Binnensteden en Monumenten in het licht van de sociale wetenschappen De bovenstaande titel is niet van ons, maar van Prof. Drs. G. J. van den Berg, die in „Bouw" van 12 oktober en 9 november 1968 over dit onder werp een beschouwing publiceerde die het Heem schut-standpunt op verrassende wijze ondersteunt. Hoe vaak wordt niet de inspanning voor het be houd van de karakteristieke schoonheid van onze steden als emotionele onzakelijke doordrijverij ter zijde geschoven. Wij beseffen terdege dat het geen romantische heimwee naar het verleden is dat Heemschut inspireert, maar verantwoordelijkheid voor de toekomst. Deze overtuiging vindt echter nog te weinig weerklank. Daarom is het zo belang rijk dat de problematiek van binnensteden en mo numenten, die ons al jaren bezighoudt, nu geana lyseerd wordt volgens de methodiek van de sociale wetenschappen. Prof. van den Berg begint met de constatering dat monumentenzorg en ruimtelijke ordening' activi teiten zijn die in hun ideeënwereld, hun werkwijze en hun begrippenstelsels vrij ver uiteen liggen. Om beide beleidssferen met elkaar in overeenstemming te brengen introduceert hij het begrip „integrale aanpak van oude milieu's", waarin besloten ligt dat „noch bescherming van monumenten, noch ruimtelijke ordening een doel op zichzelf is, maar slechts middel tot het bereiken van sociale en eco nomische doeleinden." Dit houdt in de activering van grote hoeveelheden kapitaal die in de oude objecten voor toekomstig gebruik worden geïnves teerd, daarnaast van de capaciteiten van de daarin gevestigde personen, alsook van de toenemende waarde die momumentale gebieden kunnen heb ben als symbolen en landmerken in het snel gelijk- vormiger wordende Europa. In het algemeen onderscheidt Prof. van den Berg twee tegenovergestelde situaties waarin zich mo numentale panden en gebieden bevinden, die beide 5 Waar het begrip „city" vandaan komt: kantoor gebouwen rondom St. Paid's Ca- thedral, Londen, zondagmiddag.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 9