Heemschutberichten Groningen Het oudste huis van Groningen, een der weinige gotische woon- of pakhuizen die ons land nog bezit, zal eigendom van de gemeente worden. Heemschut heeft zich herhaaldelijk beziggehouden met het lot van dit belangrijke pand in de Brugstraat. De red ding van het gotische huis komt nu van een heel andere kant: de firma Th. Niemeyer N.V. die bin nenkort 150 jaar bestaat zal in het kader van haar jubileumviering aan de gemeente de koopsom voor het huis ten geschenke geven. Wij willen zowel het gemeentebestuur als het feestvierende tabaksbedrijf gelukwensen met clit royale gebaar. Wassenaar, Meijenclel De ongerustheid over het lot van de oude theeschen- kerij Meijendel in de Wassenaarse duinen, die voor het Heemschutbestuur aanleiding was om zich tot de gemeentebesturen van den Haag en Wassenaar te wenden, is grotendeels weggenomen op een bespre king welke door de Haagse wethouder voor econo mische zaken op 22 januari j.1. over dit onderwerp was belegd. Het blijkt de bedoeling te zijn het historische woon huis met de daarbij behorende stal te handhaven; het plan heeft voornamelijk betrekking op het restaurant dat door een nieuw gebouw zal worden vervangen. Hiertegen behoeft geen bezwaar te be staan; het huidige gebouw heeft weinig architecto nische waarde. Heemschut heeft er bij B. en W. van den Haag op aangedrongen dat het nieuwe restau rant een landelijk en voor alle groepen bezoekers uitnodigend karakter zal krijgen. Het getoonde ont werp was in dit opzicht enigszins modieus. Aan B. en W. van Wassenaar werd gevraagd bijzondere aan dacht te schenken aan verschillende kleine werken die in de omgeving van Meijendel worden uitge voerd. Het zou aanbeveling verdienen dit gebied tot beschermd landschap te verklaren. Zwolle, stadhuisplannen Heemschut heeft tegenover de gemeenteraad zijn verwondering uitgesproken over de wijze waarop de stadhuisplannen buiten de openbaarheid zijn ge houden. Op 15 jan. werd het bekend dat op 20 jan. een definitief stadhuisplan aan de Raad ter goedkeu ring zou worden voorgelegd. Er kon daardoor onvol doende controle worden uitgeoefend op de argumen ten die werden aangevoerd om de plannen aangeno men te krijgen. Zo kwam ons ter ore dat de Amster damse Universiteitsbibliotheek werd aangehaald als een succesvol voorbeeld van een boeiend contrast met de omgeving! Heemschut heeft de Raad ge vraagd het besluit terug te nemen en alsnog de burgerij en de openbare mening de gelegenheid te geven om zich een oordeel te vormen over deze be langrijke zaak, waarvan de consequenties voor de binnenstad nog onvoldoende zijn besproken. Rijn en IJssel, herziening streekplan Dat de instandhouding van het huis „Sevenaer" met zijn park en landbouwgronden een zaak is die voort durende waakzaamheid vergt bleek opnieuw uit het voorontwerp tót 'algehele herziening van het streek plan Rijn en IJssel dat, in tegenstelling tot vroegere besluiten van G. S., op de gronden tussen het kasteel en de weg naar Babberich, ruimte voor woningbouw reserveert. Aangezien deze woningbouw beter ten westen en ten noorden van de bestaande bebouwing kan worden geprojecteerd, heeft Heemschut het provinciaal bestuur gevraagd het ontwerp op dit punt te wijzigen. Loenen aan de Vecht,.kornplan Vreeland-Oost Naar aanleiding van het ter visie liggende ontwerp- bestemmingsplan heeft Heemschut er in een brief aan de gemeenteraad op gewezen dat de te verwach ten grote toeneming van het verkeer in de toekomst de aanleg van een ringweg om de dorpskern nood zakelijk zal maken. Aangezien het gemeentebestuur blijk heeft gegeven de bescherming van het dorps karakter van Vreeland van betekenis te achten, zou het jammer zijn dit dorpsbeeld aan te tasten door tijdelijke verkeersverbeteringen. Wat aan dorps- schoon verloren gaat kan later niet worden hersteld. Heemschut heeft alle begrip voor de noodzaak om bij de nieuwe toegang tot de kom van Vreeland het bestaande wegennet aan te passen, maar is van me ning dat door een aantal samenhangende kleine ver beteringen, grotere ingrepen bij de Vossenlaan kun nen worden voorkomen. Bergen op Zoorn, Ravelijn Het ravelijn van Bergen op Zoom is een monument van grote historische en stedebouwkundige waarde, een der weinige overblijfselen van de beroemde ves tingwerken die door Menno van Coehoorn werden ontworpen. Hoewel in de laatste jaren vanuit de be volking en van de zijde van de monumenten-be schermende verenigingen gegronde bezwaren naar voren zijn gebracht tegen het denkbeeld om het ravelijn te bebouwen, is nu toch een ontwerp-be- stemmingsplan „Het Ravelijn" ter visie gelegd, dat de weg vrij moet maken om de bedoelde bebouwing muziekschool en openluchttheater te kunnen realiseren. Heemschut heeft tegen dit plan bezwaar gemaakt. Hoorn, verkeersweg-Draaf singel Het stadje Hoorn breidt zich sterk uit: in het zuid westen is een grote nieuwe woonwijk, in het oosten een industriegebied. Tussen beide gebieden is een verbinding geprojecteerd over de Draafsingel. Hoe wel dit met zorg is gedaan, meent Heemschut toch dat het mede met het oog op de toekomstige ontwik keling beter zou zijn om het bedoelde verkeer over de provinciale weg te leiden. Wellicht kan de ver keersweg over de Draafsingel, die toch deze fraaie stadssingel schaden zou, dan achterwege blijven. 47

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 31