De Petruskerk te Sloterdijk Toen de Hervormde Gemeente Amsterdam-West haar bezitting te Sloterdijk louter uit pastorale over wegingen wenste at te stoten, werd een „Actiecomié tot behoud Petruskerk" in het leven geroepen. De in september 1967 in het kerkgebouw gehouden ten toonstelling „Oud-Sloterdijk", die ongeveer 6500 bezoekers trok, inspireerde het comité tot een nog grotere activiteit, hetgeen op 27 mei 1968 resulteerde in de oprichting van de „Stichting tot behoud van de Petruskerk en omgeving Oud-Sloterdijk", waarin ook nict-Hervormden als bestuurslid zitting namen. Het lag voor de hand, dat de Hervormde Gemeente Amsterdam-West de jonge Stichting, waarmede zij vanwege de duidelijke statutaire doelstelling moest sympathiseren, als eerste gegadigde aan bod zou laten komen. Dit gebeurde inderdaad ook in een schrijven van 15 augustus 1968, waarbij de kerkelijke autoriteiten zich uitdrukkelijk het recht voorbehiel den aanvullende voorwaarden te stellen voor het toekomstig gebruik van het kerkgebouw. Redelijker wijs zou men deze restrictie slechts mogen interpre teren als een tastbaar bewijs van bezorgdheid bij de verkoper voor het toekomstige lot van de drie eeu wen oude Moederkerk van Amsterdam-West, waar voor men uiteraard begrip zou kunnen opbrengen. Wel scheen de vraagprijs van 750.000,— op het eerste gezicht bijzonder hoog, omdat het aangeboden complex buiten de Petruskerk, welke met pastorie en consistoriekamer op de Monumentenlijst staat, slechts enkele huisjes van de Diaconie omvat als mede een begraafplaats met een mogelijk negatieve waarde. In Stichtingskring werd dan ook ernstig aan de mogelijkheid van een rekenkundige onjuist heid gedacht, totdat de „ontknoping" rauwelijks op een door het Ministerie van Predikanten van Am sterdam-West op 6 november 1968 belegde pers conferentie plaatsvond, waar de woordvoerder zon der blikken of blozen verklaarde, dat men geen prijs voor een monument vroeg, doch voor schoon op te leveren grond. Dit impliceerde, dat men de Stich ting imaginaire industriegrond a 250,— per vier kante meter in rekening wilde brengen en daar nevens nog zeggenschap begeerde over het toekom- stig gebruik van het bestaande kerkgebouw! Natuurlijk moet men voorzien hebben, dat de Stich ting aan dergelijke onredelijke voorwaarden nimmer zou kunnen en mogen voldoen. Daarom was dan ook reeds vóór de bewuste pers conferentie in alle stilte bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een sloopvergunning aangevraagd, om mogelijke speculatiewinst vooral niet te derven. Naar verluidt zou de verantwoordelijke kerkelijke instantie reeds einde augustus 1968 een dergelijk principebesluit hebben genomen. Het is overigens voor de requestanten spijtig geweest, dat hun dadendrang in de dagbladpers ontijdig we reldkundig is gemaakt, want in het weekblad „Her vormd Amsterdam" pleegt men over dergelijke zaken angstvallig te zwijgen. Inmiddels is wel duidelijk geworden, dat gevoelens van pieteit voor de oude Petruskerk, waarvoor wijlen ds. J. W. P. Ie Roy in 1943 het thans nog beslaande Restauratiefonds in het leven riep, bij het Ministerie van Predikanten van Amsterdam-West volledig ont breken. Hopelijk zullen er in Hervormde kringen, zowel in als buiten Amsterdam, gezaghebbende stemmen op gaan, om dit verbijsterend materialistisch streven tijdig af te remmen, zodat over slopen in het geheel niet meer gesjnoken behoeft te worden en de onder handelingen over eventuele overdracht van het kerk gebouw, dat zich in een redelijke staat bevindt, ver der in een ontspannen sfeer kunnen plaatsvinden. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn en zal het tot een officiële uitspraak moeten komen, dan ver wachten wij, dat de Overheid het monument Petrus kerk met toebehoren doeltreffend tegen mogelijk vandalisme zal weten te beschermen. Tenslotte nog een woord tot U, medeleden van Heemschut. Het lot dat men op dit ogenblik de Petruskerk van Sloterdijk heelt toegedacht, kan mo gelijk ook eens het lot worden van Uw kerk of ander dierbaar monument, wanneer manipulaties van de bovengeschetste soort een kans van slagen zouden hebben en het kwaad der willekeur niet bij de wor tel zou worden uitgeroeid. Vandaar dat wij op dit ogenblik Uw steun inroepen voor onze strijd tot het behoud van Sloterdijk's bedehuis. Onze secre taris Architect Fercl. B. Jantzen, Admiraal de Ruy- terweg 152 te Amsterdam-West (tel. 182624) is te allen tijde bereid U van het benodigde documenta tiemateriaal te voorzien. En wenst U terstond Uw giroboek ter hand te nemen, dan bestaat daar even min bezwaar tegen. Het gironummer van de Stich ting tot behoud van de Petruskerk te Amsterdam is: 13500/P8899. U kunt ervan overtuigd zijn, dat Uw steun in dankbaarheid zal worden aanvaard! Mr. Dr. J. H. A. RINGELING 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 11