6 eigen bewoning, verhuur of verkoop 119 t Bij dc koop van een huis kunnen zich met betrekking tot de restauratie twee mogelijkheden voordoen, t.w.: óf het huis is niet bewoonbaar wegens bouwvalligheid of onbewoonbaar verklaring en maakt geen deel uit van de woningvoorraad van de Gemeentelijke Dienst Volkshuisvesting óf het huis is wèl bewoonbaar. In beide gevallen kan het huis hetzij leeg, hetzij bewoond door huurders opgeleverd worden. Indien het pand bewoond wordt, kan soms ontruiming verkregen worden i.v.m. door de Gem. Dienst Bouw- en Woningtoezicht geëiste herstelwerkzaamheden. In het eerste geval moet(en) de woning(en) na gereedkoming van de restauratie als nieuwe woning(en) bij dc Gemeentelijke Dienst worden gemeld. Kortgeleden is er een uitspraak door de Hoge Raad gedaan, waarbij een pand voor eigen-bewoning ontruimt kon worden. In alle gevallen worden na het gereedkomen van de restauratie de algemene normen, die voor de toewijzing van woningen gelden, toegepast en is dus een woongunning vereist. Indien men de voltooide woning voor zelfbewoning wil gebruiken, zal dit vrijwel nooit op bezwaren stuiten en zal een woonvergunning zonder moeilijkheden verkregen worden. Wanneer men een gedeelte als aparte woning wil verhuren, of het gehele huis als één of meerdere woningen, verdient het aanbeveling tijdig uit te zien naar, voor bewoning van een monument, geschikte huurders. Het is zaak om, wat de keuze van deze huurders betreft, U kritisch op te stellen, aangezien een gerestaureerd monument om bewoners vraagt, die het wonen daarin als iets meer zien dan de oplossing van hun woningprobleem alleen. Zij moeten er met name veel voor voelen om in een gerestaureerd huis in de binnenstad van Amsterdam of van een andere stad te wonen en dienen er wat voor over te hebben om het huis ook als een goed huisvader te beheren. Deze keuze zal in eerste aanleg zodanig moeten zijn, dat een aantal potentiële huurders wordt verkregen, die, uit hoofde van de gewenste omvang van woonruimte en bereidheid een bepaald huurbedrag te betalen, in de termen vallen om tot een gesprek te worden uitgenodigd. Na dit gesprek, kunt U naar eigen beoordeling, mede rekening houdend met de urgentie van de woningzoekende, datum van inschrijving e.d., de meest geschikte huurder doen weten, dat de keuze op hem/haar is gevallen. Ten opzichte van U als eigenaar/verhuurder van het pand is daarmee dit probleem geregeld. Dit betekent echter niet, dat Uw uitgekozen huurder ook zonder meer in de woning kan trekken. Hiertoe zult U evenals Uw toekomstige huurder, toestemming moeten verkrijgen van de Gemeentelijke Dienst Volkshuisvesting. De kans, dat Uw huurder de woning ook inderdaad kan betrekken, hangt af van de huurstelling voor deze woning. In sommige provincies is de verhuur volledig vrijgegeven. In het algemeen geldt, dat, hoe hoger het huurniveau van de woning is, des te grotere vrijheid de eigenaar/ verhuurder heeft om de huurder van zijn keuze in het huis toe te laten. Het heeft weinig zin om de door de afdeling woonruimte gehanteerde normen van toewijzing in het bestek van dit artikel in extenso te vermelden, aangezien deze van stad tot stad verschillen. Voor Amsterdam zijn de normen vastgelegd in een set inlichtingenbladen van de Dienst Volkshuisvesting. Met name is belangrijk kennis te nemen van het Inlichtingenblad III, waarin op duidelijke wijze is aangegeven hoe de verdeling van beschikbaar komende woningen plaatsvindt. Men dient zich ervan op de hoogte te stellen, dat ook het laatste inlichtingenblad wordt verkregen, aangezien anders onjuiste conclusies betreffende de toewijzingsnormen zouden kunnen worden getrokken. De meest recente inlichtingenbladen zijn per 1 januari 1968 verschenen. Bij vermelde Dienst te Amsterdam houdt de afdeling 'Keuze-woningen' zich bezig met de verdeling van die woningen, waarvoor de eigenaren candidaathuurders kunnen voordragen. Dit betekent in het kader der huurnormen, dat alle woningen van particulieren met een maandhuur van boven de 140,per maand door deze afdeling worden behandeld, alsmede 50% van de woningen met een huurprijs beneden de 140, In een volgende publicatie zullen deze bladen, ter algemene informatie, worden afgedrukt. Is eenmaal deze toestemming verkregen, hetgeen ongeveer één maand kan duren, dan kan het huurkontrakt worden opgemaakt en kan de huurder de woning ook betrekken. Nuttig is het daarbij, dat de eigenaar/ verhuurder naar vermogen rekening houdt met de huuropzeggingstermijn voor de bestaande woning van zijn aanstaande huurder. Een periode van tenminste een maand tussen het moment van het opmaken van het huurkontrakt en het betrekken van de woning is derhalve gewenst. Terugrekenend kunt U thans vaststellen, wanneer de eerste stappen tot het doen van een huurderskeuze dienen te worden gezet. Indien het gerestaureerde pand meerdere woningen bevat, kan men deze ook, i.p.v. verhuren, verkopen in z.g.horizontale eigendom. Er moet dan een notariële splitsingsakte komen en de aparte woningen moeten bij notariële akte overgedragen worden. Iedere notaris kan U over de mogelijkheden en voorwaarden van deze splitsing in horizontaal eigendom voorlichten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 31