Een poging tot gedachtenwisseling zakelijk is de Amsterdamse binnenstad te regenere ren, en wel zó dat deze het gezond levende hart van Nederlands hoofdstad blijft, en in deze functie wordt versterkt. Wij voegen hieraan toe dit slechts mogelijk te achten in het ruimere verband van een herstructurering van „Amsterdam vóór 1914" die aan de economische centrumfunctie voldoende expansieruimte biedt en de creatieve krachten van onze tijd inschakelt om een synthese van oud en nieuw tot stand te brengen die voor een lange periode bruikbaar kan zijn. Dat de onzerzijds bepleite beleidslijn grote financiële offers zal vergen behoeft geen betoog. Een beroep op de rijksoverheid zal daarom moeten steunen op een helcler en inspirerend toekomstbeeld dat leeft in brede kringen van de Amsterdamse bevolking. Dat is alleen bereikbaar indien het gemeentebestuur open staat voor de inzichten en een beroep doet op de kunde en de toewijding van hen die zich willen inzetten voor deze openbare zaak bij uitstek. Amsterdam 14.12.1968. Verruil vreet voort, in de Amsterdamse binnenstad zolang er geen krachtig gecoördineerd, herstelbeleid xuordl gevoerd (foto Maarten Brinkgreve) „Heemschut" is altijd de moeite van het lezen waard. De redacteuren hebben in 1968 samen 66% van de inhoud van „Heemschut" verzorgd. Dat is niet mis. Een woord van erkentelijkheid is hier dan ook beslist wel op zijn plaats: hulde mijne heren, t) Het zal de kritische lezer echter niet zijn ontgaan dat er voortreffelijke inlichtingen worden gegeven over het werk van Heemschut en dat er uitstekende gedachten worden uitgedragen in „Heemschut", maar clat er toch ook een ijzige wind van eenzijdig heid door de artikelen waait. En dat is wel mis. Het lijkt mij zo geheel in de lijn van de doelstelling te liggen als er in „Heemschut" ook eens de milde wind van de veelzijdigheid ging opsteken om het Nederlandse volk te overtuigen van de noodzaak mede te werken aan de bescherming van bestaande schoonheid. Of moet het ontbreken van zelfs de ge ringste uitwisseling van gedachten worden gezien als de stilte, die aan de storm vooraf gaat? O, U kunt gerust zijn, want het bolwerk van onze bond Heemschut zal sterk genoeg blijken te zijn om overmoedige stormlopers te kunnen weerstaan, ten zij ja tenzij van binnen uit storm wordt gezaaid: eenzijdigheid maakt overmoedig en dan kan het ge beuren dat ons Heem voor schut staat in „Heem schut". 2) In een artikel over „Inspraak in de Nieuwmarkt" (blz. 127) wordt de ontwikkeling van het wederop- bouwplan Nieuwmarkt geschetst. Met duidelijke te leurstelling wordt het verwijt gemaakt dat een aan het college van B. en W. van Amsterdam gericht voorstel van de werkgroep Amsterdam 1975 dezelfde weg opging als de vroegere adressen: de mist in! Is dat initiatief nu werkelijk geheel de mist ingegaan? Nee, het college van B. en W. hebben m.i. terecht gesteld dat de Raad voor de Stedebouw het meest geschikte orgaan is dat advies kan uitbrengen over een mogelijke herziening van het wederopbouwplan Nieuwmarkt. 3) Elet is duidelijk dat de Raad voor de Stedebouw uit haar midden met grote zorgvuldigheid een commis sie heeft ingesteld, die met grote aandacht voor de veelzijdigheid van haar opdracht aan het werk is. Dan lijkt het op zijn minst vreemd dat in „Heem schut" zwart op wit staat dat het voorstel de mist inging. Dat is minder dan de halve waarheid en ja clan staat ons Heem voor schut in „Heemschut". Dat kan onze bond Heemschut gewoon geen goed doen als wij oog hebben voor de belangrijke bijdrage, die wij kunnen leveren in de komende jaren van actief en creatief herstel van onze Amsterdamse binnen stad. 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 27