Heemschutberichten Amsterdam, plan-Nieuwmarkt Het veelomstreden Nieuwmarktgebied wacht, zo als wij in ons oktobernummer 1968 schreven, op een beslissing. Heemschut heeft in een brief aan B. en W. zijn erkentelijkheid uitgesproken voor het feit dat de sloopwerkzaamheden zijn opgeschort tijdens het beraad over de herziening. De Nota- Binnenstad geeft voor dit gebied woonbestemming aan: geen kantoren en industrie zoals het oor spronkelijke, nog altijd rechtsgeldige plan. De ge projecteerde verkeersdoorbraak heeft op de schets matige structuurkaart van de Nota een ander, vloeiender beloop i.v.m. de metroplannen. Een wijziging van het bestemmingsplan is formeel noodzakelijk, en er is reden om aan te nemen dat hierbij met een aantal wensen die jarenlang (en niet alleen door Heemschut) naar voren zijn ge bracht, rekening kan worden gehouden. Dit betreft in de eerste plaats de bestemming en de handha ving van wat er van de oorspronkelijke waarde volle bebouwing en structuur gespaard kan wor den bij een voorzichtiger ontworpen tracé van de doorbraak. Heemschut heeft er bij B. en W. op aangedrongen het plan in deze geest te wijzigen en vóórdat de gehele wettelijke procedure achter de rug is, alvast een begin te maken met restaura tie c.q. herbouw in die blokken waarvan de rooi lijnen geen aanleiding meer geven tot discussie. Groningen, uitbreidingsplan Het is een merkwaardig te kort van vele stede- bouwkundige plannen dat de ontwerpers de voor geschiedenis vergeten van het terrein dat zij willen bebouwen, alsof het een stuk blanco papier was. Nergens is dat minder mogelijk dan in Nederland waar een groot deel van de bodem zelf door men senwerk ontstond en veranderde. Het in november ter visie gelegde uitbreidingsplan van Groningen omvat delen van vijf polders, die alle hun eigen peil, bemaling en uitwatering hebben. Heemschut betwijfelt of het mogelijk is deze bemaling op te heffen, gezien de overbelasting van het diepriool naar Delfzijl. De ervaring met de scheuren in het tandheelkundig laboratorium dat gedeeltelijk op de oude vestinggrond, gedeeltelijk op de voorma lige gracht is gefundeerd, voorspelt weinig goeds voor de geprojecteerde bebouwing ter plaatse van de boerderij, vroeger de borg, Ulgersma en het landgoed Zorgwijk. Het ware beter deze plekken voor parkaanleg te bestemmen. Gebrek aan histo risch besef blijkt ook uit de omstandigheid dat de z.g. Stadsweg, de eeuwenoude verbindingsweg met Appingedam en Delfzijl, volgens het plan vergra ven zal worden. Dit is niet nodig, deze weg kan in het woongebied worden opgenomen. Bezwaar maakt Heemschut voorts tegen aantasting van de dijk genaamd de Zuidwending, die nog een water- kerende functie heeft, en tegen de naamgevingen Beijum, Oosterhuizen, De Rollen en Oosterhooge- brug, die verkeerd toegepast blijken te zijn wan neer men de historische situaties nagaat. Delft, bestemmingsplan „In de Veste G.S. van Zuid Holland zijn van mening dat het slopen van een groot aantal panden in het gebied van het nog niet goedgekeurde bestemmings plan, waartegen Heemschut bezwaar had aange tekend, op zichzelf niet kan worden aangemerkt als uitvoering van een zodanig plan, en daarom niet vooruitloopt op beslissingen van hogere in stanties. Volgens B. en W. gaat het grotendeels om onherstelbaar slechte woningen. Heemschut is het met deze zienswijze bepaald oneens. 's-Grauenhage, bestemmingsplan Lijnbaan Heemschut heeft aan G.S. van Zuid-Holland en kele bezwaren tegen het bestemmingsplan Lijn baan nader toegelicht. Het valt te betwijfelen of de centrale ligging van het ontworpen ziekenhuis een voordeel is voor de bereikbaarheid. De gepro jecteerde ringwegen zullen immers de toenemende verkeersintensiteit toch niet kunnen bijhouden. Een onderzoek naar een andere situering verdient aanbeveling. Het tracé van de ringweg over de kerk en een deel van de Assendelftstraat acht Heemschut evenmin gelukkig. Het kerkgebouw zelf blijkt om financiële redenen niet meer te handhaven, maar ook de belangrijke panden aan weerszijden zouden nu opgeofferd worden. De bocht in dit gedeelte van de ringweg kan zodanig worden gecorrigeerd dat althans deze gebouwen behouden blijven. Het zou eveneens zeer te betreu ren zijn indien de monumenten aan de Prinsen gracht voor het daar gedachte ziekenhuis gesloopt zouden moeten worden. Wassenaar, Meyendell De theeschenkerij Meyendell, gevestigd in een oude boerderij, is een vooral door ruiters zeer ge waardeerd recreatieobject. Het complex, dat met de omgeving een prachtig landschappelijk geheel vormt, ligt in de gemeente Wassenaar en is eigen dom van de gemeente 's-Gravenhage. Naar aan leiding van berichten dat het de bedoeling zou zijn Meyendell af te breken en door een nieuw café-restaurant te vervangen heeft Heemschut aan beide gemeentebesturen verzocht aan een dergelijk plan geen medewerking te verlenen. 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 19