Het tijdschrift HEEMSCHUT staan aan bijvoorbeeld een half miljoen woningen die anders zijn, ambachtelijk gebouwd, met een eigen sfeer, en een indeling en afwerking die de bekoring hebben van het persoonlijke.Tenzij Aldous Huxley's toekomstbeeld in Brave New World wer kelijkheid wordt, de mensen in laboratoria worden gekweekt en in volstrekt conformisme opgevoed, mo gen wij aannemen dat elke van voor 1860 date rende woning een felbegeerde kostbaarheid zal zijn geworden. Voor de happy few die over dertig jaar eigenaars zullen zijn van een der gerestaureerde oude huizen is dat een rozig vooruitzicht. Het kan echter moeilijk als een verantwoord volkshuisvestingsbeleid gelden om een woningcategorie die voor de persoon lijkheidsvorming en het levensgeluk van velen van grote waarde is, zó zeldzaam te laten worden dat alleen miljonairs zich die weelde kunnen veroor loven. Wanneer alle zeilen bijgezet worden, wanneer bij de reconstructie van stads- en dorpskernen de handhaving en de woontechnische verbetering van alle voor bewoning in aanmerking komende oude panden van voor 1860, en sommige gevallen ook nog latere, door een nieuw subsidiebeleid wordt mo gelijk gemaakt, dan lukt het misschien om die cate gorie woningen uit het voor-industriële tijdperk op een peil van enkele honderdduizenden te houden. Dat is niet veel op een bevolking van 18 miljoen. Als het probleem echter niet óók van deze kant bekeken wordt, dan kruimelt de potentiële voor raad in de komende periode jaar na jaar verder weg, en dan zijn het er omstreeks 2000 nog maar enkele tienduizenden, te weinig om in de algemene woningvoorziening nog mee te tellen, en te weinig om de waardevolle stads- en dorpsgezichten inhoud en houvast te geven. G. B. nr-n± «dg* Het tijdschrift Heemschut is niet een tweemaande lijks orgaan met plaatjes en bijbehorende tekst zon der meer. Het is het orgaan van de Bond Heem schut, die een zaak te verdedigen heeft, daarvoor zowel in de aanval als in de verdediging moet gaan. Het is een orgaan dat een overtuiging wil overdra gen. Het wijst op de noodzaak om waakzaam te zijn voor het behoud van de schoonheid van Nederland en het Nederlandse volk te overtuigen van de nood zakelijkheid mede te werken aan het behoud en de bescherming van de bestaande schoonheid en het scheppen van nieuwe schoonheid. Heemschut is dan ook geen blad om zich op te abonneren. Het is het orgaan van de Bond Heemschut, waar men uit sympathie, belangstelling of overtuiging lid van wordt. Om die taak goed te vervullen moet naast de paar honderd verenigingen en instellingen bij de Bond aangesloten, zo spoedig mogelijk het aantal indivi duele leden op 10.000 worden gebracht. Wij zijn goed op weg, dankzij de aktiviteit van vele oudere leden'.. Maar er zijn de laatste jaren enkele duizen den nieuwe leden bijgekomen, die blijk geven in te stemmen met onze doelstelling, maar zelf nog geen nieuwe leden introduceerden. Toch moeten wij het daarvan hebben. Nieuwe leden door reeds aan gesloten leden aangebracht zijn onze meest waarde volle aanwinsten. De Heemschutgedachte moet wijd verbreid worden, niet alleen in de grote steden, waar wij de leden bij vele honderden tellen, maar ook in de kleinere steden en dorpen. Schoonheid is overal en wordt helaas alom afge knabbeld. Ook daar, waar dit in het klein en vrijwel ongemerkt gebeurt, moeten stemmen in de plaatse lijke en provinciale bladen, in de wijkraden, Ge meenteraden en Staten weerklinken. Daarom méér leden, die met de kracht der over tuiging kunnen spreken, die daarvoor weer hun ma teriaal uit het orgaan Heemschut kunnen putten. Nieuwe leden winnen is gemakkelijker dan men denkt. Laat het tijdschrift maar eens zien, of gebruik het als uitgangspunt voor een gesprek op Uw visite- avonden. Dat is vruchtbaarder dan U denkt. Er staan nog te veel Nederlanders die denken zoals wij, buiten onze Bond. Hun aansluiting versterkt onze invloed. Werk voor U. T. K. 31 De gezelligheid van een oude buurt is even kostbaar en kioctsbaar als dé huizen, (foto's bij dit artikel, tenzij anders vermeld, Maarten Brinkgreve) .Hf\II zfsmm liüS!,. S-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 15