RESTAURATIE VAN RIEBEECKHUIS BEGONNEN Het was een gelukkige gebeurtenis in de eeuwen oude geschiedenis van het door financiële onmacht vervallende Van Riebeeckhuis, toen op de zonnige maandag 29 juli een gemengd gezelschap van Ne derlanders en Zuidafrikaanse gasten op het stadhuis te Culemborg bijeen kwam. De komst van de voorzitter van de Zuidafrikaanse Stichting Jan van Riebeeck (de zusterstichting van de Nederlandse Stichting Jan van Riebeeckhuis) rechter V. G. Hiemstra was voor het bestuur van de Nederlandse Stichting Jan van Riebeeckhuis aan leiding geworden om hen, die bij de restauratie van dit huis betrokken waren, tot een plechtige samen komst op te roepen. Daar waren als gasten behalve de heer en mevrouw Hiemstra die op doorreis naar Amerika slechts één dag in Nederland vertoefden, de culturele attaché van de Ambassade van de Republiek Zuid-Afrika prof. dr. W. J. du P. Erlank, de zich voor verlof in Nederland bevindende conservator van 'het museum te Stellenbosch de heer H. Fransen, vertegenwoor digers van de Afrikaanse afdeling van de Wereld omroep en van Nederlandse zijde, twee wethouders van Culemborg, vertegenwoordigers van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg (Hr. Schaap)Zuid- Afrikaanse Stichting Moederland (Ir. N. Th. Koo- mans), Nederland Zuid-Afrika vereniging (Jhr. Mr. K. E. O. von Bose), Algemeen Nederlands Verbond (H. F. Koote), de plaatselijke Oudheidkundige Ver eniging (Hr. Prins en Mevr. Dresselhuys), archivaris Mr. P. W. Beitjes, architect C. W. Royaards, Bond Heemschut (voorzitter drs. R. Hoegen, Ir. J. M. Bardet, Ir. Ch. v. d. Vlis), de bestuursleden van de Ned. Stichting Jan van Riebeeckhuis de heren: A. van Urk (secretaris), Mr. J. Keuning (penningmees ter), P. Korthuys, A. van der Paauw en Ton Koot (vice-voorzitter) e.a. zo ook vertegenwoordigers van de foto- en schrijvende pers. Het was een historische gebeurtenis, omdat een im passe van 17 jaar miezeren om het benodigde (en steeds groter vereiste) bedrag aan. beginkapitaal bij een te krijgen' voor de restauratie nu doorbroken zou worden. De overheidssubsidies waren toegezegd, maar de misère van de voorfinanciering en de eerste betalingen aan de uitvoerders moest ondervangen worden. Dat gebeurde nu, omdat rechter Hiemstra met zijn comité in Zuid-Afrika er in geslaagd was een bedrag van niet minder dan 161.088 bijeen te brengen en dit kwam overhandigen. In zijn toespraak bracht rechter Hiemstra tot uiting, dat het niet alleen om een interessant restauratie project gaat of om een aantrekkelijk cultuurhistori sche prestatie, maar dat zijn verwanten dit als een lichtbaken van vriendschap in een donkere wereld zien. Immers aan dit huis is zo nauw de naam van Jan van Riebeeck verbonden, die hier zijn eerste levensjaren in het inspirerende milieu ten huize van zijn grootvader in zijn geboortestad doorbracht. Hij was het die de stichter werd van de volksplanting aan de Kaap de Goede Hoop, van 1652-1662, de eerste Kommandeur aldaar namens de Ver. Oost- indische Compagnie, en hij is het die de grondslag heeft gelegd voor een levenskrachtige verdere ont wikkeling. Van Riebeeck neemt niet slechts mate riële goederen mee, maar ook de geestelijke toerus ting, die nodig was voor het tot stand brengen van een natie met culturele waarden. Zijn levensbeschou wing, op Nederlandse grond geboren, heeft het volk cloor de eeuwen weerbaar gemaakt. Het Van Rie beeckhuis is daarom meer clan een herbouwd huis, het is een monument waarvan het proces van herstel vol betekenis is. Schrijver dezes mocht bij afwezigheid van voorzitter drs. Hermans, als wncl. voorzitter namens de Neder landse Stichting, uiting geven aan zijn erkentelijk heid voor het vorstelijke bedrag door en van parti culieren in Zuid-Afrika bijeengebracht, voor welke aktie de Nederlander, de heer W. L. Banting als besturend directeur zich met geestdrift had ingezet. Voor Nederland en voor ons die de heemschut gedachte voorstaan niet het minst is het Van Rie beeckhuis al zeer belangrijk als monument, het is dit nog in bijzondere mate, omdat dit een bron van pioniersgeest was, waaraan zich vele respectabele, moedige en voortvarende Nederlanders hebben ge laafd. Nederland mag er zich op beroemen in de 16de en 17de eeuw vele pioniers en volksplanters te hebben opgeleverd en Culemborg heeft daar geen gering aandeel in gehad. Helaas zijn wij als volk wel bij zonder spaarzaam in het oprichten van gedenk- monumenten en zijn wij in het jongste verleden bij zonder slordig omgegaan met onze huizen-monumen ten, die als geboorte- en woonhuizen van onze grote voorgangers waren gekenmerkt. Deze omstandigheden geven aan de restauratie van dit huis zo'n bijzondere waarde! In Zuid-Afrika is begrip en geestdrift geëntameerd voor de redding en het behoud van het geboortehuis van zijn grond vester Jan van Riebeeck. Dat is, gezien de afstand die onze landen scheidt en de gevoeligheid, die er op politiek terrein heerst, geen eenvoudige zaak. Wij willen dit, nu er politiek in tegenstroom geva ren wordt, zien als een klein, maar waardevol voor beeld van culturele samenwerking, dat op zichzelf mogelijk niet uniek is, maar dat wij beleven als een gelegenheid, om in een wereld van gecompli ceerde verhoudingen vol gevoelige moeilijkheden, tot beter begrip en betere verstandhouding te ge raken. 123

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 33