koningin, spaarzaam gebruikster van het Paleis, zal er niets op tegen hebben." Henri Knapde bekende Amsterdamse journalist en Dagboekanier van Het Parool, zittend in de stoel bij Mies Bouman op 31 januari jl., gaf eveneens blijk de mening te zijn toegedaan, dat het nu zo weinig gebruikte Paleis op de Dam zijn oude functie van stadhuis zeer goed zou kunnen vervullen voor een representatieve stedelijke taak en niet te vergeten voor het trouwen. Hij vertolkte daarmee de gevoe lens van zeer velen. Parkeerruimte? Sloop wat mij betreft, het z.g. tele- communicatiegebouw op de hoek van de Raadhuis straat en N.Z. Voorburgwal maar. Een parkeerga rage op die plaats kan nooit lelijker zijn dan de blok kenparade die er nu staat. Een gevoelig Amster dams architect kan er zelfs heel wat beters van ma ken dan er nu te zien is. (T. K.) Arnaud Beerends in het tijdschrift voor architectuur en beeldende kunsten, januarinummer 1969, dat aan de Amsterdamse stadhuisplannen is gewijd, noemt de topontwerpen op het nieuwe stadhuis ontnuchte rend. Het blad vindt de gedachte om het oude stad huis van Jacob van Campen op de Dam weer in zijn oude glorie te herstellen de aandacht waard. Architect K. Wiekart meent, dat het ontwerp van Holzbauer exact wel voldoet aan het programma, maar dat het programma niet voldoet aan de eisen, die men aan een prijsvraag voor een Amsterdams stadhuis mag stellen. Hij houdt het op het stadhuis op de Dam. Architect Wiek Röling acht de denkbeelden van Holzbauer voor Wenen progressief, maar voor Am sterdam hopeloos ouderwets. Het voldoet niet aan de eisen, die men aan een groot gebouw in Amster dam stelt, als alternatief noemt hij het stadhuis op de Dam. Bijzonder interessant vond ik de antwoorden, die Christa van Santen van een aantal jonge Amster dammers kreeg, op haar vraag, wat zij vonden van het nieuwe stadhuis. U vindt de gehele tekst in De Groene Amsterdammer van 25 jan. Hier enkele resumé's. Gerdi Verbeet, 17.jaar: „Daarbij vind ik dat we al een uitstekend stadhuis hebben, dat staat op de Dam, in het centrum van de stad, midden in het leven en dan is meteen de dooie hoek, die nu het pa leis vormt, weg. Omdat het paleis op de Dam onge twijfeld te klein is om alle gemeentelijke diensten te herbergen, moeten we daarvoor een goed, efficiënt en eenvoudig gebouw, zoals bijv. het GAKgebouw neerzetten Stella Bromet, 17 jaar: „Een nieuw stadhuis is nodig, dat is waar, maar was één groot gebouw buiten de stad voor administratie e.d. niet veel beter geweest, het paleis op de Dam zou dan voor representatieve doeleinden gebruikt kunnen worden. Als men dat trouwens 'veertig jaar geleden niet aan het rijk had verkocht, zouden er nu waarschijnlijk helemaal geen stadhuismoeilijkheden zijn." Kees de Bruin, 18 jaar: „Zoals het er nu voor staat acht ik dan ook een uitgave van 45 miljoen gulden voor een gebouw waar slechts weinigen tevreden mee zullen zijn, onverantwoord. Als „alternatief", (dat is het eigenlijk niet) kies ik voor de ambtenarij voor een groot kantoorgebouw ergens in Buitenvel- dert waar de contacten publiek-bestuur gerationali seerd en vereenvoudigd dienen te zijn en voor brui loften, omdat die nu eenmaal op een sentimenteel vlak liggen, voor een „romanties" pand in de bin nenstad (paleis)." Arthur Dubois, 21 jaar: „Verder is het treurig, dat men een groot, modem gebouw, in een oude histo rische omgeving als die van het Waterlooplein plaatst. In dit soort stuntjes is het Amsterdamse ge meentebestuur toch zeer sterk; zie de bank op het Frederiksplein. Toch zou het gemeentebestuur alle moeilijkheden in een klap uit de weg kunnen rui men door één slimme beslissing. Er staat namelijk al jarenlang op de Dam een enorm groot, monumen taal gebouw leeg. Dit gebouw draagt de naam: „koninklijk paleis". Als het gemeentebestuur nu de beslissing nam de naam „koninklijk paleis" te ver vangen door „stadhuis" waren we klaar." Maaike Meijer, 19 jaar: „Als het stadhuis weer een bolwerk wordt van fantasieloze, onversierde, onper soonlijke bureaucratie, leggen de bestuurderen daar mee een vrij angstaanjagend bewijs af van volkomen gebrek aan visie op de toekomstige leefwereld. Of zouden ze het leuk vinden een machteloos geworden natie te manipuleren, die nooit heeft leren leven?" Hugo Müller, 17 jaar: „Ten slotte is nog van belang de plaats, waar het moet komen te staan. Hiertoe lijkt me het beste een plek in het centrum, zodat het als een middelpunt van de stad kan worden gezien, dit alles echter niet ten koste van gebouwen die val len onder monumentenzorg. Ik heb er nog over na gedacht of men niet het Telegraafgebouw zou kun nen afbreken, teneinde dat onding plaats te doen maken voor het administratief gedeelte van het stad huis, terwijl dan voor ceremoniële doeleinden het voormalige stadhuis op de Dam gebruikt zou kun nen worden". Ineke de Vries, 17 jaar: „De laatste tijd staan de kranten vol over de plannen voor een nieuw stad huis in Amsterdam bij het Waterlooplein. Waarom? Volgens mij is er maar één stadhuis in Amsterdam en dat is het paleis op de Dam, dat zich enorm goed leent voor representatieve doeleinden, 22

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 6