s-Gravenhage, boerderij Meer en Bos In antwoord op het geruime tijd geleden door Heemschut tot het Haagse gemeentebestuur ge richte verzoek om de boerderij in het park Meer en Bos in de oorspronkelijke vorm te herstellen, hebben B. en W. nu medegedeeld dat de Raad in deze geest heeft besloten. Een verheugend bericht. Voorschoten, huize Berbice Zoals reeds herhaaldelijk in deze rubriek werd vermeld, wordt de fraaie buitenplaats Berbice be dreigd door de plannen voor Rijksweg 11. Zowel de gemeente als het provinciaal bestuur stellen er prijs op dat het landgoed ongeschonden blijft. Hiervoor is een verschuiving van het wegtracé no dig, waarvan de mogelijkheden thans onderzocht worden. Komt deze wijziging in het wegenplan tot stand, dat zijn er ook andere op- en afritten nodig. Op de plaats die daarvoor overgehouden zou moe ten worden, zijn echter palen geheid met de ken nelijke bedoeling daar een bouwwerk te stichten. Heemschut heeft het gemeentebestuur verzocht in dit geval geen bouwvergunning te verlenen, en zo nodig het z.g. voorbereidingsbesluit voor het be trokken gebied te vernieuwen. Alkmaar, bebouwing Oude Gracht De bedreiging die grootwinkelbedrijven voor een historisch waardevol stadsbeeld vormen, blijkt niet alleen in Amersfoort. Aan de Oude Gracht te Alk maar, bij de Brillensteeg, laat ook de vestiging van Vroom en Dreesmann voor het stedenschoon on aanvaardbare gevolgen zien. Nu heeft C. en A. on langs een monumentaal pand aan de Oude Gracht in gebruik genomen. De mogelijkheid bestaat dat deze N.V. haar moderne winkel aan de Laat wil uitbreiden tot aan de Oude Gracht. De vijf per celen die dan zouden moeten verdwijnen passen uitstekend in het fraaie grachtbeeld en zijn als monumenten van belang. Het is zeker mogelijk dat deze panden door het bedrijf in gebruik worden genomen zonder schade aan het stadsbeeld. Heem schut heeft er bij B. en W. op aangedrongen een ontwikkeling in die richting te bevorderen. 's-Hertogenbosch, Binnendieze Op grond van de uitvoerige documentatie die B. en W. ter beschikking stelde heeft Heemschut een adres aan de gemeenteraad gezonden over de Bin nendieze. Over die historische betekenis van het stelsel van waterlopen door de stad bestaat geen verschil van inzicht en Heemschut waardeert het voornemen om op verschillende punten tot restau ratie over te gaan. Volgens onze inzichten dient echter de Binnendieze met de aangrenzende, af wisselende en over het algemeen karakteristieke bebouwing als één geheel te worden gezien, ook al loopt het water hier en daar tussen particuliere erven. Het zou daarom aanbeveling verdienen dit geheel te behouden en te herstellen en niet, zoals B. en W. voorstellen, plaatselijk tot demping over te gaan, ook al heeft dit dempingsvoorstel de op zichzelf nuttige bedoeling door de aanleg van een bedieningsweg de Hinthamerstraat tot voetgan gersdomein te maken. Deze opzet zou ook zonder demping van dit deel van de Binnendieze te ver wezenlijken zijn, door voor het laden en lossen be paalde vroege en late uren vast te stellen. Boven dien rijst de vraag of het juist is voorzieningen die in ieder geval nodig zijn ten laste van het Binnen- dieze-project te brengen, en of de wijziging in de grondwaterstand en hemelwaterafvoer bij dem ping niet onverwachte meerkosten zouden mee brengen. Zou de Binnendieze gehandhaafd blijven dan is de doorstroming met eenvoudige voorzie ning te verbeteren. Op grond van o.m. deze over wegingen heeft Heemschut de Raad gevraagd het probleem-Binnendieze aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. Vlissingen, oude stadhuis In onze jaargang 1963 (blz. 120 e.v.) heeft Ton Koot de grote historische en architectonische bete kenis toegelicht van het toen nog als zodanig gebruikte stadhuis van Vlissingen aan de Hout kade. Dit patriciërshuis uit 1733 is het enige gaaf bewaarde werk in Nederland van de bouwmees ter J. F. van Baurscheidt de Jonge. Het nieuwe stadhuis is thans in gebruik; helaas heeft het ge meentebestuur het pand met de grond van de hand gedaan zonder voorwaarden te stellen aan de koper ten aanzien van dit unieke monument, waarop zelfs een servituut rust dat het niet mag worden gesloopt zonder uitdrukkelijke Koninklijke toestemming. Thans vraagt het gemeentebestuur een sloopvergunning aan de Minister van C.R.M. Heemschut betreurt dit in hoge mate. Men had minstens kunnen verwachten dat er een krachtige aktie ondernomen zou worden onder de burgerij om dit pand door verplaatsing voor Vlissingen te behouden, nu de omgeving geheel fabrieksterrein is geworden. Heemschut heeft er met de meeste klem bij het gemeentebestuur op aangedrongen dit alsnog te doen, en heeft de minister verzocht de sloopvergunning niet te verlenen zonder de garan tie dat het gebouw binnen een bepaalde termijn elders herbouwd zal worden. Amsterdam, bureau binnenstadszaken Hoewel onzerzijds bij de actuele beleidsvraagstuk ken in de binnenstad vooral de nadruk gelegd wordt op de historische schoonheid, beseft Heem schut terdege dat de monumentenzorg een belang rijk deel, maar niet de totaliteit van de problemen omvat. Vandaar Heemschut's pleidooi voor het aanstellen van afzonderlijke functionarissen die 16

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 20