2 de architect 107 Wanneer U van plan bent een huis te kopen en dit vervolgens te restaureren doet U er verstandig aan reeds vóór de koop gebruik te maken van de adviezen van een architect. De architect is behalve de ontwerper van het bouwplan, ook de verantwoordelijke-nian voor de goede uitvoering van een restauratie. Aan een architect die restaureert worden bovendien bijzondere eisen gesteld. Enkele architecten hebben zich dan ook in restauraties gespecialiseerd; hun ervaring op dit gebied is een belangrijke garantie voor een goede uitvoering. In dit artikel vindt U een beknopt overzicht van de problemen, die samenhangen met een volledige restauratie. Bij een gedeeltelijke restauratie of verbouwing zijn vanzelfsprekend niet alle aspecten van toepassing. De voorbereiding Vóór de koop of restauratie moet op de volgende punten gelet worden: I. met betrekking tot de situering van het huis: a) de buurt en de omgeving. b) de lichtinval. c) de hemclrichting (ligging t.o.v. het noorden). d) of er servituten op het pand rusten (i.e. rechten die op een pand rusten, zoals het recht van overpad, inbalking, gemeenschappelijke muur). e) de bestemming van het pand. II. met betrekking tot de technische voorbereiding: a) de bovenbouw (toestand balkkoppen, muren, ijzeren ankers etc.). b) de fundering. c) de huidige bewoning. d) de maatregelen die onmiddellijk genomen moeten worden om een begin van restauratie te maken. (ontruiming, onbewoonbaar verklaring). e) of het pand op een monumentenlijst voorkomt. f) of er subsidie verleend wordt. g) of er aanschrijvingen van Bouw Woningtoezicht zijn (Verplichtingen van reparatie of onmiddellijk herstel). Het begin van de werkzaamheden Na deze onderzoeken zal blijken of het pand aangekocht en/of gerestaureerd kan worden, waarna aan de architect opdracht gegeven wordt een 'restauratieplan' te maken. Deze begint dan opmetingen te verrichten en een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de historische ontwikkeling van het pand. Voor het tot stand komen van dit restauratieplan zal de architect rekening houden met de wensen van de opdrachtgever, vooral t.a.v. de bestemming en de indeling. Tijdens deze ontwikkeling neemt de architect kontakt op met de volgende overheidsinstanties, waarbij hij de opdrachtgever nauwkeurig op de hoogte zal stellen van zijn bevindingen; 1) In Amsterdam met het 'Bureau Monumentenzorg'. Voor panden buiten Amsterdam met de Rijksdienst Monumentenzorg in Den Haag. 2) Bouw Woningtoezicht. 3) Publieke Werken (vnl. Atd. Stadsontwikkeling, Afd. Bestratingen (o.a. voor stoepen)). 4) Schoonheidscommissie. 5) Brandweer (in verband met veiligheidsvoorschriften). 6) Hinderwet. Na het verzamelen van al deze gegevens kan de opdrachtgever, die tijdens de voorbereidingen een steeds beter inzicht krijgt in de mogelijkheden, die hij heeft, beslissen of en hoe de bouw uitgevoerd moet worden. Afhankelijk van het werk kan hij de restauratie 'in regie' of volgens een 'aannemingskontakt' laten uitvoeren. Zo zal b.v. bij de volledige restauratie van een historisch zeer waardevol pand, het werk 'in tegie' uitgevoerd worden, omdat hel pand partieel ontmanteld moet worden om een zo zuiver mogelijke restauratie tot stand te brengen. De financiële verrekening wordt dan gemaakt op basis van verwerkte lonen en salarissen, omdat het van te voren uitermate moeilijk is te zeggen wat de kosten zullen worden. Een 'aannemings kontrakt' wordt in de meeste gevallen gebruikt, wanneei de architect van te voren zeker weet, dat het werk voor een vastgestelde prijs uitgevoerd kan worden. Ook hier zal hel advies van de architect van belang zijn om tot een verantwoorde beslissing te komen. Inschakeling van de aannemer Indien een restauratie 'in regie' moet worden uitgevoerd, dient direct reeds de keuze van een aannemer te worden bepaald, waarbij de architect U zal adviseren; U zult beiden in sterke mate op de aannemer moeten kunnen vertrouwen. Wanneer het werk volgens 'aannemingscontract' wordt uitgevoerd, een contract tussen opdrachtgever en aannemer, waar de architect financieel buiten staat, dan bestaan de volgende manieren om te komen tot een juiste prijsbepaling: A) een uitnodiging met een open begroting. Een open begroting wil zeggen, dat van een werk door de architect een goede begroting wordt opgesteld. Dan wordt een aannemer uitgenodigd hetzelfde te doen, waarin hij zich tevens bindt het ook voor die prijs uit te voeren. Komt de begroting van de aannemer desnoods na enige verdere

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 19