Op Heemwacht TON KOOT Grootwinkelbedrijven in onze oude stadskernen In het juni-nummer van ons orgaan konden wij le zen, hoe de directie van een grootwinkelbedrijf in Den Haag fanatieke Heemschutters beschuldigde het „zakenleven" in de binnensteden nog al eens te hinderen. Gemeend wordt dat zij het centrum in een keurslijf dwingen, dat de attractiviteit schaadt en daardoor het leven wegknijpt. Wij gaven daarop ons commentaar en ontvingen van het desbetreffende direktielid een vriendelijk briefje, waarin hij toe lichtte niet de Bond Heemschut als zodanig te be doelen maar de fanatiekelingen, die hij als Heem schutters kwalificeerde. Enige verduidelijking lijkt ons wel wenselijk, daar om komen wij er op terug, temeer waar het ver schijnsel van concentratie en van grootwinkelbedrij ven een steeds grotere rol gaat spelen en steeds meer onze stads- en dorpskernen wil gaan beïnvloeden. Cultureel bewuste gemeentebesturen weten deze vestigingen wel in goede banen te leiden, hetzij door de plaats, hetzij door de vormgeving te beïnvloeden. Maar er zijn ook andere. Wij wezen in voorgaande jaren al eerder op Gouda, Hoorn, Maastricht, Gro ningen, Amsterdam om enkele sprekende voorbeel den te noemen waarmee Heemschut bemoeienis had. In datzelfde juni-nummer konden wij nog de lof zingen van Amersfoort, waar bij moncle van burge meester mr. Joh. de Widt bij de oprichting van de N.V. Amersfoortse Maatschappij Stadsherstel werd opgemerkt: „waar het in vroeger eeuwen misschien op kritieke momenten voor onze stad vaak aan men sen met visie ontbroken heeft, lijkt het tij op dit punt nu gekeerd. In gemeenschappelijke verant woordelijkheid wordt door Amersfoorts burgerij en bedrijfsleven een monument opgericht, dat na vele eeuwen nog een getuigenis kan zijn voor uw be toonde burgerzin en liefde voor onze mooie stad. Bouwt er allen aan mee!" De voorzitter van de Kamer van Koophandel alclaai zei, dat een gave binnenstad van groot belang voor de Amersfoortse middenstand is. Een hergroepering in deze binnenstad vond hij noodzakelijk en de daarbij passende restauratie van oude gebouwen kon de stad alleen maar aantrekkelijk maken, aldus de heer G. Nieuwenhuizen. Terwijl deze woorden geschreven werden, stond er te Amersfoort al een geheel ander potje op het vuur, een potje met een voor Amersfoorts stadsschoon zeer gevaarlijk brouwsel. En zoals dat met gevaar lijke brouwsels niet ongebruikelijk is, werd dit in de nodige beslotenheid voorbereid. Het confectiehuis C A Brenninkmeijer had al vele jaren lang het oog laten vallen op Amersfoort voor een vestiging. Dat is reëel, gezond en ook van onze zijde is daar geen bezwaar tegen in te brengen. De binnensteden waren al in de middeleeuwen, wat men thans noemt „shopping centre". Zij waren een brandpunt van leven, van wonen en werken niet alleen maar ook van kopen en vertier. Wij menen, dat dit nog altijd van kracht is voor het behoud van de binnensteden en daarnaar ook gehandeld moet worden. Tegen vestiging op zichzelf is dus geen bezwaar. Kennend het karakter en de betekenis van onze Nederlandse binnensteden en kennend ook tal van massale bouwsels die bepaalde grootwinkelbedrijven als schaalvergrotende en verlelijkende elementen in verschillende binnensteden neerzetten kan men niet verbaasd zijn als wij, die het waken voor de schoon heid van het land als doelstelling hebben, daar tegen in verzet komen. Ons bezwaar geldt niet de vestiging maar de vorm geving en in enkele gevallen de plaats die men voor de vestiging opeist. Dat door de vestiging van mas sale grootwinkelbedrijfblokken offers door anderen moeten worden gebracht, dat een algemeen belang van geheel ander allure dan zij dit zien wordt ge schaad, (onder meer vermindering huisvesting, ver lies monumenten, schade aan het stadskarakter en daarmee samenhangende culturele en economische belangen) laat hen, in hun door strikt eigenbelang ingegeven eenzijdigheid onverschillig. In een onge ordende wereld waar nog het recht van de sterkste geldt is deze gang van zaken misschien normaal, maar in een geordende maatschappij in een cultu reel ontwikkeld land dient ook met andere factoren rekening gehouden te worden en is het de taak van de overheden voor deze afweging in haar beleid een belangrijke plaats in te ruimen. Ernstig gevaar bedreigt Amersfoorts stadsschoon In het beleid van het huidige Amersfoortse gemeen tebestuur zijn wij teleurgesteld. Zoals vermeld heeft het betreffende kledingmagazijn al vele jaren lang zijn zinnen op een bepaalde plaats in Amersfoort

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 5