gesteld, maar was het er tot nog toe niet in geslaagd daarvoor medewerking te krijgen van een gemeente bestuur zolang dat zich ook van zijn andere verant woordelijkheden bewust was. Wij hebben niet aan de tafel van B W van Amersfoort mee aan gezeten, maar uit de feiten, die zich nu ontrollen, krijgen wij de indruk, dat hier van de zijde van het kledingmagazijn gegolden heeft: de brutale heeft de halve wereld en de andere helft neemt hij. Voortdurend hun naar onze opvatting wel zeer eigenbatelijk doel voor ogen houdend, heeft de directie van dit kledingmagazijn de ver schillende panden op de kwetsbare hoek van de Langestraat en Muurhuizen vast aangekocht, waar onder zich twee gerestaureerde monumenten bevin den en waarvan de overige panden in maat en ritme op de Langestraat aansluiten. Met enige opknap zou er zelfs iets heel moois van te maken zijn. Men kent de praktijk van wat er nu gebeurt in Heemschutkringen maar al te goed. De aangekochte panden komen leeg, ramen en deuren worden met planken dichtgespijkerd, deze worden al gauw be smeurd met teksten en affiches. Opmerkelijk is dat in dit soort panden de dakpannen zo gemakkelijk los raken, luiken openstaan en ramen die vrije toe gang geven aan weer en wind. Dat het verval dan bijzonder snel intreedt en dit het afgeven van een sloopvergunning bespoedigt is nu een kwestie van tijd. Onderhoudsplicht kent de Monumentenwet immers niet, dus wie doet je wat. Het is een kwestie van wat langere adem en die heeft een grootwinkel bedrijf wel, dit in scherpe tegenstelling tot de kleine zelfstandige in zovele gevallen. Er lopen in Nederland personen rond voor wie deze methode gesneden koek is en die dan ook graag hun bemiddeling verlenen. Wij kennen de juiste gang van zaken in deze in Amersfoort niet, maar de ramen zijn wel dichtge spijkerd, overige toegangen zelfs dichtgemetseld, een treurige vertoning in de winkelstraat de Lange straat en de historische trots van Amersfoort de be faamde Muurhuizen. Eens werd de hoop gekoesterd, dat die unieke met de huizen verweven stadsmuur geheel gerestaureerd zou kunnen worden. De voor tekenen waren veel belovend. Wij denken nog aan de niet aflatende ijver van wijlen de heer Kaptein, aan de stuwkracht van oud-burgemeester H. Molen dijk in wier tijd tal van Muurhuizen door restaura tie hun oude glorie weerkregen. Het bestuur van de Bond Heemschut zag daar in 1961 bij zijn 50 jarig bestaan zelfs aanleiding in, om aan het gemeentebestuur van Amersfoort ter waar dering voor dit streven als eerbewijs zijn getuigenis van waardering in de vorm van een oorkonde toe te kennen. Als het gemeentebestuur nu zijn voornemen uit voert, zal clat belangrijke punt in de stadskern, dam waar de Muurhuizen de Langestraat snijdt in de schaduw van de Kamper Binnenpoort, zijn karak teristieke gezicht verliezen en voor eens en voor altijd verloren gaan en tevens de kans om de Muurhuizen geheel te restaureren ook voor de toekomst onmo gelijk te maken. Maar er is meer. De architect is er niet in kunnen slagen om aan het gevraagde com plex de vorm te geven, die een dergelijk pand op deze plaats esthetisch aannemelijk zou maken. Wij erkennen dat dit een vrijwel onmogelijke opgave is en willen dit zeker de architect niet aanrekenen. De verantwoordelijkheid voor het accepteren van dit plan ligt dan ook geheel bij de overheid. Maar er is meer. De ligging van een grootwinkel bedrijf op deze plaats is niet alleen een esthetisch verlies ter plaatse, maar het heeft ook grote conse- qenties voor het daarachter liggende deel van de binnenstad. De ervaring leert, dat bij een winkelpand van de geplande omvang dagelijks aanvoer is te verwachten van grote vrachtwagens. Deze kunnen de Muur huizen niet benaderen van de kant van de stadsring. Daar zijn dus doorbraken te verwachten, daar is 94 Amersfoort, Langestraat hoek Muurhuizen. Het nieuwe winkelpand van C A aan het Damrak te Amster dam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 6