een huis in de binnenstad aan alle eigenaren en bewoners van en aan allen die dit willen worden geheel eigen bekoring behoefte aan het individuele meer mogelijkheden Het Sociaal Geografisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam heeft een onderzoek verricht, waarvan de resultaten openbaar werden gemaakt op het Internationale Congres 'Urban Cor and Inner City'. Wat is daaruit gebleken? In tegenstelling tot de veel verspreide opinie van diverse stadsbestuurders is de binnenstad een zeer geliefd woonoord aan het worden. De wachtlijsten ibij bekende instellingen als Hendrick de Keyser, Stadsherstel, Lieven de Key, Diogenes e.d. bevestigen deze tendens, die ook buiten Nederland is geconstateerd. Een van de redenen om in het hart van de stad te willen wonen is de steeds groter wordende afstand van de saaie, nieuwe woonwijken tot de als levend ervaren kern. Door de onmiddellijke nabijheid van restaurants en theaters, winkels, terrasjes en kroegjes, heeft een huis in het centrum een geheel eigen bekoring. Buitenshuis voelt men zich als het ware opgenomen in het bruisende leven van deze tijd. Binnenshuis kan de rust van eeuwen heersen. Een andere reden schuilt in het feit, dat een groeiend aantal mensen zich stoort aan de eenvormigheid van de huizen, waarin zij moeten wonen. Een huis in een blok, in een rijtje of aan een galerij mist vaak iedere mogelijkheid tot herkenning; het enige individuele is het huisnummer. Men woont niet graag in een straat die zich van geen andere onderscheidt. Men woont niet graag in een huis, dat lijkt op zoveel andere huizen in Groningen, Eindhoven, Rotterdam of Enschede. De huizen in de oude Nederlandse binnensteden worden juist gekenmerkt door de grote individualiteit van gevels en interieuren. Daardoor spreken zij zoveel sterker aan. De mogelijkheid om in het centrum te gaan wonen is groter dan voorheen. Oude huizen werden vroeger door de bewoners verlaten omdat ze met de beschikbare middelen niet langer goed te bewonen waren. Bedrijven namen de plaats in van de bewoners, maar o.a. door verkeersproblemen trekken de bedrijven nu naar nieuwe gebouwen aan de rand van de stad. De huizen worden in vaak desolate toestand achtergelaten, te koop of

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 13