1 de makelaar 105 Meestal kunt U aan een huis niet direct zien of dit te koop is of te huur. De makelaar is hiervan beroepshalve wél op de hoogte. Weet U, dat de meeste huizen via een makelaar worden verkocht of verhuurd, dan zult U ook inzien, dat het in Uw eigen belang is bij aankoop of huur eveneens een dergelijke tussenpersoon in te schakelen en wel om de volgende redenen: de makelaar is het beste op de hoogte van de gangbare prijzen en van de plaatselijke gewoonten en gebruiken; onder makelaars bestaat de gewoonte elkaar steeds wederzijds te informeren over te koop en te huur zijnde panden, alsmede over bijzonderheden, die hierop betrekking hebben; in Amsterdam is slechts de makelaar gerechtigd op een huizenveiling, waarover hij steeds wordt ingelicht, te kopen en te verkopen; de makelaar is, zodra U hem een opdracht hebt verstrekt, in Uw dienst. De makelaar van de verkoper tracht voor een pand de beste prijs te maken en Uw makelaar tracht dit huis voor U op een zo voordelig mogelijke manier te bemachtigen. Hier staan dus twee vakmensen tegenover elkaar, die aan elkaar gewaagd zijn en ieder voor zich hun best doen om voor hun opdrachtgever een zo gunstig mogelijk resultaat te bereiken. Het gevolg is, dat tenslotte de juiste prijs wordt bepaald, terwijl de opdrachtgevers zelf buiten schot blijven. Zij lopen daardoor niet de kans op emotionele gronden een ondoordacht besluit te nemen. De makelaar gaat bovendien voor U na, of laat in overleg met U voor U nagaan: a) in welke staat het huis verkeert (b.v. funderingsonderzoek); b) of het huis in een saneringsplan, bestemmingsplan,doorbraak, etc. valt; c) of er aanschrijvingen van Bouw- en Woningtoezicht op het pand bestaan; d) of U een vestigingsvergunning kunt krijgen. Helaas bestaan in het makclaarsvak nogal wat personen die zich de naam 'makelaar' hebben aangemeten, doch in feite scharrelaars in huisjes zijn. Alvorens een makelaar in te schakelen kunt U op twee manieren informeren of hij geregistreerd staat als een door de rechtbank beëdigd makelaar, te weten bij: 1) de Makelaarsvereniging (anno 1578), Rokin 24 te Amsterdam, Tel. (020) 24 25 17 voor Amsterdam, en voor de rest van Nederland; 2) de Bond van Makelaars in Onroerende Goederen (N.M.B.) (anno I 898), Soestdijksestraat 247-Z te Bilthoven, Tel. (03402) 59 41. Indien de informatie positief uitvalt, kunt U er zeker van zijn, dat U te doen hebt met een vakbekwaam makelaar, die solide is en met toewijding Uw zaak zal behandelen. Mocht U evenwel toch een klacht hebben over een makelaar, dan kunt U zich wenden tot de eerder genoemde adressen; Uw klacht zal dan aan de hiernavolgende makelaarscode getoetst worden: 'De makelaar in onroerende goederen, zich bewust van de belangrijke dienende en bemiddelende funktie welke hij vervult in het maatschappelijke verkeer, is geroepen zijn vrijwillig gekozen beroep uit te oefenen op een wijze die in overeenstemming is met de waardigheid en de eer van de stand van de makelaars. In al zijn doen en laten is de afgelegde eed hem tot richtsnoer. Hij zal zich te allen tijde ervan bewust zijn dat van hem wordt verwacht dat hij een betrouwbaar, objektief en onafhankelijk man is'. Tenslotte enkele opmerkingen over de extra-kosten, verbonden aan de aankoop van een huis. Wanneer bij de koopsom de term 'kosten koper' (k.k.) wordt vermeld, betekent dit, dat deze koopsom met 8 a 10% van dit bedrag vermeerderd dient te worden: a) 5% overdrachtskosten (belasting); b) ca. \A.% makelaarskosten; c) ca. \A% notariskosten; d) ca.1 Yi% kosten voor de (eventuele) hypotheekacte, te berekenen over het bedrag van de hypotheek, van welk bedrag de notaris ca. 1% ontvangt. Verzorgt de makelaar Uw hypotheek, dan ontvangt deze hiervoor een courtage van ca. A Voorbeeld: Kost een huis 37.000 (k.k.), dan betaalt U hiervoor ca. 40.000, waarvan ca./ 550, makelaarscourtage, waarbij U echter zelf Uw hypotheek dient te verzorgen. 1 Deze procedure geldt in Amsterdam; buiten Amsterdam bestaan vaak andere gewoonten. l

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 17