sv [J? •rt- Bij het gezamenlijke streven om het Van Riebeeck- huistot een waardig levend monument te maken, mo gen wij een uitlating van Jan van Riebeeck zelf tot richtsnoer nemen: „die advancement soeckt sal geen naerstigheyt sparen". Loco-burgemeester A. A. Schouw gaf uiting aan de erkentelijkheid van de gemeente (die wel tal van monumenten telt, maar die de gelden ontbeert om die alle te restaureren) voor de steun die op deze wijze werd verleend, om de historische en architec tonische aantrekkelijkheid van Culemborg te helpen vergroten. Gezamenlijk werd het Van Riebeeckhuis bezocht, waar rechter Hiemstra de gelegenheid kreeg zelf aan de op gang zijnde restauratie deel te nemen cloor een steen te metselen op de eerste verdieping, waar voor hij en zijn kritische getuigen niet zonder levens gevaar de bouwstelling moesten beklimmen. Een op uitdrukkelijke uitnodiging en aanbeveling gebracht bezoek aan het huis „In den Keyser", Marktplein 13, waar de heer en mevrouw Prins met respectabel 'historisch besef een verzameling Culem- borgse geschiedstukken bijeen hebben gebracht, deed de aanwezigen met het verrassende feit kennis maken, dat dit huis had toebehoord aan die andere grote Culemborger, bloedverwant van Jan van Rie beeck en Gouverneur-Generaal van Ned. Oost-Indië, Anthony van Diemen. Vol trots kon de heer-Prins de Akte van overdracht tonen aan Gerrit van Harn, oomzegger van Jan van Riebeeck. Het artikel over Jan van Riebeeck en Culemborg in Heemschut nr. 3 van dit jaar behoeft enkele correc ties. De foto op het omslag stelt niet zonder meer Jan van Riebeeck voor zoals de ondertitel zegt, maar wordt door sommigen als Van Riebeeck be schouwd, zoals men bij het nauwkeurig lezen van het artikel zelf begrepen zal hebben. Verder wordt de A.N.V.V. genoemd als wiens ver tegenwoordiger de heer P. Korthuys in het Stich tingsbestuur zou zijn vertegenwoordigd, dit is een zetfout en moet zijn A.N.V. (Alg. Ned. Verbond) Tenslotte zal het de lezers van Heemschut interes seren, dat onze oproep om een steentje bij te dragen tot het volbrengen van de restauratie van het Jan van Riebeeckhuis zoveel sukses heeft gehad, dat on der de ingekomen bijdragen een bedrag van dui zend gulden was, enkele van 100,— en vele van 25,—. Dit moedigt aan om onze lezers, die daar nog niet toe kwamen, op te wekken het hierbij niet te laten. De stichting 'heeft voor de afwerking van de restauratie, de inrichting van het huis en de ver dere exploitatie nog ongedekte posten waar Uw hulp van betekenis kan zijn. Daarom alsnog een opwekking om een bijdrage te storten op de Nederlandse Overzeebank N.V., Heren gracht 548 te Amsterdam, postgiro 24459 of gemeen tegiro A 10501 ten gunste van de Stichting Van Rie beeckhuis. Het zal tot resultaat hebben, dat niet al leen .een belangwekkend monumentencomplex tot zijn historische recht komt, maar ook een centrum van inspiratie tot grote Nederlandse pioniersgeest weer tastbaar gemaakt kan worden. Dit is Heem schutwerk op zijn best. De namen en woonplaatsen van allen die tot deze restauratie bijdragen, worden in een gulden boek vermeld, dat zijn plaats krijgt in> de bibliotheek, waarvoor intussen de eerste boeken reeds geschonken zijn. TON KOOT. l>l« r. 124 Rechter Hiemstra draagt zijn steen tje' bij tot de restauratie van het van Riebeeckhuis. Op de achter grond v.l.n.r. Ton Koot, arch. C. W. Royaards, gemeentesecreta ris A. van Urk. (foto G. van Mourik).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 34