Heemschutberichten /(evenaar, structuurplan Opnieuw heeft Heemschut bezwaar gemaakt bij de gemeenteraad van Zevenaar tegen een stede bouwkundig plan dat het Huis Sevenaer met zijn park en gronden aantast. In deze brief merkt het Heemschutbestuur o.m. op dat: ,,de grote ver anderingen welke zich in het maatschappelijk leven voltrekken, ten gevolge hebben dat ruimte lijke plannen moeten worden aangepast en dien overeenkomstig gewijzigd. Het tempo waarin zulks in Uw gemeente de laatste jaren geschiedt, is echter opmerkelijk groot. Bij elk van deze plan nen worden argumenten naar voren gebracht welke ten doel hebben aan te tonen dat het zo moet en niet anders kan. Wanneer echter kort daarop weder een plan ter visie wordt gelegd met een geheel andere opzet (in het onderhavige geval zelfs vóór een vroeger ruimtelijk plan dat het in deze brief behandelde gebied betreft, perfect is geworden), dan moet de vraag wel rijzen, welke waarde men aan de stedebouwkundige kwaliteiten van de plannen mag en moet toekennen." Sint Oedenrode, Markt De gevelwanden van de Markt in Sint Oedenrode zijn op zichzelf niet van grote architectonische of historische waarde, maar toch is het geheel een mooi, rustig, goed beplant dorpsplein zoals er niet veel meer bestaan. Naar aanleiding van een nieuwe winkel die thans in aanbouw is, heeft Heemschut de gemeenteraad gevraagd om strenge eisen te stellen bij verdere bouwplannen, geen nieuwe winkels toe te laten en aandacht te schen ken aan de boombeplanting. Hattem, stadskern Geruime tijd geleden kreeg het Heemschutbestuur de gelegenheid een concept-bestemmingsplan voor de binnenstad in te zien. Tot een ter visie leggen van dit plan is het nog niet gekomen. Belang hebbenden kunnen er dus geen kennis van nemen en missen de hun door de wet toegekende rechten om eventueel bezwaren in te dienen. Op verschillende plaatsen zijn of worden boven dien werken uitgevoerd van stedebouwkundige aard, ter voorbereiding van verkeersdoorbraken. Heemschut acht dit onjuist en heeft de Raad ver zocht de wettelijke procedure te volgen door een bestemmingsplan voor de binnenstad ter visie te leggen en wijzigingen in het historische stede bouwkundige patroon voorlopig op te schorten; In dezelfde brief werd ook bezorgdheid uitgespro ken over de voorgenomen sloping van historische panden, over de slecht in de omgeving passende nieuwbouw en over de toestand van de boom beplanting. s-HertogenboschBinnendieze Volgens berichten in de pers zou de Dienst van Gemeentewerken hebben voorgesteld om de Bin nendieze grotendeels te dempen. Nu is dit nauw met de structuur van de oude stad verweven ri viertje ernstig vervuild, terwijl de aangrenzende bebouwing ten dele in slechte staat verkeert. Nog steeds vormt echter de Binnendieze met zijn om geving een aantrekkelijk en karakteristiek stads beeld dat ten vólle verdient door een modern reha bilitatieplan tot nieuw leven te worden gewekt. De reiniging van het water is een technische zaak die zeker opgelost kan worden. Op grond van het bovenstaande heeft Heemschut B. en W. verzocht niet tot demping over te gaan. Amersfoort, stedebouwkundige plannen in de binnenstad In ons vorige nummer werd uitvoerig verslag uit gebracht over de bouwplannen van C. en A. op de hoek Langestraat-Muurhuizen, en over het stede bouwkundige beleid van B. en W. dat bij deze gelegenheid tot uiting kwam. De Raad heeft zich inmiddels bij de plannen neergelegd, maar dat de minister van C.R.M. geen toestemming geeft voor de hiervoor nodige sloping van monumenten is nu bekend. B. en W. hebben nogal ontstemd gere ageerd op het bezwaar van Heemschut dat de ves tiging van het grootwinkelbedrijf verkeerseisen stelt die tot doorbraken moeten leiden bij de Appelmarkt, waarvoor geen bestemmingsplan van kracht is, zodat belanghebbenden voor voldongen feiten worden geplaatst. B. en W. wijzen er op dat zij reeds een aantal kleine bestemmingsplannen hebben voorgesteld, dan wel voorbereid, en dat hierover ruimschoots voorlichting werd gegeven. Dit gebeurt op basis van een schetsontwerp voor een structuurplan, en wel omdat de beperkte be stemmingsplannen dan sneller kunnen worden vastgesteld. Heemschuts bezwaren geldt juist het feit dat dit schetsontwerp een niet-rechtskrachtig, aan de burgers onbekend stuk is, waarvan telkens incidenteel onderdelen in bestemmingsplannen worden vastgesteld, die belangrijke maar onbe kende consequenties kunnen hebben voor de om geving. Amsterdam, doorbraak Bakkersstraat Welke de bezwaren zijn van Heemschut en vele andere Organisaties tegen het belegen plan om het Bakkersstraatje tussen Rembrandtsplein en Amstel te verbreden van 5 tot 25 a 30 m., was in ons aprilnummer 1968 (blz. 3839) te lezen. B. en W. hebben hierop o.m. geantwoord: „Ten behoeve van de aansluiting van de verbrede Bakkersstraat aan de noordzijde is welbewust gekozen voor een bajonet tussen die straat en de overbrugging van de Amstel voor de Zwanenburgwal. Ten aanzien van het ruimtelijk aspect wordt daarmede bereikt dat aan het besloten karakter van het stadsbeeld ter plaatse geen geweld wordt aangedaan". 146

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 22