STICHTING HET DORP VELSEN I „Een kerkje en een handvol huizen". Onder deze titel vroeg Corneille F. Janssen in ons januari nummer 1960 aandacht voor het oude dorpje, dat de naam geeft aan de dynamische gemeente waar van IJmuiden het zwaartepunt is. „Het dorp is een aanhangsel geworden van een gemeente die geheel op IJmuiden georiënteerd is De huizen zijn in verval, wat in voorbije jaren niet verknoeid werd, wordt nu verwaarloosd Ten noorden ligt het Noordzeekanaal pal tegen de kom aan; het moet verbreed worden Ten oosten vindt men de oude Rijksweg, het pontveer en de tunnel. Van zuid naar west loopt, al even dicht langs de kom, de hoofdweg naar IJmuiden die het dorp afsnijdt van de oude buitens, zoals Velserbeek. Aan drie zijden bekneld en bedreigd en inwendig niet onge vaarlijk verkrot, dreigt Velsen zijn ondergang met spoed tegemoet te gaan Ruim acht jaar later kan de oprichting worden gemeld van de „Stichting Het Dorp Velsen", die zich ten doel stelt de dorpskern te behouden en te herstellen door gebouwen en inventarisstukken ter plaatse aan te kopen en die gebouwen in goede staat te brengen en te houden. Indien mogelijk zal onder toezicht van Monumentenzorg worden overgegaan tot restauratie. Als in deze omgeving passende bewoners ziet men onder andere kunste naars en ambachtslieden. De stichting zal ook adviserend optreden bij aankoop, restauratie en verhuur. Wie 10.of meer schenkt aan de stichting, wordt in een register ingeschreven als „Dorper van Velsen", en krijgt daarvan een certificaat. Voor een bijdrage van 100.of meer betuigt de stichting haar erkentelijkheid door een reproduktie van een tekening van het dorp; Eredorper wordt de schenker van 1000.of meer. Het postgiro nummer is 1 62 17 00, Velsen; de bankrekening nr. 37 35.10.853 van de Coöperatieve Raiffeisen- bank te IJmuiden. Hiermede is een nieuwe stichting toegevoegd aan de snel groeiende reeks instellingen die oude huizen verwerven en herstellen. Heemschut heeft dergelij ke plaatselijke initiatieven steeds toegejuicht. Zij activeren de belangstelling in de naaste omgeving en boren locale bronnen aan die voor landelijke organisaties niet of veel minder bereikbaar zijn. De vraag rijst of het niet tijd wordt om een federa tief verband tot stand te brengen tussen de organi saties die op eigen monumentenbezit en restauratie zijn gericht. Het behoud van waardevolle stads- en dorpskernen vergt immers tegenspel van en samen spel met de burgerij, zowel op landelijk als op plaatselijk niveau. Het tegenspel bestaat uit het kritisch meedenken met de overheid en het waak zaam waarschuwen als er iets mis gaat voor de 133

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 9