De Petruskerk in Sloterdijk De stichting Stadskern en de vereniging „Levend Monument Een paar maanden geleden werd opgericht de stichting tot behoud van de Petruskerk en omgé ving oud Sloterdijk"met het doel het kerkje met zijn naaste omgeving in eigendom te verkrijgen en in goede staat te houden. Daarmee heeft de actie voor het met sloping be dreigde dorpskerkje een vaste organisatievorm ge kregen. Het dorp Sloterdijk, tot voor een tiental jaren het landelijke eindpunt van de stedelijke be bouwing, is al grotendeels verdwenen. De oprit van de Coeniunnel gaat er vlak langs, de industrie- en kantoorgebouwen schieten in de buurt de grond uit en op de maquettes van het westelijk havengebied ziet men hetzelfde op de plaats waar nu nog de kerk staat met haar kerkhof en voormalige pastorie, sinds jaren als atelierwoning in gebruik. De Hervormde Gemeente van Amsterdam-W est had al besloten om de kerk per 1. januari 1968 te sluiten, en verwachtte de grond te kunnen verkopen voor een prijs die hoog genoeg zou zijn om in Geuzenveld een nieuwe kerk met wijkgebouw te kunnen bouwen. Het leek een volkomen verloren zaak om dit stille dorps hoekje te willen behouden in een moderne ,^ubcity" dichtbij de nieuiue luestelijke havencomplexen. Er waren echter een paar m.ensen die zich schrap zet ten. Zij ivezen onder meer op de dertig graven rondom de kerk, waarvan er enkele eeuwigdurende grafrechten hebben. Op vragen van het raadslid mr. E. Brautigam antwoordden B. en W. bereid te zijn om pogingen tot instandhouding van de kerk te steunen. In augustus 1967 organiseerde het actie- comité een goed gedocumenteerde tentoonstelling in het kerkje. Aan de hand van prenten, kaarten en ander materiaal kreeg de bezoeker een indruk van de historie 'van Sloterdijk, dat vermoedelijk ouder is dan Amsterdam. De gemeente betaalt zelfs nog f 200 per jaar aan de Petruskerk wegens het afgekochte visrecht toen de Slotermeer iverd drooggelegd. Het besluit van de Hervormde Gemeente tot sluiting en verkoop tuerd door de provinciale commissie voor geschillen en bezwaren van de Generale Synode opgeschort. Het actiecomité kreeg honderden adhesiebetuigingen. Nu is het actiecomité uitgegroeid lot een stichting die de zware taak aandurft het gebouw te verwerven en dus te restaureren, want dat is onvermijdelijk. Daarvoor de nodige fondsen te vergaren zal een hele toer zijn, en er zal ook een stedebouwkundig aanvaardbare oplossing gevonden moeten worden voor dit landelijke eilandje in de grootstedelijke omgeving. Heemschut loenst de nieuwe stichting veel succes bij haar werk. G. B. Gaarne heeft de redactie van ons blad ruimte ter beschikking gesteld voor de eerste publicatie van de vereniging „Levend Monument". De hierna volgen de artikelen zijn door het bestuur van de jonge vereniging opgesteld en zullen ook als afzonderlijke brochure voor haar leden beschikbaar zijn. „Levend Monument" is bij wijze van spreken een kleindochter van de actie Amsterdaad 1975. De handtekeningen actie die in oktober 1967 in één week ruim 110.000 adhesiebetuigingen verzamelde van mensen die óók van mening waren dat de binnenstad van Amsterdam niet naar de bliksem mocht gaan, heeft geleid tot de oprichting van de Stichting Stadskern. De actie beoogde het bewijs op tafel te kunnen leggen dat de sfeer en de schoon heid van de binnenstad niet alleen de toch altijd vrij beperkte kring van Heemschut en de verwante verenigingen' ter harte gaat, maar een zaak is ge worden waarvoor tienduizenden' warm 'lopen. Een dergelijk beroep op de openbare mening heeft een vervolg nodig. Daarvoor kwam de stichting Stads kern tot stand, met de zeef algemene doelstelling 97 Sloterdijk, zijgevel van de Petruskerk met het kerkhof.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 9