Heemschutdag 1968 Heemschutberichten De directe omgeving van de Janskerk, het Jans kerkhof met de Zaterdagse bloemenmarkt vormde een passend decor voor de ontmoeting van plm. 250 deelnemers aan de jaarlijkse Heemschutdag. In de kerk werd een woord van welkom uitge sproken door de voorzitter, Drs. Hoegen die er op wees dat Utrecht altijd veel aandacht van Heem schut heeft gehad. De problemen van de binnen stad en de Singeldempingen zijn ook problemen van Heemschut en hebben een weerspiegeling gevonden in de strijd die in de laatste jaren is gevoerd. De heer Bardet gaf vervolgens een overzicht van de geschiedenis van de Janskerk, die helaas slechts gedeeltelijk is gerestaureerd en waarvan het Ro maanse schip een verdere opknap zeker verdient. In de fraaie Empirezaal van het Stadhuis was het burgemeester De Ranitz die in zijn toespraak de Singeldemping memoreerde, een geval waarmede Heemschut zich intensief heeft beziggehouden. Wat nu gaat verdwijnen was noodzakelijk en hij meende dat hiervoor nieuwe schoonheid in de plaats kan komen. Na de gemeenschappelijke lunch in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen werd het gezel schap verdeeld in drie groepen, waarbij met de opgegeven keuze volledig rekening kon worden gehouden. Een tweetal bussen bracht de lief hebbers van wandelen naar de landgoederen Nieuw en Oud Amelisweerd. Uiteraard was hier ruimschoots gelegenheid van gedachten te wisselen en kwam het ontmoetingsidee het best tot zijn recht. De wandeling, deskundig toegelicht door het hoofd van de plantsoenendienst, werd beëindigd bij het theehuis Rhijnauwen, vanwaar naar het station in Utrecht werd teruggereden. De kerkengroep (Domkerk en Pieterskerk) genoot in de Domkerk van een boeiende en deskundige toelichting die weer eens onderstreepte welk een bijzonder bouwwerk hier in de eeuwen tot stand is gekomen. In de Pieterskerk deelde het gezelschap nog in de vorstelijke ontvangst van de voorgaande dag, toen Koningin Juliana deze kerk, waarvan de restauratie in volle gang is, bezocht. Men moet grote bewondering hebben voor diegenen die deze restauratie op een zo enthousiaste wijze begeleiden en de benodigde gelden trachten bijeen te brengen. De derde groep in de stad bezocht op haar wandeling het Bartelomeus gasthuis, de Nicolaas- kerk en vertoefde enige tijd in het Museum van Speeldoos tot Pierement. In de Catharijnekerk werden de nieuwe ramen van Joep Nicolas bezichtigd. Overeenkomstig het programma eindigde deze geslaagde en door heerlijk weer begunstigde dag om omstreeks 17 uur bij het station in Utrecht. s-Gravelandautosloperij Van het Provinciaal Bestuur ontving Heemschut bericht dat de autosloperij, waartegen o.a. onzer zijds bezwaren waren ingediend, door een muur met overkapping zal worden omgeven, die door beplanting aan het oog zal worden onttrokken. Wanneer dit zal zijn gerealiseerd, zullen de ver bodsbepalingen van de Verordening Landschaps- schoon niet meer van toepassing zijn op deze opslagplaats. s-GravenhageNieuwe Kerk en omgeving De Nieuwe Kerk, omstreeks 1650 gebouwd naar ontwerp van Pieter Noorwits, is een van de belang rijkste 17de eeuwse kerken van ons land, en vormt het middelpunt van een thans nogal vervallen buurt. Het ontwerp-bestemmingsplan dat door B. en W. aan de Raad werd voorgelegd, zou echter tot gevolg hebben dat de kerk aan de zuidzijde wordt omsloten door het onderstation van de H.T.M. en een parkeergarage, en aan de noord zijde door de achterbouwen van winkels, kantoren, een hotel e.d. Deze oplossing is o.i. niet in overeenstemming met de waarde van de Nieuwe Kerk. Heemschut heeft de Raad gevraagd het plan in zijn huidige vorm niet te aanvaarden. Baarderadeel, monumentenlijst Bozum In maart 1967 verzocht Heemschut de minister van C.R.M. de panden Bozum nrs 56, 57, 58, 86 en 87, waarvan de gemeenteraad van Baarderadeel afvoering van de ontwerp-monumentenlijst wenste, op deze lijst te handhaven. Overeenkomstig het advies van de Monumentenraad heeft de minister besloten de genoemde panden in de definitieve lijst op te nemen. Son, toren In de gemeente Son en Breugel staat een oude toren, die herstel behoeft. Er gingen stemmen op om de toren af te breken. In antwoord op een brief van Heemschut deelden B. en W. mede dat de Raad thans besloten heeft de mogelijkheid tot restauratie te onderzoeken. Doorn, ijskelder Op enkele plaatsen in ons land bestaan nog op grote molshopen lijkende heuvels, waaronder zich gemetselde kelders bevinden, afgesloten door met turfmolm opgevulde deuren, die het in de winter gehakte ijs tot in de zomer konden bewaren. In verband met een plan tot verbreding van de Dorpsstraat zou in Doorn de ijskelder worden ge sloopt. Dit besluit is thans opgeschort. Heem schut heeft er bij B. en W. op aangedrongen het historisch merkwaardig bouwwerk te behouden. 136

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 12