HUIS TE BLOKZIJL met de zorg voor het stadsschoon in zijn geheel belast zouden moeten worden, zowel in verband met de voorbereiding van bestemmingsplannen als met de andere gemeentelijke bemoeiingen op dit gebied, en niet in het minst met de contacten met de in deze vraagstukken geïnteresseerde organi saties uit de burgerij. De hiervoor vroeger ge bruikte naam „stadsconservator" wekt in dit ver band gauw misverstanden, beter ware te spreken van het hoofd van nieuw in te stellen bureau bin nenstadszaken. Heemschut heeft in een brief aan B. en W. opnieuw aandacht voor deze gedachte gevraagd. Warmond, bestemmingsplan Zwanburg Het is nu al anderhalf jaar geleden dat Heem schut aan de Raad der gemeente Warmond zijn bezwaren kenbaar maakte tegen het ontwerp-be- stemmingsplan Zwanburg. Deze bezwaren waren van tweeërlei aard: de aantasting van het uit een oogpunt van natuurschoon en recreatie waarde volle polder- en plassengebied, en de onvoldoende kwaliteit van de ontworpen woonbebouwing op zichzelf, die te klein zou worden om een eigen le ven te kunnen ontwikkelen en te zeer geïsoleerd zou liggen om zich goed te kunnen oriënteren op de kern van Warmond. Het ontwerp-bestem- mingsplan is inmiddels door het gemeentebestuur en door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Heem schut heeft zich nu tot de Kroon gewend en, onder verwijzing naar de op gemeentelijk en provinciaal niveau ingebrachte argumenten, enkele kant tekeningen geplaatst bij goedkeuringsbesluit van G.S. Heemschut ontkent niet dat de ontwikkeling van de randstad ingrijpende veranderingen meebrengt. Er moet nu eenmaal gebouwd worden, er zijn wo ningen nodig, wegen, kantoren en fabrieken. Juist in dit verband is de grootste zorg vereist voor de gebieden die voor de actieve en passieve recreatie een natuurlijke attractie hebben. Het is niet juist dit algemene belang aan te tasten voor een betrek kelijk gering aantal woningen. Het belangrijkste argument van G.S. was dat Warmond geen andere bouwgrond ter beschikking heeft. Dat is inderdaad een kernpunt van de ruim telijke ordening in ons land. Zolang de historische gemeentegrenzen en de autonomie van de gemeen tebesturen binnen die grenzen doorslaggevend zijn, en deze wettelijke uitgangspunten dateren uit een periode waarin Nederland nog een overvloed aan ruimte had, een zeer eenvoudig wegenstelsel en een grotendeels locaal gebonden economie zolang loopt een weloverwogen regionaal en na tionaal ruimtelijk beleid telkens vast in beperkte gemeentelijke belangen. Er wordt tegenwoordig veel gesproken over samenvoeging en samenwer king van gemeenten. Dat bewijst de noodzaak van aanpassing van vorige-eeuwse bestuursverhoudin- gen aan de eisen van onze tijd. Bij het ter perse gaan van dit nummer be reikten ons de overlijdensberichten van twee hoogst verdienstelijke Heemschutbestuur ders; Prof. Ir. T. H. van Wisselingh en J. Trouw. Prof. van Wisselingh was sedert 1954 voorzitter van de commissie „De weg in het landschap" (W.I.L.) en lid van het Alge meen Bestuur. Als bekend deskundige op het gebied van landschapsverzorging en we genbouw heeft hij in ons blad herhaaldelijk artikelen gepubliceerd over dit onderwerp. De heer Trouw heeft van 1945 tot 1968 deel uitgemaakt van het Algemeen Bestuur. Weinigen waren zo goed thuis als hij in de vraagstukken van de Vechtstreek en de veenplassen. De voor dit deel van ons land karakteristieke schoonheid had in hem een warm verdediger, in Heemschut en in an dere organisaties. De Vereniging „Hendrick de Keyser" voltooide onlangs de restauratie van het 17 de eeuw se pand Kerkstraat 16, in het centrum van Blokzijl, dichtbij het aardige haventje. Het huis bevat drie vertrek ken: voorhuis, keuken en zolder, en is te huur voor 100,p. m. onmiddellijk te aanvaarden. Gegadigden dienen zich te wenden tot het secre tariaat van „Hendrick de Keyser"Herengracht 284 te Amsterdam, telefoon 232224. 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 21