Molenfonds Gasselternijveen M.a.w. indien op het mateloos brede gat in de ge- velwand een brug aangesloten zou hebben, dan zou aan het besloten karakter van het stadsbeeld geweld zijn aangedaan. Nu die brug enkele tien tallen meters verder zuidwaarts komt en men van het Rembrandtsplein af door het gat over de ter plaatse 70 m. brede Amstel heen de Groen- brugwal in zal kijken, blijft dit besloten karakter gehandhaafd. Het tegendeel lijkt ons waarschijn lijker. Rheden, bestemmingsplan Dieren-Noordwest G.S. van Gelderland hebben Heemschut bericht dat de bezwaarschriften, o.a. van de Bond en van de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten, tegen de in het Rhedense bestemmingsplan geprojec teerde woongebouwen van 7 lagen, buiten verdere behandeling kunnen worden gelaten, omdat aan het gehele bestemmingsplan goedkeuring wordt onthouden. B. en W. hadden in verband met de ingekomen bezwaren reeds afgezien van deze hoogbouw in het fraaie landschap. Naar den, bestemmingsplan Vesting 1968" Tegen het ontwerp-bestemmingsplan voor de vesting Naarden zijn vele bezwaren ingediend. Ook Heem schut heeft zich tot de Raad gewend met een brief waarin gewezen werd op de gevaren die in dit par tiële plan besloten liggen. Het ontworpen plein bij de kerk, bestemd voor parkeerterrein ten behoeve van café's e.d. zou te groot worden in verhouding- tot de omringende straatwanden, en een aantasting- betekenen van de kern van de historische vesting. Het is volgens Heemschut niet nodig in het hart van de intieme middeleeuwse stad deze parkeergelegen heid te scheppen. Dat kan aan de rand, aan de bin nenzijde van de vestingwerken op het Adriaan Dorts- manplein. Verkeerstechnisch onjuist en voor het leefklimaat hinderlijk is ook het voornemen om het verkeer door de vesting te leiden, langs de kerk en het stadhuis. Volgens huidige inzichten moeten historische stadskernen wel bereikbaar blijven, maar dient te worden vermeden er verkeerswegen dwars doorheen te voeren, vooral wanneer hiervoor door braken zouden plaatsvinden. Te weinig waarborgen bieden de bij het ontwerp be horende bebouwingsvoorschriften tegen de schaal vergroting. Er is wel een minimum perceelsbreedte van 6 m. aangegeven maar geen maximum. Bepa lingen omtrent het karakter, de schaal en het ritme van de gevelwanden alsmede over de te gebruiken materialen zouden bij bouwprojecten van grotere om vang ontsporingen kunnen tegenhouden. Heemschut heeft op grond van het bovenstaande de Raad gevraagd het verkeersvraagstuk in de vesting opnieuw te laten bestuderen, ten einde te bereiken dat de ontworpen verbredingen van de Wijde Steeg, de Peperstraat en de Pijlstraat achterwege kunnen blijven. Men denkt wel eens dat de nog overgebleven molens nu wel veilig zijn. Herstel wordt immers gesubsidieerder is een speciale actieve vereniging voor En toch verdwenen sinds 1960 nog 41 molens uit het Nederlandse landschap. Toch zijn er telkens opnieuw speciale acties nodig om molens voor ondergang te behoeden. Dat vergt energie en vasthoudendheid, dat vergt bijdragen van vele kanten, maar als het zover is, verheugt iedere voorbijganger zich over het resultaat. In de Drentse gemeente Gasselte stond een 18 m. hoge korenmolen, een bovenkruier met stelling en zwicht- wieken, gebouwd in 1841. De molen raakte in onbruik, sloping leek onvermijdelijk. Het gemeentebestuur kocht de molen, om hem elders in de gemeente te herbouwen, in Gasselternijveen, bij het riviertje de Hunze, dichtbij het zwembad. Om een begin te maken stelden de raadsleden hun presentiegeld van de zitting waarin het besluit tot koop viel, ter beschikking van de restauratie. Nu moet dit fonds verder aangroeien. Wie wil helpen, kan zijn bijdragen storten op postgiro 89 87 24 van de Coöp. Raiffeisenbank te Gasselternijveen, met de vermelding Voor Molenfonds Gasselternijveen.'" 147

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 23