GEMEENSCHAPPELIJK COMMENTAAR OP VAN DE TWEEDE NOTA OVER DE AMSTER Opgesteld door vertegenwoordigers van het Genoot schap Amstelodamum, het Genootschap Architec- tura et Amicitia, de Maatschappij Arti et Amicitiae, de Bond van Nederlandse architecten kring Amster dam, de Nederlandse Federatie van Beroepskunste naars, de Stichting Diogenes, de Vereniging voor Heemkennis „Ons Amsterdam", de Bond Heemschut, de Vereniging „Hendrick de Keyser", de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, de Stichting Nieuw Beelden, het Koninklijk Oudheid kundig Genootschap, de directie van de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel nv, het Sociaal cultu reel wijkcentrum „d'oude stadt". Dit commentaar wordt tevens onderschreven door de Werkgroep Amsterdam 1975, de Vereniging „Levend Monument" en de Stichting Stadskern, welke groeperingen aan het overleg deelnamen. Op 16 augustus 1967 werden woordvoerders van de organisaties die bij de opstelling van dit commentaar betrokken zijn, uitgenodigd om in een openbare ver gadering van de raadscommissies voor Volkshuisves ting en Publieke Werken als deskundigen hun me ning te geven over het voorstel van de raadsleden Brinkgreve, Nipperus en Rossen d.d. 9 mei 1966, nr 428, inzake wijziging van de verordening tot vast stelling van voorschriften ex artikel 43 der woning wet voor de oude stad, en haar toepassing, en het preadvies van burgemeester en wethouders over dit voorstel cl.d. 3 maart 1967. De sprekers beperkten zich niet tot het betreffende voorstel en het preadvies doch brachten de totaliteit van het stedebouwkundige beleid ter discussie, zowel in de binnenstad als ten aanzien van de stad in haar geheel. Hoewel zij de binnenstadsproblematiek langs verschillende wegen benaderen bleken er toch aan knopingspunten te zijn voor een gemeenschappelijk standpunt. Het vrij algemeen gevoelde onbehagen over de huidige gang van zaken, vond zijn grondoor zaak in het ontbreken van een duidelijke visie op de toekomst van de stad, in het bijzonder van de binnenstad. Komt een dergelijk toekomstbeeld niet spoedig tot stand, zo meenden meerdere sprekers, dan loopt Amsterdam groot gevaar zijn centrum functie in ons lancl en zijn plaats als stedebouwkun dig monument van wereldbetekenis te verliezen. Op initiatief van het Genootschap Architectura et Amicitia kwamen vertegenwoordigers van de voor de hearing uitgenodigde organisaties sindsdien her haaldelijk bijeen om elkanders standpunten beter te leren kennen en te zoeken naar een gemeenschap pelijke basis, die zou kunnen dienen voor een con structief commentaar op de in het vooruitzicht ge stelde nota inzake de binnenstad. Als voorbereiding hebben verschillende deelnemers criteria opgesteld waaraan volgens de inzichten van hun groep een adequaat binnenstadsbeleid zou moeten voldoen. Opnieuw viel daarbij op dat ondanks de uiteraard verschillende benadering duidelijke overeenkomst op tal van essentiële punten bleek te bestaan. Vrijwel alle deelnemers aan deze gesprekken onder steunden de door enkelen hunner in het voorjaar ig68 ondernomen stappen bij het gemeentebestuur om de slopingen in het gebied van het plan Nieuw- markt op te schorten tot de aangekondigde nota binnenstad zou zijn verschenen en de te verwachten openbare meningsvorming zou hebben plaats ge vonden. Met erkentelijkheid zij hier vermeld dat het gemeentebestuur aan dit verzoek gehoor heeft gege ven. Het gesprek over de uitgangspunten waarop de herziening van het plan-Nieuwmarkt zou moeten berusten wordt thans gevoerd in een hiertoe samen gestelde werkgroep uit de Raad voor de Stedebouw. Ook ten aanzien van de stadsspoorwegplannen heb ben de gesprekken geleid tot een gemeenschappelijk standpunt van de meeste deelnemers, welk stand punt in twee adressen aan het gemeentebestuur werd kenbaar gemaakt. Op grond van de in onderling overleg gewonnen inzichten en gegevens is het bijgaande commentaar door een redactie-commissie geformuleerd en door vertegenwoordigers van de genoemde organisaties onderschreven. Detailkritiek is in het algemeen ach terwege gelaten. De opstellers hopen dat het resul taat van hun werk een bijdrage zal leveren tot het vinden van de juiste weg voor Amsterdam. ALGEMENE OPMERKINGEN OVER WAT HET VOORONTWERP-NOTA WEL EN NIET BEVAT Grote waardering verdient het voorontwerp-nota voor de uitvoerige en overzichtelijke documentatie. Het stuk geeft een inventarisatie van gegevens die voor een goede beoordeling van de situatie nood zakelijk zijn. Geen antwoord wordt echter gegeven op de vraag hoe de gestalte van de binnenstad zal worden, in verband met de door haar in de toe komst te vervullen functies. Ook wordt geen uit sluitsel gegeven over de volgorde en de wijze van voorbereiding, het uitvoeringstempo en de financie ring van de nodige bestemmingsplannen. Het ont breken van uitspraken hierover kan ook positief gewaardeerd worden als gevolg van de bedoeling het voorontwerp een cliscussie-stuk te doen zijn, waarop eerst de reacties van de burgerij worden afgewacht, 36

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 20