Heemschutberichten de, gemassificeerde en onpersoonlijke patroon van onze samenleving. Waaraan wij als speciale wens voor Eindhoven nog kunnen toevoegen: een contrast ook met het wat eenzijdig-industriële klimaat van deze stad. Juist vanwege het algemene fabriekskli- maat heeft Eindhoven in het centrum iets van tegen overgesteld en compenserend gehalte nodig. Kortom, het Eindhovense stadscentrum zou een oord van' verrukking moeten worden, een blije en vrolijke binnenstad, een echt menselijke omgeving, waar schoonheid, behaaglijkheid, gezelligheid en sfeer van uitgaat en welke in staat is opwekkend en verfrissend op geest, lichaam en gemoed in te wer ken. Een centrum met veel groen derhalve, vooral veel bomen, bloeiende heesters, gras, bloemen Ook waterpartijen, vijvers, fonteinen, beelden, rust banken, enzovoort. Het behoeft beslist geen utopie te zijn, zo'n stad waarin de natuur op zeer intensieve wijze is gecom bineerd met alle vereiste en noodzakelijke grootste delijke voorzieningen. En zeker in Eindhoven niet, want hier zijn de voorwaarden om dat alles te reali seren gelukkig nog altijd in de meest gunstige zin aanwezig. Wie Eindhoven een beetje kent weet dat hier de Dommel dwars door de stad stroomt. In haar loop scheert deze rivier bijna vlak langs het centrum. Dit is een waardevol element, wat prachtig uitgebuit zou kunnen worden. Een slurf van de Dommel- groenstrook, en eventueel van de rivier zelf, zou ge rust tot in het hartje van de binnenstad, tot aan de centrale Markt, door mogen dringen. Het groen zou hier en daar in flarden uit kunnen waaieren, ten einde behulpzaam te zijn bij het min of meer isole ren en het tot intimiteit brengen van bepaalde aan trekkelijke hoekjes of van nog bestaande gebouwen die uit historisch, architectonisch of cultureel oog punt betekenis hebben. Zulke nog aanwezige situa ties, zoals bijvoorbeeld het oud-stadhuis Rechte- straat er een bood en zoals thans nog het Huis Ra- vensdonck te zien geeft, kunnen immers bijzonder waardevol zijn ter vermenselijking van de omgeving, als element van verrassing, of ter voorkoming van eentonigheid. Het kunnen ware oasen zijn temidden van de stadsdrukte (Parijs bijvoorbeeld kent er ver scheidene). En ze laten zich, juist vanwege hun met de hedendaagse vormen contrasterend karakter, dik wijls heel dankbaar en op een voor de hand liggende manier in het nieuwe geheel invoegen. Mits het na tuurlijk gevoelig en kundig en met veel begrip en respect wordt gedaan. De conclusie uit dit alles mag zijn dat er voor het centrum van de stad Eindhoven een geheel andere aanpak vereist is. Er zou een plan moeten komen dat niet alleen op commerciële leest is geschoeid, maar waarin tegemoet wordt gekomen aan alle functies die voor de stadsmens belangrijk zijn, dus ook die van zuiver menselijke aard. Binnen een dergelijk be stek zal vanzelf voldoende ruimte ontstaan om er ook Huis Ravensdonck in te integreren. JAN HENSELMANS, architect. Wijk bij Duurstede, bebouwing uiterwaarden Het is acht jaar geleden dat Heemschut bij het ge meentebestuur en vervolgens in hoger beroep be zwaar aantekende tegen het plan destijds heette dat nog een uitbreidingsplan om buiten de Rijn dijk een insteekhaven en industrieterrein aan te leg gen. Volgens Heemschut zouden hierdoor het unieke riviergezicht vanuit de stad en omgekeerd het ge zicht op de stad met de fraaie walmolen, grondig worden bedorven. Het deed ons daarom genoegen van B. en W. bericht te ontvangen dat het desbe treffende besluit van 1961 thans is ingetrokken. Westfriesland-Oost, streekplan Het voorontwerp-streekplan Westfriesland-Oost be vat richtlijnen voor het handhaven en versterken van de stadskernfunctie in Hoorn, Enkhuizen en Medemblik, met behoud van de culturele waarden van de oude aanleg en bebouwing. Heemschut heeft hiermede zijn instemming betuigd. Ten aanzien van de landelijke gemeenten is onze Bond echter van mening dat er gestreefd zou moeten worden naar een bebouwing in kleine eenheden van één of twee wo ningen, en niet naar rijen aaneengebouwde eensge zinswoningen. In dit verband is ook meer aandacht voor de daken nodig. Een kap is praktisch even duur als een goed plat dak, en geeft een belangrijk extra woongenot. Voor het aspect van stedelijke woonwij ken en dorpskernen zijn de pannen daken, mits met een overeenkomstige dakhelling, van grote beteke nis. Het verdient daarom aanbeveling in de bebou wingsvoorschriften van bestemmingsplannen be palingen op te nemen over de wijze van afdekken. 's-Hertogenbosch, Uilenburg-kwartier Een voor dit doel ingestelde commissie heeft het ge meentebestuur geadviseerd over de restauratie en rehabilitatie van het historische Uilenburg-kwartier. Heemschut heeft in een brief aan B. en W. waarde ring uitgesproken voor deze methode. Dit rapport zal uitgewerkt moeten worden in een rechtsgeldig bestemmingsplan, bij voorkeur versterkt door het aanwijzen van beschermde stadsgezichten. Dezerzijds zijn nog enkele suggesties naar voren gebracht met betrekking tot de te handhaven en de te vernieuwen bebouwing, de bestemmingen en de inrichting van het voetgangersgebied. Het betreft hier een belang rijk historisch stadsdeel dat met zorg tot nieuw leven moet worden gewekt. 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 19