BOEKBESPREKINGEN NIEUWE LEDEN De Betuiue. Uitgave Staatsdrukkerij, 59.50. In de reeks geïllustreerde beschrijvingen van de Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst, is een waardevol, monumentaal nieuw boek verschenen, gewijd aan het oostelijke deel van de Betuwe met de oude graafschappen Culemborg en Buren. Voor de tekst, waaronder weldoorwrochte, overzichtelijke geschiedkundige inleidingen, zijn verantwoordelijk dr. R. F. P. de Beaufort en mej. drs. Herma M. van den Berg, die van verschillende deskundigen medewerking ontvingen. Het is een voor kunsthistorici en liefhebbers van monumenten en stecleschoon machtige dokumentatie, voorzien van 114 tekeningen en 444 foto's, die diep respect afdwingt voor zorgvuldige werkwijze en uitvoering. Wie met enige ernst deze streek wil leren kennen en onderzoeken vindt hier zijn gedegen gids. Gezien het succes van de voorgaande delen, die merendeels uitverkocht zijn, kan niet dringend genoeg aange raden worden zich spoedig van een exemplaar te voorzien. Jan van Riejbeeck en sij tijddoor E. C. Godée Mols- bergen. Uitgave J. L. van Schaik Beperk-Pretorie. In de Patria-serie, Nederlandse cultuurgeschiedenis in monografieën, verscheen in 1937 bij P. N. van Kampen en Zoon N.V. te Amsterdam „Jan van Riebeeck en zijn tijd" door E. C. Godée Molsbergen. Nu, 31 jaren later, is dit werk in de Zuidafrikaanse taal uitgekomen, vertaald door drs. Ben Lichenberg en van aantekeningen voorzien door dr. Jan Ploeger. Het is een waardevol initiatief, dat het mogelijk heeft gemaakt leven en werken van Jan van Rie beeck, zoals zijn biograaf Godée Molsbergen dat beschreef, nu voor de Zuid-afrikaners in hun eigen taal toegankelijk te maken. Sinds 1937 zijn vele nieuwe feiten gepubliceerd, w.o. de geboortedatum, er is meer bekend over de portretten en verdere levensbijzonderheden, die voortreffelijk in noten zijn samengevat. Ook de tekststudies hebben zich hierbij aangepast en zijn een verbetering op de oorspronkelijke uitgave, destijds al een standaard werk. De samenstellers hebben hier goed werk aan verricht en de uitgever heeft dit in een typografisch goed pak gestoken. Boeremuagens door Ir. M. C. A. Meischke. Uitgave C. A. J. van Dislioeck te Bussum. Een rijkelijk met tekeningen en foto's, zowel zwart witte als gekleurde, geïllustreerd boekje, dat met verve geschreven is en een bron van inlichtingen vormt. Uiteraard wordt gewezen op het nieuwe museum van de Stichting „De Boerenwagen" te Buren in de gerestaureerde Muurhuizen aan de Culemborgse poort in dit landelijke en aantrekkelijke stadje. T. K. Prentbriefkaarten voor Heemschut De meeste van onze lezers zullen beseffen hoe be langrijk de prentbriefkaarten zijn voor de kennis van de laatste honderd jaar uit onze cultuur geschiedenis. Zij leveren een schat aan gegevens op zowel over het leven uit vroegere tijd in het alge meen als, meer in het bijzonder, over de gebouwen, het straatbeeld en de stadsaanleg. U zult dan ook begrijpen dat zij een belangrijk onderdeel uitmaken van de documentatie van het bureau van de Bond Heemschut. Zouden er lezers zijn die prentbriefkaarten willen opruimen, aan houden wij ons ten zeerste aanbe volen. 128 Als buitengewoon lid traden toe: (tussen haakjes de naam van de voorsteller) J. W. Beumer, Den Haag; Prof Dr. H. Bianchi, Amsterdam (F. J. Meertens); Mej. B. Bilgen, Haren; K. Boeder, Ede; O. W. Boers, Amsterdam; F. H. K. Bökenkamp, Schiedam; Mevr. C. J. Boukema-v. d. Werff, Delft (H. C. Boomsma); F. H. van Broeckhuysen, Scheveningen; Mej. M. Broer, Amsterdam (H. Behrendt); P. C. Cleyndert, Rotterdam (Mej. M. E. Koomans); Mw. R. ter Cock-Schwabe, Amsterdam; J. H. L. van Dorp, Amsterdam; Mr. E. J. van Dijk, Amsterdam; A. Elzas, arch. Amsterdam; G. van der Gaast, arch. Utrecht; H. Hagedoorn, Amsterdam; F. Havelaar, Rotterdam (Mej. M. E. Koomans); Mrs. Joh. Havlicek, Secaucus U.S.A. (J. A. de Zwaan); Mej. L Heidema, Leiden (Dr. Ir. G. B. van Kampen); Mr. H. J. Helb, Caracas; D. Hendrix, Amsterdam; B. J. van der Heijden, Nijmegen; Ir. K. E. Huizinga, Bilthoven (Ir. G. A. Óver- dijkink); Mej. H. Joosten, Haarlem; H. de Iongh, Rotterdam (Mej. M. E. Koomans); Mevr. S. W. Kits van Heijningen- Hellema, Haarlem; KI. Kleine, Diever (B. Kok); Mevr. E. van der Klok-van der Voort, Amsterdam (J. v. d. Voort); Dr. F. C. A. Kuipers, Den Haag (Mevr. M. M. Doornink-Hoogenraad); Chr. Lith, Heusden; Ir. J. Nip, Wageningen (J. v. d. Voort); Mevr. H. Nip-van der Voort, Wageningen (J. v. d. Voort); Jhr. W. van Nispen tot Sevenaer, Maarn; P. Pleging, Oude- mirdum; Mej. H. J. Plukhooy, Amsterdam (W. H. Pot); J. C. van Praag, Baarn; Dr. J. J. W. Roovers, Tilburg (Mr. L. H. F. v. d. Vijver); Mr. N. J. Rowaan, Zutphen; Mej. G. Rueter, Amsterdam; D. P. Schippers, Puttershoek; Sj. Schokker, Die ver (B. Kok); J. B. M. Sopers, Den Bosch; Mr. H. A. Sluyter, Zwolle; C. L. J. A. Smulders, Lochem; C. van Stam, Nieuw Vennep; Mr. J. A. Steinz, Rotterdam; Mevr. M. E. Stolte- Ballot, Nijmegen; J. H. Südkamp, Amsterdam; Ir. J. A. C. Tillema, Rotterdam; H. G. Tulp, Amsterdam; Dr. J. G. van der Valk, Amsterdam; C. H. Vedder Christiaanse, Leiden; Mej. Drs. B. van der Veen, Oegstgeest (Mej. Dr. J. Th. Koster); A. A. vervoort, Haarlem; Dr. A. J. Weiman, Wasse naar; Th. P. H. Wortel, Alkmaar. Als gewoon lid trad toe: Volkshogeschool „Ons Erf", Berg en Dal. Als donateur traden toe: J. B. Broeksz, Hilversum; A. R. Goldschmidt, Amsterdam; W. M. Jansen, Eefde; Drs. R. Vroom, Nijmegen; M. L. Wurf- bain, Zoeterwoude. Als lid voor het leven trad toe: Mej. Mr. W. M. W. van Lanschot, Utrecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 38