112 minus 28.000,(80% van de subsidies ad 35.000,dat wil zeggen een bedrag van circa 90.000,—. Als de subsidies wat vertraagd zijn zelfs meer. Het is mogelijk.bij sommige banken een bouwkredietovereenkomst te sluiten. De bank verleent daarbij voorschotten op de hypotheek en de subsidies, die met het vorderen van het werk oplopen tot circa 80% Met deze voorschotten kunnen de tussentijdse rekeningen van de aannemer worden voldaan. De bank vraagt als zekerheid een zogenaamde krediethypotheek op het restauratie-object. Aangenomen, dat de kredietnemer een redelijk kredietwaardig beeld van zichzelf kan verschaffen en de plannen goed in elkaar zitten (ook financieel), is het mogelijk een krediettoezegging van circa 80% van (normale) hypotheek en toegezegde subsidies te krijgen. De bank betaalt dan de termijnen aan de aannemer en ontvangt de daarmee corresponderende subsidiebijdragén. De kosten zijn globaal gesproken: een rente die circa 1 a 2% boven de gewone hypotheekrente ligt, alsmede de notariskosten (voor een 8ÓÓ a 900 gulden). Het sluiten van een krediethypotheek van 100.000, bouwkredietovereenkomst is zeer aan te bevelen. De financiële zorgen, worden in ieder geval niet vergroot door met name vertragingen in de subsidie-uitkering. In bovengenoemd geval zal ten tijde van de eerstë oplevering uit deze bron circa 84.000,beschikbaar zijn gekomen (80% van 35.000,— 70.000,— Tezamen met de eigen middelen ad 12.000,— derhalve 96.000,—. Blijft te betalen: 34.000, Bovendien staat er nu nog aan rekeningen open, die binnen enkele maanden betaald moeten word'eh: stelposten 7.000, 5% van 80.000,circa 4.000, restant architect 1.300, restant bouwkredietkosten 1.000, Tezamen is dit 47.300, Daartegenover staat echter in de eerste plaats, dat de hypothecaire lening van 70.000,gesloten kan worden; 80% wordt gebruikt voor aflossing van het voorschot; 20% komt in handen van de restaurateur, dat wil zeggen 14.000, Het is verder redelijk aan te nemen dat inmiddels belastingen bespaard zijn ad 26.000,mits de kosten bij de 'voorlopige aangifte' zijn opgegeven. Bovendien wordt als restant subsidie 7.000, ontvangen, hetgeen tezamen weer 47.000,maakt. Daar deze uitgaven en inkomsten niet op elkaar aansluiten, kan de tijdelijke kredietbehoefte wel eens wat problemen oproepen voor de restaurateur. Oplossingen: a) een top op de hypotheek gedurende 1 a 2 jaar, na gereedkomen aan te vragen; b) een bankkrediet voor de bewoner, die dan als blijk van kredietwaardigheid een zeer fraai pand kan aanbieden; c) enig uitstel van betaling aan de aannemer, en andere crediteuren; d) enig uitstel van de nieuwe aanschaffingen (meubilair enz.), waar de bewoner van het monument waarschijnlijk ook wel een potje voor heeft gevormd; e) een geheel andere oplossing: men verhuurt (een deei van) het gerestaureerde huis op bijvoorbeeld 10-jarig huurcontract en vraagt wat in de grote steden zeker haalbaar is - een vooruitbetaling van de huur (ook wel bijdrage in restauratiekosten genoemd) van circa 2.000,per vertrek. In de praktijk komt U er altijd wel uit! De financiën na de restauratie Uiteraard moet de monumentbewoner na de restauratie in staat zijn de blijvende lasten te dragen. Het is daarom verstandig deze vóór de restauratie op een rijtje te zetten: 1) hypotheekrente (is fiscaal aftrekbaar en neemt jaarlijks af i.v.m. de aflossing) 2) aflossing hypotheek (2 a 3% per jaar; bij een tophypotheek 1 meer) 3) kosten van verzekering (1 pro mille per jaar; is fiscaal aftrekbaar) 4) kosten van verwarming 5) kosten van onderhoud (eerste jaren laag, is fiscaal aftrekbaar) 6) eventuele erfpacht, en andere grondlasten (is fiscaal aftrekbaar) (ook hier adviseert 'Levend Monument') Slotnotities 1) Heeft men wat effecten of andere bezittingen, dan loont het om op onderpand daarvan tijdelijk krediet op te nemen, omdat dit de goedkoopste vorm van lenen is. 2) De fiscus is niet bereid om bij het vaststellen van de maandelijks verschuldigde loonbelasting al rekening te houden met aftrekbare restauratiekosten. De restaurateur verleent in dit geval noodgedwongen een renteloos voorschot aan de fiscus. De bank, die een tijdelijk krediet geeft, houdt bij het beoordelen van de financiële positie van haar cliënt wél rekening met de te verwachten restitutie. 3) Provinciale Staten verlenen ook subsidies. In sommige provincies (bijvoorbeeld Noord-Holland) is de toekenning hiervan zozeer in het duister gehuld, dat het verstandig is er bij de begroting geen rekening mede te houden. In andere provincies liggen de zaken gunstiger. Deze subsidies worden dan normaal in de bovenstaande begroting verwerkt. De Provinciale subsidies worden gewoonlijk pas achteraf, wanneer het pand is opgeleverd, uitbetaald.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 24