De Bond Heemschut is bijzonder ingenomen met deze beleidslijn van Minister Klompé. Bij herha ling heeft de Bond de betekenis der historische stads- en dorpskernen aan de orde gesteld en er voor gestreden. Deze ministeriële mededeling is als een officiële erkenning van het jarenlang bevochten (en heftig bestreden) standpunt van de Bond Heemschut en zijn geestverwanten te beschouwen. Nog in ons referaat op het congres van onze Bel gische zustervereniging de Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedenschoon te Antwerpen op 19 en 20 oktober j.1., waar de historische stadskernen in het middelpunt der besprekingen stonden, be pleitten wij met kracht de grootst mogelijke aan dacht voor de historische stads- en dorpskernen in haar geheel en daarin het zg. kleine monument in het bijzonder. Het is in dit verband jammer dat het de Minister niet gelukt is een hoger „all in- bedrag" van 1969 op de begroting voor de Monu mentenzorg te krijgen dan f 34.2 miljoen tegen /32.4miljoen in 1968. Toenemende aandacht van de burgerij voor de stads- en dorpskernen Het zijn niet langer de enkele schoonheidsmin naars, die van hun ongerustheid blijk geven bij het aantasten van monumenten, of van het stads- en dorpspatroon, bij rigoureuze afbraken of door braken ten behoeve van het verkeer, het verbreken van gave stadssilhouetten, het nodeloos opofferen van historische rooilijnen, die een stuk vertrouwd heid prijs geven en waarmee gespot wordt met de op andere plaatsen zo geprezen en aanbevolen „ontmoetingspunten" Thans komen uit deze oude vaak gesmade kringen van de bevolking grotere en bredere groepen voort, die in verzet komen tegen de plannen, die telkens en te veel buiten de burgerij om worden voorbereid en er door gejaagd. De afstand tussen, vooral in de gemeenten, de burgers en hun vertegenwoordigers in de Raad is te groot en te weinig vertrouwd ge worden, dan dat men hier van zuivere democrati sche verhoudingen kan spreken, hoe formeel juist dit ook moge klinken, Amsterdam liep te hoop voor de aan het licht ge komen bouw van een mammoet-bankgebouw aan de Vijzelstraat en voor een metrotraject dat grote offers aan de toch al zo geschonden binnenstad zou opleggen. Niet, en nogmaals niet, omdat men tegen banken of een verbetering van het openbaar ver voer zou zijn, maar omdat de burgerij grote be zwaren had tegen het uit het oog verliezen van andere waarden, zoals de schaalvergroting, city vorming, verlies aan stadseigen en, in het alge meen, veronachtzaming en ontkenning van zeer belangrijke waarden, van menselijke en estetische aard. Amersfoort kwam in beweging, toen een kleding magazijn in samenwerking met het college van B. W. plannen wilde uitvoeren, die naar de mening van een groot deel van de burgerij verder gingen dan estetisch en van het standpunt van stadseigen verantwoord was, terwijl betere oplos singen voor de hand lagen. s-Hertogenbosch is verontrust over het bestemmings plan „Boschstraat Oostzijde," waar de leef baarheid in het geding wordt gebracht, over de voorgenomen Dieze-demping en het Uilenburg rapport. In Velsen wordt een aktie gehouden door de pas opgerichte „Stichting het dorp Velsen" voor het behoud en het herstel van de oude dorpskern, be staande uit ongeveer 45 woningen en de uit de 11de eeuw stammende Engelmunduskerk. In Schiedam kwamen tegen het structuurplan zeven bezwaarschriften binnen, die, zoals De Tijd dat karakteriseerde: de koel-pragmatische en zake- lijk-efficiënte visie op het karakter van een stad, zoals die in het kader-plan tot uiting komt, aan vielen. Het komt in verschillende gemeenten op steeds meer tot ergernis leidende wijze tot uiting, dat de Raad, zich beschouwend als de vertegenwoordi gers uit de burgerij, op geen enkele wijze bereid is ook maar enigszins tegemoet te willen komen aan plannen of voorstellen uit die burgerij, die zij ver tegenwoordigen. Misschien omdat zij politieke ver tegenwoordigers zijn van te klein allure om vol doende eruditie te hebben? Het is maar een vraag. In Schiedam staat vast, dat de naar voren gebrach te ideeën en de voorstellen in de bezwaarschriften 130 Amersfoort, de omstreden panden in de Langestraat waarvoor de minister géén sloopvergunning gaf. (foto M. Brinkgreve)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 6