5 de fiscale mogelijkheden 116 Onderstaand artikel zal U zeker helpen een inzicht te krijgen in de fiscale aspecten van een restauratie, waarbij voorop wordt gesteld, dat voor een gericht advies de hulp van een belastingdeskundige dient te worden ingeroepen. Bij de fiscale behandeling van de restauratiekosten dient allereerst onderscheid te worden gemaakt tussen panden behorende tot een privé-vermogen en panden behorende tot een ondernemingsvermogen. Wanneer een pand niet naar de aard reeds tot hetzij het privé-, hetzij het ondernemingsvermogen gerekend dient te worden, dan is binnen de grenzen der redelijkheid een zekere keuze mogelijk, wanneer een pand zowel woonruimte als beroeps- of bedrijfsruimten omvat. Dit geldt met name voor de vrije beroepen als arts, architect, notaris, accountant, advocaat, winkelier, enz. APanden in de ondernemingssfeer Uit de jurisprudentie met betrekking tot restauratiekosten van bedrijfspanden blijkt, dat de kosten, ook al hebben deze betrekking op achterstallig onderhoud, niet rechtstreeks ten laste van de resultatenrekening kunnen worden gebracht. De restauratiekosten maken in dit geval een onderdeel uit van de aankoopsom. Op de totale aankoopsom, met inbegrip van de restauratiekosten, is een normale afschrijving mogelijk van doorgaans 2% per jaar. Voor panden in Amsterdam gelegen is momenteel geen vervroegde afschrijving toegestaan. Investeringsaftrek (momenteel 2 x 5%) is mogelijk op een bedrijfspand, met uitzondering van het tot bewoning dienende gedeelte. Indien het pand in de toekomst verkocht wordt, vormt het positieve dan wel negatieve verschil tussen opbrengst en boekwaarde een onderdeel van de bedrijfs- of beroepswinst. B) Panden in de privésfeer Indien een pand als 'bewoonbaar' wordt aangekocht, zijn de kosten van achterstallig onderhoud aftrekbaar in het jaar, waarin deze kosten zijn betaald. Onder kosten van achterstallig onderhoud wordt o.a. begrepen het herstel van een verzakte gevel, een nieuwe fundering, een nieuw dak in plaats van een in slechte staat verkerende dakbedekking, het schilderwerk, het in orde maken van een verwaarloosde tuin. Het aanbrengen van moderne keukenelementen in een verwaarloosde keuken zal vaak ten dele als verbetering moeten worden aangemerkt en komt uit dien hoofde niet geheel voor aftrek in aanmerking, evenals het aanbrengen van centrale verwarming. Uiteraard moet men op de aftrekbare onderhoudskosten de in enig jaar ontvangen subsidies in mindering brengen. Indien echter het pand 'onbewoonbaar' is en in fiskale zin niet meer als 'bron van inkomen' kan fungeren, betekent de restauratie een vernieuwing ten aanzien van het geheel. Aftrek is in dit geval moeilijk verkrijgbaar. Indien het pand in de toekomst verkocht wordt, vormt het positieve dan wel negatieve verschil tussen opbrengst en de aankoopsom geen onderdeel van het belastbaar inkomen. In het overzicht wordt duidelijk aangetoond, dat aftrek voor onderhoudskosten een belangrijke besparing kan opleveren: n.l. 22% tot 65% van de onderhoudskosten, afhankelijk van het bruto inkomen. De duur van de restauratie ligt in het algemeen tussen één en drie jaar, waaronder ook de periode van voorbereiding. Zoveel te langer de restauratietermijn, des te meer jaren komen voor belastingaftrek in aanmerking. Voorbeeld verloop van aankoop en restauratie Aankoop huis Restauratie kosten totaal waarvan als verbetering is aan te merken Te verwachten subsidie ca. 40% Dit bedrag, dat als onderhoudskosten is aan te merken, levert bij een inkomen van 50.000 een belastingbesparing op van Totale investering per saldo 40.000 100.000 -15.000 15.000 85.000 -35.000 50.000 26.000 24.000 79.000 Bij deze berekening is er van uitgegaan, dat de gemaakte kosten van onderhoud over twee jaren gelijkmatig zijn uitgestreken. Nog opgemerkt wordt, dat herbouw van een teniet gegaan pand moeilijk als onderhoudskosten is aan te merken,evenmin als het optrekken van een nieuw huis op enkele fundamenten en muurresten. De 'bron' moet nog in tact zijn. Bovenstaande gedragslijn geldt uitsluitend voor huizen behorende tot het privé-vermogen. Voor panden behorende tot een bedrijfs- of beroepsvermogen gelden voor kosten van achterstallig onderhoud geheel andere regels.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 28