oude plan zal aanpassen aan de wens van velen om het plein wat besloten te houden en om het een groot verkeersgat te besparen. Wij, van Heemschut, vinden het zo opmerkelijk, dat men bij de beoordeling van deze zaak zo uit sluitend naar het aspect van het Rembrandtsplein kijkt en niet naar de schending, die dit voor de Amstelzijde zal betekenen. Welkom in de mooie stad Norwich "Welcome to Norwich, a fine city". Dit leest men als men Norwich in East Anglia binnen komt. Het is een aloude marktplaats. Zij moet de harde feiten onder ogen zien, dat wij in een tijdperk van de autoaanbidding leven. En toch is zij de eerste historische stad in Brittannië, die de auto's een groot deel van de dag uit de binnenstad weert. Aldus meldt The Christian Science Monitor, op 5 november 1968. De straten zijn nu voor de wandelaars, de bezoe kers, de winkelende bevolking. Het proces van uitsluiting voltrekt zich geleidelijk aan, de eerste straten zijn al afgesloten voor het onnodige ver keer, met regeling voor de aanvoer. In 1971 zal het proces van beperking geheel voltooid zijn. Ook Bath.en Southend werken aan een dergelijk plan. Nauw contact is onderhouden over deze aange legenheid met 15 organisaties in Norwich, die de verschillende facetten van het leven in de stads kern bestrijken. Het hoofd van de stedebouwkun- dige dienst in Norwich, mr. Wood, wenst de stads kern als winkelcentrum te behouden en is afkerig van een ontwikkeling, zoals die in Noord-Amerika gaande is met winkelcentra buiten het stadscen trum. Bouw van passende parkeergarages is gaan de, behoud van monumenten met nieuwe bestem mingen daarvoor. Daartoe geëigende ondernemin gen, eertijds uit de stad geweerd, dienen terug te komen en daarvoor moet de gelegenheid geboden worden. Er wordt hierbij op gewezen, dat er in Europa momenteel al meer dan 150 stadscentra zijn, die uitsluitend zijn voorbehouden aan voetgangers. Voorstellen als deze, die nu als moderne inzichten in de stedebouw weerklank vinden, zijn reeds twintig jaar geleden door Heemschut aan de orde gesteld. Een progressieve gedachtengang, die nog steeds ondergewaardeerd wordt. Men vergeet te vaak, dat Heemschut rekening houdt met het ver leden, maar het oog gericht houdt op de toekomst. Dat dit geen bluf of grootspraak is leren de adres sen en uitspraken van Heemschut, die alle te ach terhalen zijn uit zijn publicaties. Iets om aan uw vrienden voor te houden, die nog geen lid zijn! Broek in Waterland In Broek in Waterland heerst terecht bezorgdheid over de toestand van het Kerkplein. Dit plein, centrum van het zo mooi gelegen en bijzonder ka raktervolle Noordhollandse dorp, ligt er maar desolaat bij, terwijl duidelijk is, dat het met enige zorg en kosten een aantrekkelijk geheel zou kun nen worden met de kerk en de omliggende panden. Het zou niet in het minst de kerk goed doen. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat dit niet wordt inge zien door de Kerkvoogdij, die het beheer over het plein voert. Van uit een standpunt van dorpswel- vaart is het een laakbare zaak; wij hebben daarom alle begrip voor het onbehagen van de Broeker bevolking, die oog heeft voor dorpsgaafheid. Met het storten van een hoop grint komt men er niet en maakt men zich er niet van af. Hier moet een deskundige en zorgzame hand over gaan. Laat ons hopen, dat het nieuwe jaar ook vernieu wing brengt in het inzicht van de Kerkvoogdij, en zij het hun toebedeelde als een goed huisvader met verstand zullen beheren. Zegt Spreuken 12.8 niet: Een ieder zal geprezen worden naardat zijn ver standigheid is; (maar die verkeerd van hart is, zal tot verachting wezen). Goed voornemen Een nieuw jaar is aangevangen, vele goede voor nemens zijn misschien al weer aan het vervagen, maar hier is er een, dat vruchten kan afwerpen, schrijft spoorslags uw contributie voor het jaar 1969 over. Het zal zeer op prijs worden gesteld (en hard nodig zijn) om dat volgens het nieuwe bedrag van 15,min. voor particulieren en 25,— min. voor rechtspersoonlijkheid bezittende lichamen te doen. Wij hebben echter alle begrip voor hen, die dat bezwaarlijk vinden en zullen daarom de nieuwe bijdragen alleen voor de nieuwe leden verplicht stellen. Een nieuw lid aanbrengen, betekent meer mogelijkheden voor ons werk, mo reel en financieel. Vijf nieuwe leden aanbrengen in dit jaar betekent als premie toegezonden krijgen het boekje van de hand van Dr. C. A. van Swig- chem: „Afbraak of Restauratie". Dit laatste uiter aard zolang de voorraad strekt. Postgiro 124326 ten name van de Bond Heem schut. Bankiers de heren Mees en Hope, Amster dam. Nu gireren of anderszins overschrijven door u, bespaart ons onnodig administratief werk, tijd, die wij in het belang van de schoonheid van het land beter kunnen gebruiken. OUDE HEEMSCHUT NUMMERS GEVRAAGD Van sommige nummers van ons tijdschrift uit de laatste dertig jaar heeft het bureau nog slechts enkele exemplaren over, terwijl er van andere nog een stapeltje voorradig is. Vrijwel uitgeput is de voorraad van 1951 nr. 3, 1952 mr. 3, 1953 nr. 3, 1954 nrs. 1 en 2, 1964 nrs. 1 en 2, 1966 nr. 2, 1967 nrs. 1 en 3. Wie deze Heemschutnummers niet meer nodig heeft of niet langer wil bewaren doet ons een groot genoegen door toezending aan ons bureau, Nieuwezijds Kolk 28.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 8