108 besprekingen met die van de architect overeen, dan staat er verder niets in de weg, bij goedkeuring van deze prijs door de opdrachtgever en monumentenzorg, om met de uitvoering te beginnen. (Dit is meestal van te voren besproken met monumentenzorg). B) een onderhandse aanbesteding Hierbij worden b.v. drie aannemers verzocht in onderlinge concurrentie een bindende prijsopgave te maken. In deze opgave komt gewoonlijk een vrij groot bedrag voor 'onvoorziene' werken. Dit is bij restauraties eigenlijk logisch, omdat men vrij vaak voor verrassingen komt te staan, die men bij verantwoorde restauratie aangrijpt om een restauratie beter te doen slagen. De aannemer, die het laagst inschrijft, krijgt de opdracht, indien het bedrag ongeveer overeenkomst met de begroting van de architect. C) een openbare aanbesteding Deze wijze komt overeen met het onder B gestelde, met dit verschil, dat nu iedere aannemer kan inschrijven. Dit gebeurt bij restauraties evenwel nooit. Voordat echter een aannemingskontrakt gesloten kan worden, d.w.z. voordat aan de aannemer de opdracht gegeven kan worden, zullen er eerst drie brieven geschreven moeten worden voor het aanvragen van Subsidie. Deze brieven hebben één standaardtekst, welke men kan verkrijgen bij het Bureau Monumentenzorg of bij Uw architect. De drie instanties, waaraan deze brieven gericht moeten worden, zijn: a) Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. b) Burgemeester en Wethouders van de betrokken Gemeente. c) Gedeputeerde Staten van Uw provincie. Bij deze brieven worden foto's, plannen en een subsidiebegroting gevoegd. Wanneer naast alle bovengenoemde zaken ook de financiering (zie Hoofdstuk 3) geregeld is, kan men overgaan tot het sluiten van het aannemingskontrakt. In dit kontrakt worden o.a. de betalingstermijnen geregeld en de datum van le en 2e oplevering. Boete clausules verdienen geen aanbeveling, daar de aannemer dit bij de opgave van zijn. prijs dan vanzelfsprekend zal incalculeren. Aan de hand van de bestektekeningen zullen werktekeningen gemaakt worden, volgens welke de aannemer het werk zal uitvoeren. Tijdens het werk zullen weekrapporten worden gemaakt, waarin de bedragen meer- en minderwerk genoteerd zullen worden. Bovendien is een regelmatige bijeenkomst van alle betrokkenen gewenst ca. 1 keer per 14 dagen. Hierbij kan de opdrachtgever zien hoe het werk vordert en kunnen de architect en de aannemer de problemen met de opdrachtgever bespreken. Over het werk voert de architect de directie;.hij controleert de kwaliteit. De oplevering Wanneer het huis gereed gekomen is, en ook de schilder klaar is (de kleuren van het schilderwerk worden door de architect aangegeven), zal het huis opgeleverd worden. Eerste oplevering. Direct hierna zullen stelposten (i.e. posten, die in de begroting geschat zijn, omdat men pas tijdens de bouw kan bepalen, hoeveel het definitieve bedrag zal worden): zoals sanitair, hang- en sluitwerk en onvoorzien, afgerekend worden. Wanneer het pand twee maanden bewoond is, zal een algehele inspectie wederom plaatsvinden. Indien de opdrachtgever akkoord gaat met de verrichte werkzaamheden, wordt de laatste termijn voldaan. Tweede oplevering. De restauratie is hiermee voltooid. Het honorarium van de architect De wijze van berekening van het honorarium bij restauraties van monumenten is door 'De Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst Bond van Nederlandse Architecten B.N.A.' vastgelegd in een reglement (het 'oranje' boekje), goedgekeurd door de Minister van C.R.M. De werkzaamheden zullen gesplitst worden in de volgende onderwerpen: a) ontwerp b) bestektekeningen c) begroting d) bestek e) aanbesteding f) directievoering g) eindoplevering Over het totale bedrag wordt, afhankelijk van de bouwsom, een percentage berekend, dat varieert van ca. 4 tot 11%. Daarnaast zal een vergoeding worden gegeven van de kosten van gemaakte werktekeningen, opmetingen, onderzoekingen, reconstructies, lichtdrukkosten en bureaukosten. De totale architectenkosten zullen aldus variëren tussen de 8 en 17% Voorbeeld: bedraagt de bouwsom 87.000,dan betaalt U aan de architect aan honorarium en bureaukosten ca. 13.000, De architect is Uw vertrouwensman, die op bijna alle gebieden de bouw betreffende Uw belangen zal behartigen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 20