I buurt, stadsdeel of stad. De grondprijzen zijn er gewoonlijk hoog. Dit laatste wordt in beeld ge bracht op een kaart van de binnenstad waarop de gemiddelde grondprijzen per buurt zijn aangege ven. Het citygebied met prijzen van 1400, 2800 per m2 blijkt van de middeleeuwse stad alleen de Nieuwe (west) zijde te beslaan van C.S. tot de Dam, verder zuidwaarts vanaf de Damstraat e.v. ook de Oude Zijds met uitzondering van de scheg tussen O.Z. Voorburgwal en O.Z. Achter burgwal. De hoogste concentratie met gemiddelde grondprijzen van meer dan 2800,per m2 ligt tussen Spui en Rembrandtspïein met de Munt als middelpunt. Daarop volgt de grachtengordel tus sen Leliegracht en Amstel, uitstulpend naar het Leidseplein met omgeving en over de Amstel tot bij de Nieuwmarkt, met het Waalseiland en de omgeving van het Frederiksplein. Dit is het gebied van gemiddeld 700,tot 1400,per m2. De rest van de binnenstad wordt nog verdeeld in een zone van 350,700,per m2 (noor delijk deel van de grachtengordel en van de Oude Zijde o.a.) en van beneden 350,per m2 (Jor- daan). Het spreekt vanzelf dat dit generaliseren tot buurten het beeld vertekent, soms kunnen pan den in citystraten topprijzen bereiken (Kalver- straat, tot boven 6000,per m2) en in stegen daar vlakbij beneden het Jordaanpeil blijven (Handboogstraat, 185,— per m2). Het gaat meer om een netwerk van citystraten dan om de city buurten. Van groot belang is ook het tempo waarin gebruik en eigendom wisselen. Op grond van onderzoekingen in verschillende buurten kan aan genomen worden dat gemiddeld eens in de 24 jaar de gehele binnenstad van eigenaar verwisselt, en eens in de 30 het gebruik verandert. Hoog is ook het tempo van afbraak en nieuwbouw; zou het in 10 «TKWB, Hiernaast: middelpunt van de „harde kern" is de Munt. Links onder: concentratie van bedrijven in de kleine schaal (Halvemaansteeg). Rechtsonder: gezellige drukte en sfeer, (hoek Spui-Kalverstraat). - - U lij

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 14