Heemschutber ich ten Contributie 1968 De brochure is a 3,50 verkrijgbaar bij de Stichting Recreatie, Den Haag, postgiro 142549. De Bond Heemschut en zijn commissie De Weg in het Land schap, die zich bij herhaling tot de gemeentelijke en provinciale overheden hebben gewend om op de ontsiering van het landschap door deze wrakken te wijzen, verheugt zich bijzonder over het verschijnen van dit gedokumenteerde rapport en hoopt, dat het wezenlijk zal bijdragen tot de oplossing van dit voor geheel Nederland beschamende probleem. Juist voor Nederland, omdat dit immers zo bij uitstek de roep heeft een „schoon" land te zijn. Het wordt hoog tijd dit weer eens waar te maken, op het land, te water en in de lucht! Boombeplantingen De Heemschut-commissie „De weg in het land schap" heeft in een brief aan alle colleges van Ge deputeerde Staten opnieuw aandacht gevraagd voor de verarming van ons landschap door het vellen van bomen langs de wegen. Al te gemakkelijk wordt het motief van de verkeersveiligheid gehanteerd om de boombeplantingen op te offeren. Vaak is een aldus gereconstrueerde weg na enkele jaren alweer onvol doende. Achteraf zou het dan beter zijn geweest buiten een der bomenrijen een tweede rijbaan aan te leggen, zodat men een goed beplante midden berm gehad zou hebben. Waar dit niet mogelijk is zou al veel gewonnen zijn door een ruim weg- profiel met nieuwe aanplant op de bermen. Komt geen van deze oplossingen in aanmerking dan is altijd nog te overwegen of de bomenrij uitgedund of groepsgewijs gehandhaafd kan worden, zo nodig beveiligd door een guard-rail dan wel een maxi mum-snelheid van 70 km. In ons vlakke land, waar de buitenwegen vaak nog begeleid worden door wat rommelige bebouwing en door de palenrijen van telefoon- en laagspanningsleidingen, zijn de fraaie boombeplantingen van onschatbare waarde, en ver dienen zij meer zorg. Voorschotenherziening bestemmingsplan Adegeest Naar aanleiding van het ter visie gelegde ontwerp „herziening bestemmingsplan Adegeest" heeft Heemschut aan de gemeenteraad geschreven het minder juist te achten dat het zo belangrijke buiten Berbice voor een deel in dit plan wordt opgenomen, en voor een ander deel onder het bestemmingsplan Centrum valt. Berbice vormt met zijn huis, vijver, orangerie en houtbestand een waardevol geheel, dat ook volgens het provinciaal bestuur ongerept dient te blijven. Dit bleek bij de behandeling van de streekplannen Rijns treek-West en Haagse Agglome ratie. De nu voorgestelde begrenzing van het be stemmingsplan komt overeen met het omstreden plan voor rijksweg 11 waardoor Berbice ernstig aangetast zou worden. Heemschut heeft daarom de gemeente raad verzocht óf dit gedeelte uit het ontwerp te lich ten, óf er het gehele buiten met de huidige bestem ming in op te nemen. Delftbestemmingsplan ,/n de Veste" In hoogste instantie is nu Heemschut in beroep ge gaan bij de Kroon tegen het reeds herhaaldelijk in ons blad genoemde bestemmingsplan. Het dagelijks bestuur van de Bond handhaaft zijn mening dat het situeren van grootwinkelbedrijven en een supermar- ket in de kleine, in zijn bijzondere schoonheid kwets bare kern van Delft ongewenst is, een bedreiging voor de gevestigde middenstand inhoudt, de ver- keers- en parkeermoeilijkheden vergroot en de node loze amovering van karakteristieke bebouwing vergt. Het slopen van tal van panden die zouden kunnen bijdragen tot leniging van de woningnood onder de studenten lijkt Heemschut onjuist. Met alle waar dering die het gemeentebestuur van Delft verdient voor wat in andere delen van de binnenstad gedaan wordt voor het stadsschoon moet dit bestemmings plan toch als een onverantwoorde aantasting van het karakter van Delft worden beschouwd. Zouden de leden die hun contributie over 1968 nog niet hebben betaald deze goede daad spoedig willen verrichten door een overschrijving op een van deze rekeningen: postgiro 1243 36, gemeentegiro H. 2230, of bank Mees en Hope. De administratie van de Bond Heemschut is erkentelijk voor vlotte medewer king. 96

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 8