BOEKBESPREKINGEN NIEUWE LEDEN T orenkalender Een der meest opmerkelijke fotokalenders die wij zagen is er een van 95 x 25 cm. met fraaie afbeeldin gen van bekende Nederlandse torens van boven af genomen door KLM Aerocarto n.v., die de torens ten voeten uit in het stadsbeeld en dorpsbeeld tonen. Zij is uitgegeven ten behoeve van de Stichting tot steun aan de Rekkense Inrichtingen te Rekken (Gld) naar het ontwerp van Van der Staay te Aalten. Zo leefde Rembrandt in de Gouden Eeuw De grote bewonderaar van Rembrandt, 36 jaar con servator van het Museum Rembrandthuis, die bijna evenlang als Rembrandt zelf in het huis aan de Jodenbreestraat heeft gewoond, M. Muller, schreef dit boek. Hij wil Rembrandt, als mens en als een van de voornaamste cultuurdragers van ons volk laten zien tegen de achtergrond van zijn tijd. Hij heeft er een rijk geïllustreerd, begrijpelijk leesbaar werk van gemaakt, puttend uit een arsenaal van ge gevens en met bewonderenswaardige toewijding. De verhalende en toelichtende betoogtrant van de schrijver over een zo magistrale figuur als Rem brandt vraagt niet enkel om een brede lezerskring, zij verdient het ook. Hollandia n.v. te Baarn gaf het handzaam uit voor 18.50. Roermondvroeger en nu Zoals in de vorige nummers van ons blad werd mede gedeeld is de Fibula-Heemschutreeks, die in overleg met onze Bond wordt uitgegeven door Fibula-Van Dishoeck N.V. te Büssum, begonnen met een deeltje over Roermond, geschreven door de gemeentearchi varis J. G. F. M. G. baron van Hövell tot Wester- flier. De boekjes zijn voor de prijs van 7,90 uitste kend uitgegeven en geïllustreerd. Ook de tekst van „Roermond, vroeger en nu" leest men met genoegen. Dat het tot 1867 geduurd vóór de staatkundige ban den tussen het hertogdom Limburg en Duitsland werden losgemaakt en Roermond als een nederland- se stad ging meespreken, is een omstandigheid waar van men zich benoorden de rivieren gewoonlijk geen rekenschap geeft. Op boeiende wijze vertelt de schrij ver de lotgevallen van Roermond als hoofdstad van het Gelderse Overkwartier, eerst onder de Spaanse, na 1706 onder de Oostenrijkse Habsburgers. Het heeft maar weinig gescheeld of het huidige Noord Limburg was in 1815 Pruisisch geworden, en in 1850 werd de stad Belgisch, tot 1839. Hoe lezenswaard dit verhaal ook is, het blijft een historische beschouwing die niet wordt doorgetrokken tot een Heemschut standpunt over de zichtbare getuigenissen van die historie in het huidige stadsbeeld en stadsleven. Wel geeft het daarvoor de gegevens in een korte karak teristiek en een lijst van de monumenten. 48 (tussen haakjes de namen van de voorstellers) Als lid traden toe: Architectenbureau Ghering en van Doom, Tilburg (Mr. L. H. F. v. der Vijver); E. J. Backer-Boland, Ammerzoden (C. Hissink); mevr. Dr. C. R. Bakker, Voorburg; Dr. J. J. Barreveld, Zeist (J. Laméris; Drs. C. Blaauw, Vaassen; E C. W. van Bladel, Bergen op Zoom (C. H. J. van Niftrik); Drs. B. Boomsma, Knegsel; Mr. J. H. Boomstra, Amsterdam; W. van den Born, Amsterdam; Mr. J. A. L. Braden, Emmen; Mr. H. B. de Brueys Tack, Den Haag (M. A. J. den Bandt); L. Ch. L. van Daele, Den Haag; W. van Dieren, Amsterdam; P. H. van Donkersgoed, Hilversum; Ton van Dop, Oude-Tongé; S. Duintjer, Groningen; P. J. F. Dupuis, Rotterdam; J. C. Duyvis, Hoofddorp; L. Evers, Rotterdam (Mw. v. Rossem-Bruynzeel); Prof. Dr. M. Frenkel, Amsterdam; H. G. J. A. de Geus, Schin op Geul; K. Goosen, Bergen op Zoom (C. H. J. van Niftrik); mej. I. de Groot, Haarlem; Dr. E. Hartel, Bergen op Zoom (C. H. J. van Niftrik); Drs. J. M. Hengeveld, Amsterdam; Mr. J. van der Hoeven, Soestdijk; H. A. v. d. Hoven-v. Gen- deren, Delft; F. A. Jongebloed, Groningen (H. A. M. G. Pie- ters); Chr. Kasbergen, Oudewater (A. A. J. Putman); mej. J. E. van Kempen, Bloemendaal; B. H. M. Korporaal, Maassluis (J. de Kruys); H. Kruyt, Noordwijk (P. W. G. v. d. Broek); D. W. van Leeuwen, Laren, Gld.; Drs. J. van Leusen, Arnhem (P. J. Yperlaan); F. Liefkes, Den Haag; J. G. Lipman, IJmui- den (J. de Kruys); D. E. T. F. Lohman, Amstelveen (W. M. B. Lohmann); H. J. Luiten, Eindhoven; Prof. Dr. Ir. H. J. van der Maas, Delft; H. A. Mackay-van Nes, Bergen (Dra. R. Koperberg); H. J. A. Manhoudt, Amsterdam (W. Raue); J. Metzger, Rijswijk; mej. M. A. H. Meyer, Wassenaar; M. R. Nauta, Oppenhuizen; L. J. Nennie, 's-Gravenhage; mevr. B. F. Nieuwenhuyse-Vos, Bergen op Zoom (C. H. J. van Niftrik); G. M. Ordelman, 's-Gravenhage; C. Peper, Heemstede; C. Postma, Amsterdam; Ir. C. Pouderoyen, Nijmegen; C. Rade maker, Hei-en-Boeicop; Mr. W. G. van Ravels, Bussum (H. Bergmans); Mr. P. B. J. Reeling Brouwer, Westzaan; A. H. Remmers, 's-Gravenhage (J. de Kruys); B. A. Roos, Dordrecht; A. de Ru, 's-Gravenhage (J. de Kruys); A. E. Ruys Sr.; Aer- denhout; E. H. Rijsdijk, Groningen; Mr. J. Th. Scherpenhui- sen, Amsterdam; Mr. G. J. L. Schilthuis, Bedum (Mr. U. G. Schilthuis) C. F. H. Seyffardt, Amsterdam; Handel Mij. J. N. J. Sieverding NV., Amsterdam; C. Sikkel-Bodenhausen, Heem stede; mevr. T. van Slooten-Bakker, Leeuwarden (Mr. C. S. de Jong); S. J. Sluis, Heiloo; J. N. Sluijter, Aerdenhout; Dr. B. Smalhout, Bosch en Duin (C. J. Vogelsang); Ir. K. F. G. Spruit, Haarlem; Drs. E. G. Spruyt, Amsterdam (J. A. Vorst man); J. F. Stallinga, Leeuwarden (Ir. K. A. Rienks); Drs. R. Steensma, Groningen; A. Stork, Weesp; Jhr. Dr. R. J. Stratenus, Bloemendaal; M. A. Stuker-de Groot, Bergen op Zoom (C. H. J. van Niftrik); mej. Ir. W. A. Thomee, Amsterdam; N. Th. Timman, Amsterdam; W. Top, Stadskanaal (Drs. G. E. Steren- borg); G. C. Traas, Waarde (C. H. J. van Niftrik); M. J. Tuen- der, Amsterdam; Prof. Mr. P. J. Verdam, Amsterdam; W. Veder, Rotterdam (Ir. G. M. Key); G. T. Vermeer, Edam; J. Visser, Leeuwarden (Ir. K. A. Rienks); H. van Vliet, Bode graven; J. Vonk, Utrecht; C. C. de Vries, Rotterdam; L. D. van de Vijver, Utrecht; Mr. J. A. van Waarden, Amsterdam; Dra. P. Walma van de Molen-Meindersma, 's-Gravenhage (G. M. Ordelman); A. A. van Wayjen, Amsterdam; S. W. Wierda, Haarlem (J. F. H. Veen); M. H. J. Wolters, Oirsbeek; J. R. van Wyland, Den Burg; Dr. W. D. van Wijngaarden, Leiden; H. B. Ydo, Floogerheide (C. H. J. van Niftrik); P. J. Yperlaan, Voorburg (T. Koot); D. J. Zijlstra, Driehuis-Westerveld. Als buitengewoon lid trad toe: Gemeentebestuur van Westerschouwen, Burgh Haamstede. Als donateur trad toe: Gemeente Middelburg, Middelburg. Als lid voor het leven trad toe: mej. W. M. v. d. Heide, 's-Gravenhage.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 32